کد خبر: 9194

رییس سازمان صداوسیما در نشستی با دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، با پرسش هایی درباره ی عملکرد رادیو و تلویزیون در جریان انتخابات چهار سال قبل مواجه و یادآور شد بلافاصله پس از انتخابات ۸۸، مفصلا با موسوی و کروبی ملاقات و صحبت هایی در زمینه ی حضورشان در تلویزیون داشته است.

  رییس سازمان صداوسیما در نشستی با دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، با پرسش هایی درباره ی عملکرد رادیو و تلویزیون در جریان انتخابات چهار سال قبل مواجه و یادآور شد بلافاصله پس از انتخابات ۸۸، مفصلا با موسوی و کروبی ملاقات و صحبت هایی در زمینه ی حضورشان در تلویزیون داشته است.

*** پارازیت ها هیچ ربطی به صدا و سیما ندارد

به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون و رادیو خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ، سید عزت الله ضرغامی که در نشست نقد سیاست های این رسانه در تالار ابن خلدون دانشکده علوم اجتماعی سخن می گفت، اظهار کرد: این طور نیست که اگر کسی ماهواره داشت، صد در صد شبکه های ماهواره یی را می بیند. نظرسنجی ما از مخاطبان نشان می دهد که ۹۵ درصد از مردم، تلویزیون جمهوری اسلامی ایران را تماشا می کنند.

با اشاره به نظرسنجی موسسه گالوپ، اعلام کرد: ۸۲ درصد از مردم کشورمان اخبار خود را از طریق صدا و سیما پیگیری می کنند و حدود ۳۰ درصد از مردم نیز از شبکه های ماهواره یی پیگیر اخبار هستند.

رییس سازمان صداوسیما این مشکل را این گونه خواند: به جهت این که بیشتر شهرستان ها تحت پوشش سیگنالی نیستند، این امر از این مساله نشأت می گیرد. برای برطرف کردن این مساله نیاز به بودجه ی بالایی داریم.

او هم چنین درباره ی تاثیر منفی پارازیت های ارسالی بر روی شبکه های ماهواره یی، توضیح داد: صداوسیما در قبال این مساله هیچ مسؤولیتی ندارد و در واقع پارازیت هیچ ربطی به صدا و سیما ندارد و ماهواره های صدا و سیما فقط یک ابزار دریافت و ارسال شبکه ها هستند.

ضرغامی هم چنین در بخش دیگری از گفت وگوی خود در پاسخ به پرسشی درباره تاثیر منفی این سیگنال ها بر روی سلامتی و مطالبی که درباره عقیم شدن افراد مطرح می شود، گفت: هیچ نهاد پزشکی این مساله را تایید نکرده است. اگر ارسال و دریافت سیگنال ها باعث عقیم شدن مردم شود در این صورت همه ی مدیران صدا و سیما باید عقیم باشند؛ به جهت این که در این سازمان حضور دارند و قدرت آنها ۱۰ برابر بیشتر است.

او هم چنین با اشاره به این که شبکه های ماهواره یی مداوم رصد و نظارت می شوند، افزود: طبق تحقیقاتی که انجام شده است، دو برنامه ی بسیار مبتذل، جزو پرمخاطب ترین برنامه های شبکه های ماهواره یی هستند که صدا و سیما به هیچ عنوان به سراغ چنین برنامه هایی نخواهد رفت.

*** سیگنال های ماهواره شبکه هایمان را قطع می کند

به گزارش ایسنا، نمایندگان انجمن اسلامی ارتباطات و انجمن بسیج ارتباطات دانشگاه تهران از جمله کسانی بودند که برای طرح سوال از ضرغامی به جایگاه آمدند. سوال هایی از قبیل این که صداقت در کلام وجود ندارد، تصویری از فعالان کارگری در صداوسیما دیده نمی شود، آزادی بیان وجود ندارد، نقض قانون، افراط در استفاده از تکنولوژی، ایدئولوگ بودن صدا و سیما، مصرف بیهوده از امکانات دولتی، ضدتبلیغ های عجیب و غریب، کمبود نیرو، انسان ساز نبودن دانشگاه صدا و سیما و نقد مناظرات به صورت کلی در تلویزیون از جمله انتقادهایی بود که دانشجویان دانشگاه ارتباطات دانشگاه تهران مطرح کردند و رییس سازمان صداوسیما به تعدادی از این پرسش ها پاسخ گفت.

ضرغامی در بخشی از صحبت های خود با تاکید بر این که جنگ سخت در حوزه ی نرم رسانه از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: سیگنال شبکه های ماهواره یی ۱۷ بار شبکه های ما را قطع کرد و همه ی اینها سند رسوایی غرب را نشان می دهد. زمانی که آنها نمی توانند سه شبکه ی ما را تحمل کنند اینها همه به دلیل موفقیت سه شبکه ی پرس تی وی، العالم و هیسپان تی وی است و تحریم من همه به دلیل این سه شبکه است.

او در ادامه تاکید کرد: اگر ما راجع به موفقیت برخی شبکه ها می خواهیم نگاهی علمی داشته باشیم باید نگاه همه جانبه و سیستماتیک را نیز در نظر بگیریم.

*** برای پاسخگویی به سوالات از جنبه علمی و نه سیاسی به دانشگاه آمده ام

به گزارش خبرنگار ایسنا، ضرغامی هم چنین در این نشست با پرسش هایی درباره ی انتخابات رباست جمهوری مواجه شد. این پرسش های صریح برای لحظاتی با حاشیه همراه بود که در ادامه با این توضیح رییس سازمان صداوسیما رو به رو شد که او برای پاسخگویی به سوالات دانشجویان از جنبه ی علمی و نه سیاسی به دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران آمده است.

ضرغامی درباره ی عملکرد صداوسیما در انتخابات گفت: رسانه ملی به خاطر جایگاهی که دارد در بسیاری از موارد تریبون نظام است و مسایل نظام را تبیین می کند؛ به گونه ای که رسانه ای در دنیا پیدا نمی کنید که فیلم و سریال را خودش تولید کند. صدا و سیما در انتخابات بر اساس قانون و ضوابط پیش می رود.

او گفت: نمی دانم تا چه زمانی هستم اما تجربه ی رسانه یی مان نشان داده است در این فضای جنگی رسانه، افتخارآفرین هستیم.

او با اشاره به این که ایران امروز در دنیا یک قدرت است، افزود: با توجه به این که رسانه های دنیا می جنگند باید یک حاکمیت دقیق و درستی در رسانه کشور حاکم باشد که بتواند این جنگ رسانه یی را اداره کند.

ضرغامی با اشاره به انتخابات سال ۸۸، خطاب به دانشجویان گفت: شما هر فکر سیاسی که دارید برای خودتان محفوظ بماند. مبادا تعلق به یک فرد یا یک جناح یا یک حزب باعث شود که حقایق را نبینید. ما از طریق قانون اساسی این مباحث را دنبال می کنیم. در انتخابات ۸۸ بلافاصله پس از انتخابات، مفصلا با موسوی و کروبی صحبت هایی در زمینه ی حضورشان در تلویزیون داشتم و با آنها ملاقات کردم و به آنها گفته بودم که آراء همین است. اگر هم خیلی تغییر کرده باشد ۵۰۰ هزار رأی تغییر خواهد داشت. اما متاسفانه یک عده از این فضایی که در کشور ایجاد شد سوءاستفاده کردند و ضربه زدند.

رییس سازمان صدا و سیما با اشاره به این که خطاب به موسوی گفته است پس از ۲۰ سال کسی شما را نمی شناخت، شما واقعا در انتخابات ۸۸ شناخته شدید و ۱۳ میلیون رأی دارید، گفت: به او گفتم که با تاکید بر قانون حتما می توانید در دوره های بعد کاملا متفاوت باشید. اما متاسفانه او اعلام کرد که زمانی به تلویزیون می آیم که تنها پشت دوربین باشم و یک نفره بیانیه بخوانم.

ضرغامی هم چنین به ویژگی های کروبی در مجلس ششم اشاره کرد و گفت: در این مجلس ششم اقدامات و رفتارهای او را ستایش می کنم. ایشان به شدت تلاش کردند در مجلس ششم خیلی از تنگ نظری هایی که تندروها در مجلس داشتند را صداوسیما نشان دهد اما در مجلس های بعدی اینگونه نبود.

رییس سازمان صداوسیما در عین حال گفت: مجلس ششم خلاف قانون اساسی تحصن کرد، این در حالی است که بر اساس قانون اساسی تحصن نداریم. آنها گفته بودند یا حرف ما یا رهبری کوتاه بیاید. این در حالی است که ولایت فقیه همه جوره بن بست ها حل کرده است. با این رویکرد آنها دیگر نمی توانند نماینده شوند بلکه می توانند تنها یک شخصیت سیاسی باشند.

*** باید به همه ی سلایق پاسخ دهیم

رییس رسانه ملی در پاسخ به این پرسش که چرا هیچ تصویری از فعالان کارگر در تلویزیون وجود ندارد، به صورت کلی گفت: به جهت این که صدا و سیما ملی است، در نتیجه باید برای همه ی سلایق در چارچوب جمهوری اسلامی پاسخ بدهیم. بنده همین پاسخ را نیز برای مجلس خبرگان به طور مفصل داشتم که آنها نیز پذیرفتند.

*** از ۱۰۰ فیلم سینمایی، تنها ۱۰ فیلم از تلویزیون پخش می شود

رییس سازمان صداوسیما در بخش دیگری از پاسخ خود به دانشجویان دانشگاه تهران، در ارتباط با پخش فیلم های سینمایی از تلویزیون ایران گفت که اگر برای مثال سالانه ۱۰۰ فیلم سینمایی تولید و اکران شود، بیشتر از ۱۰ فیلم از تلویزیون پخش نمی شوند.

او در ارتباط با مطلب بالا توضیح داد: به عنوان مثال شاید فیلم « رسوایی» مسعود ده نمکی و یا « یه حبه قند» میرکریمی برای سینما مناسب باشند، اما زمانی که روزی از تلویزیون پخش شوند شاید نیاز به سانسور نه، اما پالایش داشته باشند.

*** وقتی برنامه ای را دوست نداریم از آن ایراد می گیریم

ضرغامی در پاسخ به انتقاد برخی دانشجویان به برنامه های کودک که معتقد بودند تبدیل به حرکت های موزون شده است، اظهار کرد: اگر برنامه ای برای کودک ساخته می شود، ویژگی کودکان را داراست، اما اشکال کار ما این است که وقتی برنامه ای را دوست نداریم از آن ایراد می گیریم؛ این در حالی است که شاید مخاطب دیگری نسبت به این برنامه ابراز رضایت داشته باشد. خیلی از کسانی که انتقاد می کنند، در عمل نسبت به آن برنامه اقبال بیشتری پیدا می کنند.

وی تاکید کرد: صدا و سیما تلاش می کند همه ی اقشار را راضی نگه دارد و خط رضایت را به همه ی سلیقه ها نزدیک کند.

*** می گویند مجریان خانم نباید اخبار بخوانند

او در این نشست همچنین به این موضوع اشاره کرد که انتقادهایی شده است مبنی بر اینکه مجریان خانم نباید اخبار بخوانند به جهت این که نگاه کردن به این مجریان گناه است.

ضرغامی توضیح داد: اگر در برنامه ای بخش هایی از صحبت های یک سخنران پخش نمی شود، علت آن سانسور نیست بلکه پالایش است؛ پالایشی که با موافقت خود سخنران انجام شده و صلاح دیده شده که بخشی از یک سخنرانی در فلان مراسم برای همگان پخش نشود.

*** چرا صداوسیما گاهی دیر خبرها را اعلام می کند؟

ضرغامی هم چنین در نشست با خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره ی لزوم هماهنگی صداوسیما با مسؤولان کشور برای زودتر اعلام کردن خبرهای مهم و استراتژیک، گفت: در ارتباط با این مساله با توجه به این که باید نظرات و آرای مسؤولان کشور را داشته باشیم، این مساله رخ می دهد. بنده خود در ارتباط با این مساله با مسؤولان درگیر هستم که چرا زود هماهنگ نمی کنند و خبر مهم این گونه به تأخیر می افتد.