کد خبر: 73761

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان اظهار کرد: راهبرد اساسی در اداره ارشاد استان کرمان، حضور نخبگان و سپردن مجموعه به اهل فن است و برای احیای انجمن های فرهنگی هنری تلاش کرده ایم.

به گزارش کرمان خبر، فرشید فلاح گفت: برنامه این است که در مرحله اول هنرمندان را شناسایی کنیم که این کار در قالب طرح پژوهشی در حال اجراست و تاکنون 2 هزار نفر فرم مربوطه را پر کرده اند و پیش بینی می شود این عدد در رشته های مختلف به 3 هزار نفر برسد.

فلاح تصریح کرد: بانک اطلاعاتی هنرمندان استان کرمان را تشکیل داده ایم و سامانه الکترونیکی ایجاد و اطلاعات در آن قرار می گیرد.

وی با اشاره به احیاء انجمن های فرهنگی و هنری بیان کرد: در هشت سال گذشته اساسنامه انجمن ها آسیب هایی خورد و دولتی شد که مدیر ارشاد تصمیم گیرنده بوده، لذا ما اصلاح اساسنامه را پیشنهاد داده ایم اما معطل تهران نمی مانیم و انتخاب روسای انجمن ها را به هنرمندان واگذار می کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان اظهار کرد: احیاء انجمن ها کار سختی است اما به تدریج و با برگزاری مجمع های عمومی و انتخابات انجام خواهد شد و تا پایان امسال سه انجمن و در 6 ماه نخست سال 94 همه انجمن های فرهنگی و هنری استان را در برمی گیرد.

وی افزود: هنرمندان استان کرمان شریف ترین قشر جامعه هستند که انتظار زیادی از دولت ندارند و فقط فراهم کردن زمینه برای فعالیت و فضای کاری خود را می خواهند.

فلاح تصریح کرد: چالش پیش روی فعالیت های فرهنگی هنری، اقتصاد است. اقتصاد فرهنگ و هنر در کشور ما مغفول مانده و از بازار و اقبال زیاد به آثار هنری استفاده نمی کنیم.

وی بیان کرد: نکته طلایی در اقتصاد هنر این است که سرمایه اشتغال به کار در این عرصه بسیار کمتر از سرمایه مورد نیاز در صنعت و کشاورزی است و در عین حال ارزش افزوده کار هنری بیشتر است؛ مزیت های اقتصادی در هنر مغفول مانده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در ادامه گفت: ارتباط نزدیک تر با آموزش و پرورش که معدن استعداد و نیروی انسانیست، فعال کردن تئاتر دانش آموزی، فعال شدن دانش آموزان در حوزه خبر و خبرنویسی، برگزاری جلسات کمیته علمی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، تشکیل و برگزاری جلسات اتاق فکر توسعه فرهنگی استان به منظور برداشتن موانع توسعه فرهنگی و ... از برنامه های مهم فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان است.

هجرت نیوز