کد خبر: 75160

در تمام طرح‌های اقتصادی که دولت اجرا می‌کند، جای پیوست فرهنگی خالی است و این نقطه ضعفی است که باید برطرف شود والا ممکن است کشور به سمت تولیدات تجمل‌گرا رفته و از تولیدات ضروری غافل شود.

 

به گزارش کرمان خبر ؛ حسینیه ثارالله کرمان چند روزی است که نمایشگاهی کوچک اما جالب توجه را به خود می‌بیند. نمایشگاهی که حامی خاصی نداشته و به شکل خودجوش و به دلیل علاقه عده‌ای جوان فعال به عشق کرمان وکرمانی‌ها دایر شده است.


کدام نمایشگاه؟ نمایشگاه "زندگی سالم، خانواده سالم"، که در فضای مرکزی حسینیه ثارالله کرمان و به شکل خودجوش توسط عده‌ای محدود از کسانی که دغدغه فرهنگی دارند، برپا شده است.

از ورودی نمایشگاه در دو طرف جملاتی درباره نحوه زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها، و ویژگی‌های زندگی سالم بر روی دیوار دیدنی است. جملاتی درباره تقسیم کار بین علی علیه السلام و فاطمه سلام الله علیها یا نحوه زندگی ساده ایشان.وارد نمایشگاه که می‌شوی اولین چیزی که به چشم می‌آید، فضای مرکز نمایشگاه با گل و گیاهان زیبا آرایش شده و بقیه غرفه‌ها حول این سرسبزی قرار گرفته‌اند، شاید در مجموع 20غرفه هم در نمایشگاه نباشد اما دیدن هر غرفه‌ای وقت کافی برای دیدن می‌طلبد.

غرفه‌هایی نظیر حجاب و پوشش، طب سنتی و داروهای گیاهی، طب سنتی و دم نوش‌های گیاهی و خواص آن، غرفه نان سالم (نان بی بی گندم) غرفه خشکبار، غرفه پوشش‌های مردانه و زنانه سنتی و ملی و غرفه‌های مشاوره، کسب حلال و رزق حلال از جمله این غرفه‌ها هستند.

در کل نمایشگاه آنچه دیده می‌شود ارتباطی با سنت‌ها و یا اصول دینی که مرتبط با سبک زندگی سالم است؛ دیده می‌شود.
مدیر نمایشگاه در محل نمایشگاه نیست و دنبال مسئول فرهنگی نمایشگاه می‌گردم که مرا به فردی روحانی به نام حجت الاسلام میرزایی معرفی می‌کنند.

وی ناظر فرهنگی نمایشگاه است و با تعدادی از دوستان قمی خود در این نمایشگاه به پاسخگویی در خصوص کسب و رزق حلال مشغول است.

از وی در خصوص هدف از برگزاری نمایشگاهی در این ابعاد کوچک، میزان استقبال مردم و چرایی توجه به طب و تغذیه سنتی و سالم می‌پرسم.

حجت الاسلام محمد هادی میرزایی می‌گوید: بانیان این نمایشگاه افرادی هستند که دغدغه فرهنگی دارند و دستی هم در مسائل اقتصادی حوزه کار خود دارند و در کل هدفی جز تبلیغ سبک زندگی ایرانی – اسلامی ندارند.
 

وی می‌گوید: مهم‌ترین غرفه نمایشگاه در ابتدای کار، غرفه فاطمی قرار دارد که به سبب همزمانی با ایام فاطمیه برگزار شده است و فرصتی برای آشنایی مردم با سبک زندگی اسلامی که در نهایت به بندگی خدا کردن می‌رسد، ختم می‌شود.

وی به زوایای بنده خدا بودن و نوع زندگی اسلامی پرداخت و اظهار کرد: بنده خدا بودن در دو عبارت( خداراضی هست/ خداراضی نیست) خلاصه می‌شود و سعی شده در نهایت در این نمایشگاه به این هدف برسیم.

وی زمان برگزاری نمایشگاه را  21تا 28اسفند ذکر کرد و استقبال کرمانی‌ها رامناسب دانست و گفت: با توجه به اینکه نمایشگاه آنچنان بزرگ نیست، در حد بضاعت خوب بوده و فروشنده ها از کسب خود راضی هستند البته همزمان با این نمایشگاه،  نمایشگاه بزرگ سوغات و مواد غذایی در جاده باغین(محل نمایشگاه‌های جنوبشرق و دو نمایشگاه دیگر برگزار می‌شود که میزان استقبال از این نمایشگاه را تحت شعاع قرارداده است.

میرزایی توجه به طب سنتی را از دیگر بخش‌های نمایشگاه ذکر کرد و افزود: طب سنتی و اسلامی با هم تفاوت دارد، ولی توسط مردم اشتباه گرفته می‌شوند، چون در طب سنتی تجربه حکیم مرکز توجه است و در طب اسلامی آموزه‌های اهل بیت که از نزد خداوند آورده شده، اصل کار است و طب سنتی به سبب دارا بودن تاثیر انسانی، خطای بیشتری نسبت به طب اسلامی دارد.

از وی در خصوص غرفه‌های کسب و رزق حلال سوال می‌کنیم که پاسخ می‌دهد: در این غرفه‌ها عمدتا به پاسخگویی درباره حلال بودن رزق وسوالات مختلف مردم پاسخ و حتی به فروشنده‌ها درباره نحوه کسب‌شان تذکراتی داده می‌شود.

مسئول فرهنگی نمایشگاه با اشاره به اینکه دوستان برگزار کننده نمایشگاه اغلب از افرادی هستند که دغدغه فرهنگی  دارند، می‌گوید: ممکن است بازدید کننده‌ها در غرفه‌ای مانند پوشاک جنس مدنظر خود را نیابند اما در نهایت هدف این است که پوشاک راحت و مناسب نظیر مانتوهای مناسب یا لباس‌هایی با طرح زیبا که در سطح جامعه کم است، در نمایشگاه ارائه شود.
حجت الاسلام میرزایی همچنین اظهار کرد: برخلاف برخی دوستان می گویم دولت سبک زندگی به مردم نمی‌دهد بلکه بازاریان هستند که در سبک زندگی مردم و اینکه چه بپوشند و چه کالاهایی بخرند، تاثیر گذارند که باید توسط دولت روی بازار بیشتر کار فرهنگی صورت گیرد.
وی از عدم حمایت این نمایشگاه توسط نهادهای دولتی خبرداد و گفت: شاید 10نفر هم متولیان برگزاری نمایشگاه نباشند اما همگی اعتقاد داریم کارفرهنگی زیربنای کار اقتصادی است.

ناظر فرهنگی نمایشگاه تاکید کرد: در تمام طرح‌های اقتصادی که دولت اجرا می‌کند، جای پیوست فرهنگی خالی است و این نقطه ضعفی است که باید برطرف شود والا ممکن است کشور به سمت تولیدات تجمل‌گرا رفته و از تولیدات ضروری غافل شود.

وی اقتصاد امروز کشور را برپایه بانک، ثروتمندان و دولت دانست و اظهار کرد: این سیستم نمی‌تواند مردم را به سبک ایرانی – اسلامی سوق دهد، بازاریان باید کاری کنند که تولید کننده از آنان بپرسد چه چیزی تولید کنند.

حرف برای گفتن زیاد است اما فضای ساده نمایشگاه که به گام کوچکی برای سبک زندگی اسلامی –ایرانی می‌ماند در انتظار حمایت‌های مردمی و بازاریان است تا در آینده نزدیک به سبک زندگی اسلامی بازگشت داده شویم.

*قرار است بانیان این نمایشگاه به زودی بازارچه‌ای از این مدل نمایشگاهی را در سطح شهر الگو سازی کنند.

هجرت