کد خبر: 75333

فاجعه ای به نام تعطیلات در ایران!

در حالی ما ایرانیان خواهان تعطیلات رسمی بیشتری هستیم که شاید نمی خواهیم بدانیم که بر اساس محاسبات مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، هر روز تعطیلی معادل ۱۴۲۸ میلیارد تومان به اقتصاد ملی زیان وارد می کند.

به گزارش کرمان خبر ، اوقات فراغت در ایام زندگی هر فرد از جمله ساعات مهم هفتگی، ماهانه و سالانه هر شخص به شمار می آید، که هر شخص طی آن تلاش می کند که از سویی با یک استراحت کوتاه و میان مدت، بهره وری خود را افزایش دهد و از سوی دیگر در فرهنگ هایی که خانواده نقش مهمی دارد، ایام تعطیلات در کنار ایشان و در جهت تحکیم آن می گذرد.
 
دین مبین اسلام نیز که به همه جنبه ها وامورات زندگی انسان ها توجه دارد به این مهم اهتمام داشته و در متون و روایات اسلامی شبانه روز به سه زمان کار، عبادت، خانواده وتفریح، بیانگر اهمیت برنامه ریزی ولزوم اختصاص قسمتی ازشبانه روزبه خانواده وتفریحات سالم وسازنده می باشد.
 
اما جای تاسف است که بگوییم ایام تعطیلات در کشور ما (و شاید بسیاری از کشورهای در حال توسعه) به یک معضل فرهنگی با پیامدهای مخرب اقتصادی و اجتماعی همراه شده است و بر اساس یک سنت بسیار نامطلوب همه ساله علاوه بر اینکه تعداد زیادی از روزهای سال به تعطیلات رسمی اختصاص یافته، یک ماه از سال نیز به صورت جداگانه به تعطیلات عید نوروز اختصاص می یابد (با در نظر گرفتن دو هفته تعطیلات نوروز و نیمه تعطیلی یک هفته پیش و بعد از آن) که این معضل، پیامدهای مخربی را در بر دارد.
 
هشدار رهبر انقلاب و مراجع تقلید در مورد تعطیلات طولانی
تعطیلات متعدد و طولانی نوشته و نانوشته در حالی میان تقویم ایرانیان جای گرفته است که رهبر معظم انقلاب اسلامی در ۱۶ فروردین سال ۸۱ در خطبه های نماز جمعه در این رابطه فرمودند:
«.... یک تذکّر هم در باب مسائل مربوط به فروردین عرض کنیم: اوّلاً این تعطیلات طولانی و بی‏ دلیل، هیچ منطق عقلایی ندارد. وضع خوبی نیست که اوّلِ سال، روزهای متوالی - گاهی دو هفته و گاهی بیشتر - همه چرخ های فعّالیت در کشور از حرکت بیفتد. خلاف مقرّرات هم هست... این همه تعطیلاتِ پی ‏درپی، زیان هایی به بار می ‏آورد که هر چند در اوّل کار محسوس نیست، لکن نتایج آن برای همه زیانبار است»
 
آیت‌الله العظمی عبدالله جوادی آملی نیز در اولین درس خارج فقه خود در سال ۹۴ در مسجد اعظم قم اظهار کردند: 
«نکته اسف‌باری درباره تعطیلات فراوان وجود دارد. اتلاف عمر حقیقت شرعیه ندارد. یعنی منتظر نباشیم که آیه‌ای نازل شود یا امام صادق بفرماید تعطیلی ۲۰ روزه اتلاف عمر است.
اگر توقع داشته باشید که یک حقیقت شرعیه‌ای برای اتلاف عمر باشد ما چیزی نداریم اما این تعطیلی بی‌حساب اتلاف عمر است.»
 
مقایسه تعطیلات در ایران و سایر کشورهای دنیا
بی حساب و کتاب بودن تعطیلات در ایران زمانی مشخص تر می شود که خود را در مقایسه با سایر کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه قرار دهیم و در نظر داشته باشیم که عمده کشورهای جهان بین 9تا11 روز از سال را در تعطیلات به سر می‌برند اما در تقویم رسمی کشور، هر سال 25 روز تعطیل رسمی (شامل 15 روز مناسبت‌های مذهبی و 10 روز مناسبت‌های ملی) وجود دارد و می بایست به این رقم حدود 52 روز جمعه را اضافه کنید.
 
علاوه بر این با احتساب روزهای پنج‌شنبه و مرخصی استحقاقی کارمندان و کارگران، کار و تولید و خدمت‌رسانی تقریبا در 150 روز از سال متوقف می‌شود!
 
این در حالی است که بر اساس گزارش موسسه تحقیقاتی مرسر در بین کشورهای اروپایی، فنلاند و اسپانیا با 15 و 14 روز بیشترین و مجارستان، انگلیس و هلند با 8 روز کمترین تعطیلات را دارند.
کشور اتریش دارای 12 روز تعطیلات رسمی است، در حالی که تعداد روزهای تعطیل سال در سوئد، ایتالیا، فرانسه و دانمارک 11 روز است.
 
  • کارگران کشورهای بلژیک، لوکزامبورگ، نروژ و پرتغال نیز 10 روز  سال را تعطیل هستند.
  • در آلمان به طور معمول9 روز در سال تعطیل است، اما این رقم در بین ایالت های مختلف متغیر است و این رقم گاهی تا 13 روز نیز می رسد.
  • در آمریکای شمالی، کانادا بیشترین تعداد روزهای تعطیل سال (11) را داراست، اما این رقم در ایالت های مختلف متفاوت است.
  • دولت فدرال آمریکا 10 روز تعطیلی رسمی دارد، اما کارمندان بخش خصوصی  ملزم به رعایت این تعطیلات نیستند.
 
لازم به ذکر است که در بسیاری از این کشورها، تعطیلات سال جدید نیز تنها 3 الی 4 روز را به خود اختصاص می دهد و در شرایط متفاوت نیز امکان لغو تعطیلات وجود دارد و برای نمونه ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه تعطیلات سال نوی وزیران دولت این کشور را به خاطر بحران اقتصادی لغو کرد و در جلسه دولت که از تلویزیون هم پخش می شد، گفت که وزیران دولتی 'نباید' به تعطیلات بروند.
 
البته اگر میزان بهره بروی در این کشورها و ایران را مورد بررسی قرار دهیم به عدد فاجعه انگیزتری میرسیم که در این مقال از آن می پرهیزیم.
 
فجایع اقتصادی حاصل از تعطیلات طولانی
در حالی ما ایرانیان خواهان تعطیلات رسمی بیشتری هستیم که شاید نمی خواهیم بدانیم که بر اساس محاسبات مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، هر روز تعطیلی معادل ۱۴۲۸ میلیارد تومان به اقتصاد ملی زیان وارد می کند.
 
براساس این محاسبات ۲۵ روز تعطیلی مناسبتی در سال معادل ۳۶۰۰۰ میلیارد تومان و ۱۳۳روز تعطیلی سالیانه معادل ۱۹۰۰۰۰ میلیارد تومان خسارت به اقتصاد ملی وارد می کند. گزارش های رسمی نشان می دهد از سال ۱۳۵۸ تا سال ۱۳۹۱ تعداد تعطیلات رسمی کشور رشد ۶۷ درصدی را تجربه کرده است. این محاسبات تایید می کند که یکی از اصلی ترین بحران های پیش روی اقتصاد ایران بحران در بهره وری نیروی کار و همچنین تعطیلات مکرر است. 
 
براین اساس نوروز امسال نیز از ۲۹ اسفند ماه تا ۱۵ فروردین ماه در مجموع با ۱۶ روز تعطیلی رسمی و غیررسمی، معادل ۲۲هزار و ۸۴۸ میلیارد تومان به اقتصاد ملی ایران زیان وارد می کند که ۲ برابر مجموع یارانه ای است که دولت برای کمک به بخش تولید در سال ۹۲ در نظر گرفته بود. همچنین دو سال پیش یکی از نمایندگان مجلس طی محاسبه ای اعلام کرد: هر روز تعطیلی معادل ۸۰۰ میلیارد تومان به اقتصاد ایران خسارت وارد می کند که براین اساس خسارت ناشی از تعطیلات نوروزی به عدد ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان می رسد.
 
خدا نکند کسی مریض شود!
در کنار ضربه های سهمگین اقتصادی، در ایام تعطیلات و به خصوص تعطیلات نوروز، بیماران صعب العلاج دچار مشکلات حادتری می شوند و برای نمونه بر اساس گزارش روزنامه همشهری در نوروز 94 حضور در 2بیمارستان بنام پایتخت در زمینه شکستگی و ارتوپدی نیز تأیید‌کننده این موضوع بود که خدمات تخصصی تنها درصورت ضرورت و تشخیص پزشک و البته به کندی ارائه می‌شود. 
 
در این بیمارستان تخصصی، روز 11فررودین حوالی ساعت10 صبح حدود 50نفر در سالن انتظار حضور داشتند که هر کدام به ضرورتی از گوشه و کنار پایتخت خودشان را به مرکز شهر رسانده بودند. بیمارانی که دچار شکستگی عضلات شده و مشکل‌شان واضح بود پذیرش می‌شدند تا پس از معاینه روند درمانی‌شان دنبال شود. البته همراهان این بیماران از کندی خدمات گلایه داشتند.
 
اما مشکل اصلی مربوط به مراجعانی بود که از درد، گرفتکی یا کوفتکی شدید عضلات گلایه داشتند و مسئول بخش «تریاژ» آنها را به درمانگاه‌های دیگر یا مراجعه بعد از تعطیلات ارجاع می‌داد.
 
این معضل حتی به تایید رئیس جامعه متخصصان داخلی ایران هم رسیده است و دکتر ایرج خسرو نیا در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم درباره برخی انتقادات از روند خدمات درمانی در ایام نوروز با وجود تمام تمهیداتی که در این زمینه برقرار شده بود، می‌گوید:‌ 
 
«اول اینکه خدا نکند کسی در ایامی مانند تعطیلات نوروز احتیاج به عمل‌های جراحی پیچیده و سنگین پیدا کند، البته در مراکز درمانی در چنین ایامی از هر رشته پزشکی یک نفر متخصص مربوطه حضور پیدا خواهد کرد و حتی جراحی‌های اورژانسی نیز انجام می‌شود. ولی جراحی‌های سنگین و پیچیده احتیاج به حضور یک تیم گسترده دارد که مسلماً در ایام نوروز امکان‌پذیر نیست، زیرا ایام نوروز برای بیماران همچون ایامی مانند وقوع رخداد‌های بحرانی است.»
 
مهم تر از همه این موارد، ترویج خمودگی و سستی از پس تعطیلات طولانی مدت است که متاسفانه ایم مورد هم به کاهش بهره وری در ایام پس از تعطیلات دامن می زند و  امید است که با فرهنگ سازی هر چه بهتر، این معضل فرهنگی، رفته رفته به یک روند مناسب بازگردد و باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که ما کشوری در حال توسعه هستیم . بیش از هر چیزی به کار بیشتر با بهره وری بالا نیازمندیم.
 
فرهنگ نیوز