کد خبر: 78989

جشنواره مردمی عمار که باعث ارتقاء دانش سینمایی مخاطب شد و زمینه آشتی مجدد مخاطب در اقصی نقاط کشور با سینما را فراهم آورد در ششمین دوره برگزاری در لیست حمایتی وزارت ارشاد جایی ندارد.

به گزارش کرمان خبر ، مهمترین اتفاقات هنری در ایران و بازتاب جهانی آن با حمایت وزارت ارشاد صورت می گیرد . این حمایت ممکن است در حد حضور مدیران فرهنگی در یک اتفاق مهم خلاصه شود و یا حمایت های چند میلیاردی که در هر دولتی بنا به سلیقه و خواست و نظر دولت ها متفاوت بوده است.

شاید اگر بخواهیم به دقت وضعیت حمایت وزارت ارشاد از اتفاقات مهم داخلی و خارجی هنری را مرور کنیم نتوانیم به رقم درستی دست یابیم اما اگر مروری به کارنامه وزارت ارشاد داشته باشیم خواهیم دید حوزه بین الملل از اهمیت خاصی برای مدیران فرهنگی کشور داشته و دارد. از جدایی بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر و راه اندازی مدرسه ملی سینما گرفته تا حضور گسترده و پرهزینه در بی ینال ونیز و افزایش متراژ غرفه 100 متری به 2000 متر . البته در افزایش غرفه و حضور ایران در دو سالانه ونیز تاکید شده است که بخش خصوصی به کمک وزارت ارشاد آمده است. اما ملانوروزی در بخشی از نشست خبری خود گفت: با توجه به امکانات و بودجه‌ای که در دست ماست، از نگارخانه‌ها و حامیان فرهنگی کمک گرفتیم تا شاهد حضور ایران در این دوسالانه باشیم.  براساس پیگیری ها و اظهارات ملا نوروزی در این باب بخشی از هزینه های بی ینال ونیز (که میزان آن  کم هم نیست) توسط معاونت هنری وزارت ارشاد تامین شده و وزارت ارشاد از این اتفاق هنری حمایت کرد در شرایطی که تعدادی از آثار مطابق با ارزش ها و اهداف انقلاب اسلامی انتخاب نشد و متاسفانه همین آثار در بهترین نقطه سالن قرار گرفت و  بازدیدکنندگان خارجی از آن دیدن کردند! 

جداسازی بخش بین الملل فجر از بخش ملی جشنواره فیلم فجر  هم هزینه سرسام آوری را  برای ارشاد دولت تدبیر و امید در شرایطی که بودجه سازمان سینمایی محدود بود به همراه داشت اما همچنان بر این جداسازی جشنواره اصرار  وجود دارد! و دبیری این بخش را هم بر عهده ریاست خانه سینما رضا میرکریمی سپرده شده است. این جداسازی در جشنواره کودک و نوجوان هم شاهد بودیم . متاسفانه تصمیماتی در حوزه سینما اتخاذ شد که عجولانه شکل گرفت و بازده و کارآیی آنچنانی برای سینمای ایران به همراه نداشت در ازای آن بودجه وزارت ارشاد را در این جداسازی ها هزینه شد. این در شرایطی است که با کاهش قیمت نفت و ادامه این کاهش در سالهای آتی قطعاً شاهد کاهش بودجه وزارت ارشاد خواهیم بود.

جشنواره های فیلم کوتاه، مستند، فجر، کودک، نوجوان، فیلم ویدئویی، خانه سینما، مشارکت در تولید برخی از فیلم ها  و... از بودجه های مصوب حمایتی بهره مند می شوند و هیچ گاه میزان حمایت وزارت ارشاد از این جشنواره ها و خانه سینما به صورت شفاف بیان نمی شود. خانه سینما با برگزاری جشن های مختلف و ارایه جوایز و... یکی از نهادهایی است که بیشترین بودجه حمایتی وزارت ارشاد به این نهاد تعلق می گیرد و هرگاه این بودجه کاهش یابد هنرمندان به سرعت موضع خود را در قبال دولت عوض می کنند و از مشکلات سینما و بی کفایتی مدیران سازمان سینمایی سخن می رانند. در بازگشایی خانه سینما که هنوز هم ابهام های زیادی دارد و مشکلات قانونی شدن آن برطرف نشده است وزارت ارشاد  500 میلیون تومان به این نهادی که هنوز ابهامات زیادی برای فعالیت آن وجود دارد اختصاص داد و فرهاد توحیدی در ازای این حمایت وزارت ارشاد  در نشست خبری خانه  که همزمان با ابقای مدیریت قبلی صورت گرفت گفت: «در طول شش ماه گذشته خانه سینما طی تفاهم‌نامه‌ای با وزارت ارشاد 500 میلیون تومان بودجه گرفته است که البته این رقم خرج خورد و خوراک یک فیلم میلیاردی هم نمی‌شود». پس از اعلام رسمی وزارت ارشاد و حمایت مالی 500 میلیونی آن از خانه سینما دیگر هیچ یک از حمایت های مالی از خانه سینما به صورت رسمی و علنی اعلام نشد و حمایت های مالی پشت درهای بسته و با اعداد و ارقام ناگفته صورت گرفت.

اما در این شرایط وزارت ارشاد هیچ برنامه ای برای حمایت از جشنواره مردمی عمار ندارد. جشنواره ای که قرار است ششمین دوره خود را برگزار کند و هیچ گاه در برنامه خود از هیچ یک از مدیران فرهنگی دعوت نکرد و هر یک از هنرمندان و مدیران در مراسم این جشنواره به اراده و همت خود حاضر شدند و در کنار مردم این رویداد فرهنگی را رصد کردند. این رویداد فرهنگی نیز در لیست مصوبه حمایتی وزارت ارشاد قرار دارد اما  گویا در دوره جدید برگزاری این جشنواره با توجه به هزینه جشن ها و جشنواره هایی که نظر مدیران سازمان سینمایی را به خود جلب کرده و جایگاه خاصی برای مدیران سازمان سینمایی فراهم می آورد و تریبونی برای آن ها به شمار می آید، ندارد .

سازمان سینمایی  با توجه به هزینه های سرسام آور جدا سازی دو جشنواره و  برگزاری جشن های متعدد خانه سینما همچنین برگزاری جشنواره در استان های مختلف (ساری و همدان) و هزینه های سفر هنرمندان و اهالی رسانه به این جشنواره ها و سفر های خارجی برای راه اندازی مدرسه ملی سینما که از اردیبهشت ماه قول بازگشایی آن داده شد و... برنامه ای برای حمایت از جشنواره  مردمی عمار  ندارد. جشنواره ای که  باعث ارتقاء دانش سینمایی  مخاطب شد  و  در شرایطی که مردم از سینما قهر کردند ، زمینه های آشتی مجدد مخاطب در اقصی نقاط کشور با سینما را فراهم آورد   و همین امر سبب شد که امروز مدیران سینمایی  با افتخار از آمار و ارقام فروش فیلم ها یاد می کنند. جشنواره ای که در مصوبه حمایت وزارت ارشاد قرار دارد  در این دوره از برگزاری در اولویت حمایت حداقلی جای نگرفت و از این حمایت محروم است. 

فارس