کد خبر: 87439

14 آبان روز فرهنگ عمومی؛

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با اشاره به تشکیل ۱۲۲ جلسه شورای فرهنگ عمومی در استان کرمان گفت: تلاش بر این بوده که فعالیت‌ها و مصوبات شورای فرهنگ عمومی استان کرمان عملیاتی‌تر ‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ؛ محمدرضا علیزاده در گفت‌وگو با تسنیم ، با اشاره به اینکه 14 آبان روز فرهنگ عمومی نامگذاری شده است اظهار داشت: مقوله فرهنگ بسیار گسترده است و مسائل زیادی را در برمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه فرهنگ عمومی، فرهنگ غالب و گسترده‌ای که است که بین عموم مردم رواج داشته و جاری و ساری است گفت: فرهنگ عمومی حوزه‌ای از عقاید، ارزش‌ها و هنجارهایی است که اجبار اجتماعی غیررسمی از آن حمایت می‌کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با اشاره به اینکه فرهنگ عمومی فراتر از گروه‌ها و اقشار بوده و مورد قبول همه جامعه است عنوان کرد: دو شاخصه کلی می‌توان برای فرهنگ عمومی در نظر گرفت.

وی با اشاره به اینکه مبحث ظاهری و عینی و بخش نامحسوس و معنوی دو بخش کلی فرهنگ عمومی را در جامعه شامل می‌شوند بیان کرد: شوراهای فرهنگ عمومی بواسطه اهمیتی که دارد در سطح کشور و در سطح استان‌ها و بخش‌ها به ریاست امام جمعه و نائب رئیسی فرمانداران و استاندار تشکیل می‌شود.

علیزاده با بیان اینکه در این شورا تلاش می‌شود مسائل و معضلات مربوط به فرهنگ عمومی شناسایی و بررسی شود افزود: به واسطه اینکه فرهنگ عمومی مقوله گسترده‌ای در هر منطقه است مسائل و مشکلات فرهنگ عمومی در هر بخش در شورای فرهنگ عمومی همان منطقه بررسی می‌شود.

وی با اشاره به آمار کلی شوراهای فرهنگ عمومی در استان کرمان گفت: در سال 96 در استان کرمان 122 جلسه شورای فرهنگ عمومی تشکیل و 209 دستور کار و 555 مصوبه داشتیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با بیان اینکه در شورای فرهنگ عمومی مرکز استان با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین ‌علیدادی‌سلیمانی نماینده ولی‌فقیه در استان و ریاست شورا اتفاقات خوبی در سال گذشته افتاده است عنوان کرد: در شورای فرهنگ عمومی مرکز استان تاکید بر این است که فعالیت‌های شورا عملیاتی شده و خروجی مشخصی داشته باشد.  

وی با اشاره به اینکه در سال جاری آئین‌نامه داخلی شورای فرهنگ عمومی به تصویب رسید افزود: در این آئین‌نامه شش کار گروه فرهنگی اقتصادی، فرهنگی ارتباطی، فرهنگی دینی، فرهنگی اجتماعی، فرهنگی هنری و فرهنگی آموزشی پژوهشی تعریف شده است.

انتهای پیام/