کد خبر: 87475

مسئول واحد برنامه‌ریزی شرکت مهندسی توسعه آب تابان در کربلا :

مسئول واحد برنامه‌ریزی شرکت مهندسی توسعه آب تابان در کربلا با اشاره به اینکه طرح‌های توسعه حرم مطهر اباعبدالله(ع) در چهار فاز اجرا می‌شود گفت: فاز نخست پروژه صحن عقیله ساخت مهمانسرا برای زائران حسینی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ، مصیب مطلوبی در جمع کاروان خبرنگاران کرمانی در کربلای معلی در بازدید از پروژه توسعه حرم امام حسین(ع) و ساخت صحن عقیله اظهار داشت: پروژه‌هایی که باید در اطراف حرم مطهر امام حسین(ع) و حضرت عباس(ع) اجرا شود مساحتی قریب 38 هکتار را به خود اختصاص می‌دهند که پنج هکتار آن تاکنون خریداری شده است.

وی با بیان اینکه طرح‌های توسعه حرم مطهر اباعبدالله(ع) در چهار فاز اجرا می‌شوند‌ افزود: نزدیک شش سال است که این کار آغاز و برنامه‌ریزی شده است که باید در حدود 20 سال به پایان برسد.

مسئول واحد برنامه‌ریزی شرکت مهندسی توسعه آب تابان با اشاره به اینکه این طرح از طریق قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) اجرا ‌می‌شود گفت: زمین‌های اطراف حرم بسیار گران بوده است و برای خرید آنها نیازمند نقدینگی زیادی بودیم.

وی با بیان اینکه در حفاری که انجام شد در عمق 2 متر زیر زمین به آب برخورد کردیم که کار را دشوار کرد و مجبور شدیم تا آب را به بیرون از پروژه پمپاژ کنیم افزود: پیش‌بینی شده است بعد از اجرای این طرح شکل کنونی بین‌الحرمین تغییر کند.

مطلوبی با اشاره به اینکه صحن عقیله قسمتی از پروژه فاز اول است که 110 هزار مترمربع زیربنا را به خود اختصاص داده است بیان کرد: برآورد هزینه‌های پروژه در فاز اول بدون در نظر گرفتن تأسیسات 320 میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه بخش دیگر پروژه فاز اول ساخت مهمانسرا است عنوان کرد: این پروژه از 15 متر کف زمین شروع می‌شود و این در حالی است که حرم مطهر حضرت سیدشهدا(ع) 7 متر پایین‌تر از سطح زمین کربلا است.

مسئول واحد برنامه‌ریزی شرکت مهندسی توسعه آب تابان با اشاره به اینکه به‌دلیل گران بودن زمین‌های اطراف حرم ما باید نهایت استفاده را از زمین‌هایی که در اختیار داریم بکنیم گفت: اسکلت فاز اول کمتر از 2 سال دیگر باید به اتمام برسد اما تا اتمام ‌کامل پروژه چند سالی زمان می‌برد.

وی با بیان اینکه طرح معماری این صحن از خا‌ن‌محمدی از دانشگاه علم و صنعت و قرارگاه خاتم ساخت آن را بر عهده گرفته است گفت: مالک طرح عتبه مقدسه حسینیه، کارفرما ستادبازسازی عتبات عالیات و پیمانکار شرکت مهندسی توسعه آب تابان است.

منبع/تسنیم

انتهای پیام/