کد خبر: 87599

گزارش ویژه ؛

انتخاب روز فرهنگ کرمان در حالی در شورای شهر در حال بررسی است که تا کنون از شورای فرهنگ عمومی استان به عنوان قرارگاه فرهنگی استان نظر خواهی نشده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از راه آرمان ؛طبق مصوبه ابلاغی از سوی شورای عالی استان ها به شوراهای اسلامی شهرها، مقرر شد هر مرکز استان یک نام را به عنوان ” روز فرهنگ ” آن شهر اعلام نماید تا در تقویم ملی کشور به عنوان روز فرهنگی آن کلانشهر ثبت شود، کرمان یکی از همین شهرهایی است که مدتی است درگیر انتخاب این نام شده است.

انتخاب یک نام مناسب برای روز فرهنگ کرمان از اهمیت بالایی برخوردار است ، چرا که قرار است این نام برای همیشه به عنوان ” روز کرمان ” در تقویم جمهوری اسلامی ایران ثبت شود و لذا ضرورت دارد از همه افراد صاحب نظر و حتی عموم مردم نظر سنجی شود تا از طریق آن فرهنگ مردم کرمان نه فقط به مردم ایران بلکه به عموم جهانیان شناسانده شود.

علی بهرامی نائب رئیس شورای شهر کرمان در همین زمینه در گفت و گو با  خبرنگار ما اظهار کرد: انتخاب این روز مولفه های مختلفی از جمله نقاط قوت، ویژگی ها و اصالت آن شهر با دیدگاه فرهنگی دارد و ثبت این روز در تقویم کشور باید مصوبه شورای شهر را داشته باشد و با این مصوبه اجرایی و قابل پیگیری است.

این عضو شورای شهر انتخاب “روز کرمان ” را با دو کارکرد عمده هدف گذاری کرد که انتخاب سیمای مقصد کرمان و بالابردن انسجام اجتماعی از جمله آن هاست.

علی بهرامی معتقد است که با توجه به کم آبی و بحران آب در کشور باید آینده اقتصاد استان را درصنعت گردشگری که یک صنعت پایداری است دید و در همین راستا روزی که به عنوان روز کرمان انتخاب می شود باید سیمای مقصد گردشگری کرمان را به خوبی به جهانیان نشان دهد.

از طرف دیگر مفهوم انسجام اجتماعی در انتخاب روز کرمان این است که روزی انتخاب شود که محدود به یک قشر و عده خاصی نباشد و بتواند همه مردم کرمان را دور هم جمع و زیر ساخت یک توسعه پایدار را ایجاد  کند.

طبق گفته اعضای شورای شهر یک کمیته انتخاب نام متشکل از افراد دانشگاهی و فرهنگی تشکیل شده است که چند ماهی است درگیر این مسئله شده اند و اخبار واصله حاکی از این است که قرار است شورای شهر تا یک ماه آینده در خصوص نام روز فرهنگ کرمان به جمع بندی برسند.

توصیه رئیس شورای فرهنگ عمومی استان کرمان به شورای شهر

این در حالی است که بعد از گذشت چهار ماه از ابلاغ این دستورالعمل، هنوز از شورای عمومی فرهنگ استان در خصوص این مسئله نظرخواهی نشده است، در حالی که شورای فرهنگ عمومی؛ قرارگاه فرهنگ عمومی یک استان و شهر است و بایستی تمام امور مربوط به فرهنگ عمومی در این شورا مطرح شود چرا که این شورا یک کمیسیون تخصصی به نام کمیسیون نام‌گذاری روزهای خاص دارد که حداقل می تواند در جایگاه نظرخواهی از آنان استفاده کرد.

حجت الاسلام علیدادی امام جمعه کرمان به عنوان رئیس شورای فرهنگ عمومی استان کرمان در این زمینه به خبرنگار ما گفت: اصل این پیشنهاد به وسیله هر مرجعی داده شده است پیشنهادخوبی است اما مهم تر این است که ارزش های یک استان به لحاظ فرهنگی، تاریخی و دینی و.. را در نظر بگیرد و با حفظ همه این ها روزی را نامگذاری کنند.

وی ادامه داد: به همین دلیل هر مرجعی که این تصمیم بزرگ را می گیرد باید از ظرفیت فرهیختگان، صاحبنظران و مراجع قانونی که در رابطه با فرهنگ صاحب نظر هستند استفاده کند چراکه می خواهد یک روز ماندگاری را رقم بزند.

علیدادی تاکید کرد: اگردر این مسئله سطحی نگری و یا کم حوصلگی شود و نظرات کارشناسان فن و صاحب نظران دیده نشود اسمی که انتخاب می شود مورد اقبال عمومی قرار نمی گیرد و انتقادهای زیادی را به دنبال خواهد داشت.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان کرمان در توصیه به شورای شهر، مطرح کرد: من توصیه می کنم که روی این تصمیم دقت بیشتری داشته باشند و شورای فرهنگ عمومی را در جریان بگذارند تا هم مسئولان استان نظر خود را ارائه کنند و هم اینکه این موضوع با شورای فرهنگ عمومی استان سنخیت بیشتری دارد و ما می توانیم در کمیته های تخصصی خود در این زمینه به آن ها کمک کنیم.

علاوه بر این مسئله بسیاری از مردم و صاحب نظران نیز از این موضوع بی اطلاع هستند و اینجا لازم است که یک فراخوان عمومی در این زمینه اعلام شود تا همه افراد بتوانند نظر خود را اعلام کنند چرا که ممکن است یک پیشنهاد از سوی یک فردی که شاید موقعیت اجتماعی آن چنانی نداشته باشد مورد اقبال همه کارشناسان و متخصصان این حوزه قرار گیرد و به یک جمع بندی کاملی برسند.

گزارش از: مهدوی

انتهای پیام/