کد خبر: 87613

چه روزی به نام کرمان در تقویم کشور ثبت می شود؟

روز احداث قبه سبز یکی دیگر از نام هایی است که به عنوان یکی از گزینه های انتخاب روز ” فرهنگی کرمان ” به چشم می خورد و موافقان و مخالفان خود را دارد که در این گزارش به نظرات آن ها پرداخته می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از راه آرمان ؛روز احداث قبه سبز یکی دیگر از نام هایی است که به عنوان یکی از گزینه های انتخاب روز ” فرهنگی کرمان ” به چشم می خورد، قبه سبز از بناهای تاریخی شهر کرمان است که توسط ” ترکان خاتون ” از طایفه قراختاییان مغول در دوران حکومت ایشان بر کرمان احداث شد.

 

طبق نظر کارشناسان جدای از اینکه ” قبه سبز ” یک بنای تاریخی با قدمت بسیار زیاد است اما اولین چیزی که در ذهن مخاطب ایجاد می کند رجوع به تاریخچه احداث این بناست که وابستگی این بنا به یک طایفه مغول که با اشغال گری به ایران آمده بودند را در اذهان عمومی تداعی می کند.

 

سید محمدعلی گلاب زاده رئیس مرکز کرمان‌شناسی از جمله افرادی است که پیشنهاد داده است روز راه‌اندازی و تاسیس دانشگاه قبه‌سبز در روزگار قراختاییان را روز کرمان تلقی کنیم؛ چرا که عقیده دارد در قحط سالی دانش و در ۷۰۰ سال قبل، ترکان خاتون این اقدام بزرگ را انجام داد.

 

گلاب زاده در این زمینه به خبرنگار ما می گوید که کرمان در زمان قراختییان آرام ترین روزهای خود را گذارنده و بیشترین ارزش های فرهنگی و ارتباطات سیاسی و اجتماعی را داشته است بدون اینکه عوارض نامناسبی دامن کرمان را گرفته باشد.

 

مشرفی عضو شورای شهر کرمان که با انتخاب روز احداث قبه سبز به عنوان روز فرهنگ کرمان مخالف است و به خبرنگار ما می گوید: من با این نظر موافق نیستم چرا که موسس این بنا ترکان خاتون از طایفه قراختاییان مغول بوده است که در هر صورت یک طایفه اشغالگر بودند که سرزمین کرمان را اشغال کردند.

 

این عضو شورای شهر کرمان به اینکه ترکان خاتون ،شوهر و برادر خود را کشته است اشاره ای کرد و اظهار نظر در این زمینه را به تاریخدانان واگذار می کند ولی اعتقاد دارد که سالروز تأسیس یک بنا را که سازنده آن گروهی اشغالگر مغول بودند نمی توان به عنوان روز فرهنگ نامگذاری کرد.

 

گلاب زاده در ادامه، صحبت های مشرفی، کشتن برادر و همسر ترکان خاتون توسط خود او را تایید کرد ولی معتقد است ترکان خاتون خدمات فرهنگی و ارزشی خوبی در کرمان داشته است که جنبه های منفی شخصیت او را پوشش می دهد و می گوید آیا به خاطر مغول بودن ترکان خاتون باید خدمات ارزنده او را زیر سوال برد؟

 

محسن جلال‌پور؛ فعال اقتصادی و رئیس سابق اتاق‌های بازرگانی ایران و کرمان صحبتی را مطرح کرده است که شاید بتوان گفت زیباترین پاسخ به صحبت آقای گلاب زاده است؛جلال پور معتقد است که کرمان چکیده‌ی فرهنگ ایران است و می گوید هرکس به ایران آمد را در فرهنگ خود ذوب کرده است؛ لذا هرکس چه به قصد دوستی و چه دشمنی اینجا آمد را در خود جذب کرد مثلا آمده بودند حکمرانی کنند، اما برای این شهر دانشگاه ساختند و این صحبت ها نشان می دهد که این فرهنگ کرمانی ها بوده است که یک اشغالگر را به یک انسان فرهنگی تبدیل کرده است.

 

مشرفی هم گفته است که شاید ترکان خاتون خدمات مثبتی را هم ارائه کرده باشد و یا بنای قبه سبز ارزش تاریخی زیادی داشته باشد اما نامگذاری این روز اشغالگری را در ذهن مردم کرمان و ایران تداعی می‌کند.

 

محمد لطیف کار، از فعالان رسانه ای کرمان نیز در زمینه انتخاب سالروز تاسیس قبه سبز به عنوان روز فرهنگی کرمان گفته است که قبه‌سبز یک نهاد بسیار ارجمند است ولی تنها انتقادی دارم این است جریان این دانشگاه یا مدرسه‌ای که تاسیس شد استمرار پیدا نکرد؛ در مقطعی بود و بعد متوقف شد. بنابراین پیشنهادم این است اگر علاقه‌مندیم حتما از یک نهاد دانشگاهی به‌عنوان نماد استفاده کنیم؛ بهتر است آقای افضلی‌پور و دانشگاه شهیدباهنر انتخاب شود که یک بدهی هم به ایشان داریم.

 

اینکه گفته می شود قبه سبز به عنوان اولین دانشگاه جنوب شرق کشور بوده و یا اصلا دانشگاه بوده است هنوز جای ابهام دارد چرا که در آن زمان چیزی به اسم دانشگاه وجود نداشته است و مکان هایی شبیه مکتب در بسیاری از ایالت های ایران وجود داشته است.

 

طبق گفته رئیس مرکز کرمان شناسی هم روز خاص و مشخصی برای تاسیس این بنا وجود ندارد چرا که بُراق‌حاجب پیش از ترکان‌خاتون این کار را شروع کرد و بنای اصلی را گذاشت و بعد که ترکان‌خاتون جای او نشست، آن را راه‌اندازی کرد و این هم یکی دیگر از مشکلات انتخاب این روز است.

 

رامین ارجمند کرمانی که خود معمار و رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر کرمان نیز است انتخاب سالروز تاسیس قبه سبز را به عنوان روز فرهنگی کرمان مناسب ندانست و گفته که بهتر است از دید بالاتری به موضوع نگاه کرد.

 

زهرا ایرانمنش رئیس کمیسیون فرهنگی و بانوان شورای شهر کرمان اما علاقه مند است تا با انتخاب سالروز تاسیس این بنا به عنوان روز فرهنگی کرمان، قبه سبز را از گمنامی خارج کند و دلیل این امر هم بر می گردد به دوره چهارم شورای شهر که در انجا تصمیم داشتند نام قبه سبز را بر یکی از خیابان های کرمان بگذارند اما این مسئله مخالفت مردم عادی را به دنبال داشت و موفق به انجام این کار نشدند.

 

محمد نعیم رستمی فعال رسانه ای کرمانی نیز از مخالفان انتخاب این نام برای روز فرهنگی کرمان است و به خبرنگار ما می گوید: در گذشته کرمان یک ایالت بزرگ بوده است که حتی یک پرچم مستقل در کنار پرچم ایران داشته است و گستره جغرافیایی آن این قدر وسیع بوده است که از پاکستان و افغانستان تا بسیاری از شهرهای امروزی ایران جزو ایالت کرمان محسوب می شده است.

 

به عقیده رستمی اگر قرار است که یک شخصیت یا مکان ملاک انتخاب روز فرهنگی کرمان باشد؛ با این همه گستردگی کرمان شخصیت های بزرگ و مکان های بهتری وجود دارند که می توانند نماد و الگو محسوب شوند ولی زندگی شخصی ترکان خاتون به نحوی بوده است که از نظر فرهنگی نمی تواند الگوی مناسبی برای جوانان ما باشد.

 

بسیاری از افراد صاحب نظر هم از انتخاب سالروز تاسیس یک مکان و یا سالروز تولد یک شخصیت به عنوان روز کرمان رضایت ندارند و پیشنهادات جالبی را مطرح کرده اند که در گزارش های بعدی به آن ها پرداخته می شود.

 

پایگاه خبری تحلیلی بوتیا نیوز با انتشار دیدگاه افراد مختلف سعی بر این دارد که به تصمیم گیرندگان انتخاب این روز مهم یاری رساند چرا که انتخاب ” روز کرمان ” قطعا در آینده نزدیک اثرات مثبت و یا منفی خود را بر شهر خواهد گذاشت پس بهتر است روزی انتخاب شود که بتوانیم به دور از مماشات و سیاسی کاری، آینده خوبی را در قبال ظرفیتی که برای شهر ایجاد می کند برای کرمان رقم بزنیم.

 

گزارش از : مهدوی

 

انتهای پیام/