کد خبر: 87753

آستان قدس رضوی پیشگام تحولات فرهنگی در پهناورترین استان کشور؛

مسئول دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان کرمان گفت:مجموعه اردوگاه فرهنگی و تربیتی بیرم آباد می تواند در روحیه جوانان بسیار موثر باشد و می توانیم نشاط، شادابی و پویایی بین جوانان را با تأکید بر فرهنگ اسلامی در این اردوگاه فرهنگی تربیتی ایجاد کنیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ؛ حسین صابری مسئول دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان کرمان در گفتگو با راه آرمان ؛ با بیان اینکه باغ بیرم آبادی یکی از باغ های بزرگ تاریخی و میراثی کرمان است که سابقه احداث  آن به ۴۸۰ سال قبل  و دوره صفویه بر می گردد، گفت:این باغ در دوره قاجاریه محل حاکم نشین شهر کرمان بوده  که مرحوم گنجعلیخان  این باغ را وقف حرم کرده است تا فعالیت های مختلفی که در آنجا انجام شود  و ثمره آن به  حرم برگردد.

وی ادامه داد:در گذشته  و درسال ۵۳ باغ بیرم آباد  اردوگاه پیش آهنگی بوده که بیشتر ارودها به این سبک در آنجا برگزار می شده است.

صابری با اشاره به اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی آستان قدس تلاش کرده است که این باغ در راستای نیت واقف مورد استفاده قرار گیرد، ابراز کرد: مدتی دفتر مرکزی آستان قدس شهرستان کرمان در باغ بیرم آباد مستقر شد و از حدود چهار سال پیش نیز با هماهنگی مسئولین بهسازی و مرمت ساختمان های این باغ آغاز شده است تا باغ بیرم آباد به یک اردوگاه فرهنگی و تربیتی تبدیل شود.

مسئول دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان کرمان با اشاره به مطلب فوق افزود: بر همین اساس هماهنگی های لازم بین سازمان املاک و موقوفات یزد و کرمان وسازمان میراث فرهنگی استان کرمان صورت گرفته است؛ تا با همکاری و هماهنگی این دو مجموعه کار ترمیم و مرمت ساختمان های میراثی باغ بیرم آباد انجام شود.

این مقام مسئول گفت: قسمت حاکم نشین ساختمان در دوره سه ساله با هزینه ۵ میلیارد ریال به اتمام رسیده است که آماده بهره برداری است؛ساختمان حوض خانه که مخروبه ای بیش نبوده به عنوان فاز دو عملیات آغاز به مرمت شده و عملیات سفت کاری این ساختمان به تمام رسیده است.

وی ادامه داد: حداکثر تا عید یا یک ماه پس از عید این مرحله تکمیل خواهد شد؛ ساختمان هشتی وسط باغ هم که از ساختمان های میراثی و قدیمی است نیاز به تعمیراتی دارد؛ تولیت آستان قدس رضوی در سفر اخیر خود به کرمان تأکید داشتند که مرمت باغ بیرم آباد حتما متناسب با شیوه اولیه و معماری سنتی آن انجام شود.

صابری با اشاره به اینکه باغ بیرم آباد به عنوان میراث ملی به ثبت رسیده است، تصریح کرد:بنابراین ادامه راه جهت بهسازی و مرمت باید بر اساس ضوابط  سازمان میراث فرهنگی باشد.

مسئول دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان کرمان افزود: یک سال قبل صورت جلسه ای با حضور قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در کرمان بسته شد که بر اساس آن اقداماتی که جهت مرمت و بازسازی باغ بیرم آباد صورت می گیرد در راستای  اردوگاه فرهنگی و تربیتی باشد.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه برای انجام این طرح با سازمان میراث فرهنگی هماهنگ بوده ایم، تصریح کرد: مسئولین مربوطه کار را آغاز کرده اند و نقشه نسبتا جامعه ای در ارائه داده اند که تولیت آستان قدس رضوی نیز این طرح را دیده اند و تأکید داشته اند که کار را با قدرت و کیفیت ادامه پیدا کند تا این مرکز به قطب فرهنگی و تربیتی برای عموم و به ویژه نسل جوان و دانش آموز تبدیل شود.

صابری با بیان اینکه به عنوان نمایندگی آستان قدس رضوی در استان کرمان وظیفه تعامل وهماهنگی با دستگاه های اجرایی استان را به عهده داریم، ابراز کرد:تا کنون این همکاری و تعامل بوده است و دستگاه های مختلفی نیز در این زمینه فعالیت داشته اند تا بتوانیم باغ بیرم آباد را به اردوگاه در شأن امام رضا علیه السلام و حق مردم کرمان دایر کنیم.

مسئول دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان کرمان ادامه داد: امیدواریم با توافقاتی که در گذشته صورت گرفته است و با مشارکت و مدیریت استانداری اراضی پشت باغ بیرم آباد به باغ محلق شود تا بتوانیم یک مجموعه فرهنگی،تفریحی و وزرشی را ایجاد کنیم.

وی با اشاره به اینکه  مساحت باغ بیرم آباد ۴٫۵ هکتار است که سه ساختمان میراثی و قدیمی در این باغ وجود دارد، عنوان کرد: چنانچه اراضی پشت باغ نیز به باغ بیرم آباد ملحق شود مساحت باغ از میزان فعلی بیشتر خواهد شد.

این مقام مسئول افزود: در ابتدای کار باید کارهای عمومی و نور پردازی های لازم انجام شود و همچنین می توانیم با هماهنگی سازمان  میراث فرهنگی در فضاهای بدون درخت فضای فرهنگی متناسب با ضوابط میراث فرهنگی ایجاد کنیم.

صابری با اشاره به مطلب فوق گفت: در یک دوره سه ساله می توانیم زمینه فرهنگی و تربیتی و تقویت فرهنگ رضوی و سبک زندگی اسلامی جوانان در این اردوگاه فعالیت داشته باشیم.

وی در پایان خاطر نشان کرد:با توجه به اینکه باغ بیرم آباد واقع در محله های توکل آباد، شیهد دستغیب، سرآسیاب و سرباز واقع شده است؛ مجموعه اردوگاه فرهنگی و تربیتی بیرم آباد می تواند در روحیه جوانان بسیار موثر باشد و می توانیم نشاط، شادابی و پویایی بین جوانان را با تأکید بر فرهنگ اسلامی در این اردوگاه فرهنگی تربیتی ایجاد کنیم.

 

انتهای پیام/