کد خبر: 87888

معاون ستاد عتبات عالیات استان کرمان با بیان اینکه حدود ۶۵ درصد خشت‌های گنبد حضرت اباعبدالله(ع) ساخته شده است گفت:‌ تا پایان سال ساخت تمام خشت‌ها به پایان می‌رسد و پیش‌بینی می‌شود ابتدای سال آینده حمل گنبد به سمت کربلا انجام شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ؛ مهدی نیکویی امروز صبح در بازدید خبرنگاران استان کرمان از روند ساخت گنبد حرم مطهر و ملکوتی امام حسین(ع) در کرمان اظهار داشت: مطالعات پروژه طرح ترفیع گنبد مطهر حضرت اباعبدالله الحسین(ع) از سال 91 آغاز شده است.

وی با بیان اینکه ارتفاع گنبد در حال ساخت حدود 7.5 متر بیشتر و حدود 1.5 برابر از نظر مقیاس نسبت به گنبد فعلی بزرگتر است گفت: ستون‌های زیر گنبد فعلی اقدام به لاغرسازی شدند و وضعیت خاک با گمانه‌زنی مطالعات آن انجام شد.

معاون فنی و مهندسی ستاد عتبات عالیات استان کرمان با اشاره به اینکه آزمایش‌های لازم بر روی خاک انجام شده است بیان کرد: در این رابطه به حدود 7 متر به زیرزمین رفته و نمونه‌برداری لازم از این عمق انجام شد.

وی با بیان اینکه کار در کربلا بیش از 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا پایان سال برای نصب گنبد آماده می‌شود افزود: تمام مصالحی که به سمت کربلا حمل می‌شود آزمایش شده و با کیفیت تمام به کربلا اعزام می‌شود.

نیکویی با اشاره به اینکه کار ساخت گنبد در کرمان با هشت نوع مصالح روز دنیا انجام می‌شود و به سمت مرکب و کامپوزیت بتن و فولاد رفتیم گفت: سازه گالوانیزه گرم شده و هیچ خوردگی ندارد.

وی با بیان اینکه ساخت قالب‌ها برای سگمنت‌ها در داخل مجموعه ساخته می‌شود و برشکاری قالب‌ها با واترجت انجام شده است عنوان کرد: بتن ما یک بتن سبک و مخصوص و مقاوم بوده و در برابر انفجار بسیار مقاوم است و مقاومت فشاری آن بین 900 تا هزار کیلو است.

معاون فنی و مهندسی ستاد عتبات عالیات استان کرمان با اشاره به اینکه مرحله به مرحله آزمایشات کیفیت بتن انجام شده و 90 قطعه سگمنت بتنی داریم که خشت‌های طلا بر روی آنها انجام می‌شود افزود: خشت‌های ما پایه و اساس مس دارد.

وی با بیان اینکه گنبد در قسمت فوقانی مانند یک کره است و مختصات سه بعدی خاصی دارد که با دقت باید کار انجام شود گفت: حدود 65 درصد خشت‌ها ساخته شده است و مابقی نیز در حال ساخت است و روی ستون‌های گنبد در محل حرم کار بزرگی انجام شده و مقاوم‌سازی بسیار خوبی شده است.

نیکویی با اشاره به اینکه تا پایان سال ساخت تمام خشت‌ها به پایان می‌رسد و پیش‌بینی می‌شود ابتدای سال آینده حمل گنبد به سمت کربلا انجام شود افزود: نحوه حمل به این گونه است که قطعات گنبد باز می‌شود و با تریلی به سمت کربلا حمل می‌شود و در آنجا دوباره مونتاژ می‌شود.

 تسنیم

انتهای پیام/