کد خبر: 88100

نمایشگاه عکس و اسناد همکاری های سازمان ملل متحد و ایران در 73 سال گذشته، با حضور ماریا دوتسنکو رئیس مرکز اطلاع رسانی سازمان ملل متحد در ایران از روز دوشنبه در محل موزه هنرهای صنعتی معاصر کرمان گشایش خواهد یافت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ، در این نمایشگاه 66 عکس و سند تاریخی از حضور شخصیت‌ های برجسته ایران در رویدادهای سازمان ملل متحد، سفر هفت دبیرکل‌ این سازمان به ایران و گزیده‌ ای از طرح‌ های اجرا شده توسط سازمان ملل در ایران به مدت یک هفته در معرض بازدید عموم قرار می گیرد.

مجموعه عکس ها و اسنادی که برای این نمایشگاه انتخاب شده مربوط به آرشیو مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران است.

نمایشگاه عکس و اسناد همکاری های سازمان ملل متحد و ایران با هدف اطلاع رسانی درباره حضور و همکاری ایران به عنوان کشوری دوستدار صلح در سازمان های بین المللی از زمان تاسیس جامعه ملل و سازمان ملل متحد در کرمان برگزار می شود.

این نمایشگاه به همت و همکاری دفتر سازمان ملل متحد در ایران، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، معاونت فرهنگی شهرداری کرمان، خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) و موزه هنرهای صنعتی معاصر در کرمان برگزار می شود.

سازمان ملل متحد سال 1945 میلادی تاسیس و جایگزین جامعه ملل شد، این سازمان توسط 51 کشور تاسیس و سال 2011 میلادی، 193 کشور عضو داشت، اعضای آن تقریبا شامل همه کشورهای مستقلی است که از نظر بین‌ المللی به رسمیت شناخته شده ‌اند.

شورای امنیت قوی‌ ترین نهاد سازمان ملل، پنج عضو دائمی دارد که در تصمیمات این شورا حق وتو دارند.

مقر سازمان ملل متحد در نیویورک است و کشورهای عضو و مؤسسه های وابسته، هر سال با تشکیل نشست های منظم در مورد امور بین‌المللی و امور اجرایی مربوط به آنها تصمیم ‌گیری می‌ کنند.

ایران به‌ عنوان یکی از اعضای موسس سازمان ملل متحد در میان نخستین کشورهایی بود که مرکز اطلاعات سازمان ملل در آن تاسیس و فعالیت‌ هایش چند ماه بعد، در ماه مه 1950 آغاز شد.

این فعالیت ها که در سال 1980 به حالت تعلیق درآمد، سپس در 1991 دوباره آغاز شد و از سال 1994 به گونه ‌ای کامل فعال شد.

نمایشگاه عکس و اسناد همکاری های سازمان ملل متحد و ایران پیش از این در کرمانشاه، یزد، بوشهر، زاهدان، شیراز، اراک و سنندج برگزار شده است.

ایرنا

انتهای پیام /