کد خبر: 88206

بازارچه ی قلعه محمود شهر کرمان چهار سال است که در میان کارهای نیمه تمام چند بخش دولتی از جمله میراث فرهنگی، اداره ی اوقاف، شهرداری و استانداری حیران ایستاده تا ببیند بالاخره روزی بازارچه صنایع دستی بانوان کرمان خواهد شد یا خیر.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از “راه آرمان” زمزمه های عید به گوش می رسد، عیدی که با میهمان داری معنایی دیگر پیدا می کند. اکنون شهر های مختلف کشورمان آماده به راه و رسم میزبانی و میهمان داری اند ضمن اینکه جاذبه های گردشگری گوناگون در شهرهای مختلف دلیلی می شود برای سفر کردن به مناطق مختلف تا با دیدن آنچه که از گذشته به ما امانت داده شده است لذت ببریم البته فقط جاذبه های تاریخی نیست بلکه گاهی طبیعت دلیلی می شود برای سفر و لذت بردن.

همچنین وجود اقلیم و فرهنگ های گوناگون در مناطق مختلف سبب ایجاد هنرهای دستی گوناگون شده است و بی شک یکی از  جذابیت های مسافرت دیدن هنرهای دستی آن منطقه است، موضوعی که امروزه در صنعت گردشگری و جذب توریست نقش فراوانی دارد.

استان کرمان نیز با صنایع دستی از جمله پته، قالی، گلیم ،جاجیم،شال بافی، حصیر بافی ، ظروف مسی و … در جذب گردشگر حرفی برای گفتن دارد، صنایعی که زنان به آن جان داده اند.

در بازار کرمان و مجموعه ی گنجعلیخان که قدم برداری کم و بیش شاهد این هنرها و صنایع دستی هستیم اما جذابتر و دیدنی تر آن بود که مسئولین با برنامه ریزی خود گوشه ای از  بازار را برای این صنایع اختصاص دهند موضوعی که فاطمه السادات حسینی مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری خیلی وقت پیش به آن اشاره کرده است.

در سال ۹۳، حسینی در جمع مشاوران ادارات استان کرمان مطرح کرد که راه‌اندازی بازارچه هنرهای دستی و مشاغل خانگی در بازار قلعه‌محمود با همکاری اداره کل امور بانوان استانداری کرمان و اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان دنبال می‌شود و نظر مساعد شهرداری را هم برای اجرای این طرح داریم.

اکنون چهار سال از خبر داده شده می گذرد اما هنوز بازارچه قلعه محمود در ویرانه های گذشته نفس می کشد و به غیر از دو الی سه حجره که آن هم به افغان ها تعلق گرفته و مشغول فروش پوشاک افغانی هستند ، سایر حجره ها خاک می خورند.

بنظر می رسد بازارچه ی قلعه محمود در میان کارهای نیمه تمام چند بخش دولتی از جمله   میراث فرهنگی، اداره ی اوقاف، شهرداری و  استانداری حیران ایستاده و هر بار به سمت دیگری پرت می شود.

جالب است بدانید که با حضور مسئولین و مدیران مربوطه از جمله استاندار وقت، مدیرکل امور بانوان و خانواده استان، رئیس میراث فرهنگی و اداره ی اوقاف تا کنون سه بار از بازار قلعه محمود بازدید شده است. بازدیدی که به گفته ی خود مسئولین آنان را به این نتیجه رسانده است که بازارچه ی قلعه محمود بهترین و مناسبترین گزینه برای بازارچه ی صنایع دستی بانوان خواهد بود اما تا کنون هیچ تغییری در این بازار رخ نداده است.

در حالیکه مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری میگوید منتظر اقدامات مسئولین مربوطه هستیم تا بازار قلعه محمود را به عنوان بازار صنایع دستی بانوان کرمان معرفی کنیم ، محمود وفائی مدیر کل سابق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در آخرین گفتگوی خود با  “راه آرمان ” در خصوص بازار قلعه محمود بیان داشت: متاسفانه عده ای از مالکین حجره های بازار قلعه محمود در کرمان نیستند و تعدادی از حجره ها نیز بین وارث هستند و ما غیر از نظارت و مرمت عملا کار دیگری نمی توانیم انجام دهیم.

وی خبر از یک طرح کلی از سوی شهرداری داد و ابراز داشت: در این طرح کلی قرار است که بازار قلعه محمود بر طبق نقشه های قدیمی به بازار اصلی کرمان متصل شود.

حال باید دید در میان قول و وعده های داده شده و اجرا نشده بالاخره بازار صنایع دستی بانوان کرمان به کجا خواهد رسید.

انتهای پیام/

 

ادامه اخبار