کد خبر: 88269

نوروز 98 در کرمان

روستای داوران در مسیر رفسنجان به زرند در دل کوه‌های سر به فلک کشیده واقع شده و زیبایی‌های آن موجب شده رهگذاران برای دیدن این روستا مسیرشان را به سمت روستا تغییر دهند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از فارس از رفسنجان، روستای داوران را کمتر کسی است که نشناسد این روستای تاریخی و زیبا در مسیر جاده رفسنجان به زرند در میان کوه‌های سر به فلک کشیده واقع شده و هر رهگذری که از این جاده عبور می‌کند مسیرش را به سمت داوران تغییر داده و برای مدت کوتاهی هم که شده خود را از زیبایی‌ها و طراوت این روستا به ویژه در این ایام بی‌نصیب نمی‌گذارد.

قلعه‌های تاریخی، کوچه‌های قدیمی، ساباط‌های تاریخی و با قدمت بالا، قنات چندصدساله روستا که ثبت شده، کوچه‌باغ‌ها، قدمگاه امام علی(ع)، رودخانه این روستا که آبی گوارا دارد، شفاخانه، امام زاده بی‌بی‌گوهر و در کنار این همه اماکن دیدنی و زیارتی مردمان خونگرم این روستا که پذیرای میهمانان و گردشگران در هر زمان از سال هستند، مثال زدنی است داوران منطقه ای است که شهدای زیادی تقدیم اسلام کرده و مردان بزرگی که درکشور تأثیرگذار هستند را دارد.

 

اما این روزها باران، طراوت خاصی به این روستا بخشیده و سبزی و زیبایی روستا را صدچندان کرده است.

روستای داوران اگر که در دل کوه‌ها واقع شده اما امکاناتی که در اثر تلاش دهیار، شوراها و مدیران بالادستی برای این روستا انجام شده امروز از مشکلات فراوان گذشته کاسته و لبخند رضایت بر لبان اهالی روستا نشانده است.

اما نوروز امسال تغییرات زیادی را در داوران شاهد هستیم ساخت و سازهای زیادی در این روستا انجام شده و بیش از هر چیز داوران خود را برای گردشگران روز طبیعت آماده می‌کند.

درختان کهنسال داوران در انتظار ثبت ملی

رضا باقری دهیار داوران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رفسنجان با اشاره به راه‌اندازی یک کمپ نوروزی با همکاری هلال احمر از ۲۹ اسفند ماه اظهار داشت: در این کمپ در سه شیفت به مسافران خدمات راهنمای سفر و ... ارائه می‌شود ضمن اینکه رستوران مجاور کمپ پذیرایی از میهمانان را به نحو مطلوب انجام می‌دهد.

دهیار داوران به عملیات بافت باارزش روستا اشاره کرد که در حال حاضر در حال مرمت و بازسازی است.

باقری درخت سرو داوران که بیش از یک قرن سن دارد و درختان توت این روستا را ذکر کرد و گفت: دنبال ثبت ملی این درختان هستیم.

 

بارندگی بهاری عالی بود

وی در ادامه به بارندگی‌های اخیر اشاره کرد که موجب جاری شدن رودخانه این روستا شده و افزود: این بارندگی عالی بود و خوشحالی را برای اهالی به ارمغان آورد.

باقری تصریح کرد: بافت تاریخی روستا، خانه میرزا، خیریه سیدالشهدا(ع)، مجتمع فرهنگی رفاهی، و ریگ‌های پایین دست روستا و ماسه بادی‌ها می‌تواند برای گردشگران و میهمانان داوران جالب توجه باشد و البته در طول این سال‌ها موجب شده گردشگران بارها به این منطقه سفر کنند.

دهیار داوران به احداث کوهستان پارک اشاره داشت و توضیح داد: طراحی آن انجام شده و کلنگ زنی شده  طبق نقشه و طرح آبشار، آلاچیق و ... برای این پارک طراحی شده و در مجموع امیدواریم نیمه اول سال جاری بهره‌برداری شود.

 

افزایش امکانات برای رائران بقعه متبرکه داوران

اما امامزاده بی‌بی گوهر از دختران موسی بن جعفر(ع) و خواهر بزرگوار امام رئوف است که وجود بقعه مبارکه آن بانو به روستای داوران برکت فراوانی بخشیده و از جمله بهانه‌های دیدن این منطقه به شمار می‌رود.

گردشگران بیشترین مکانی که در داوران به آن سر می‌زنند همین بقعه مبارکه بی‌بی گوهر است که زیبایی خاصی دارد و دل هر عاشقی را با زیارت ضریح مبارکش آرام می‌کند.

باقری با اشاره به اینکه زائران زیادی در این ایام برای زیارت این بانو به داوران سفر کردند، اضافه کرد: ۱۳ نوروز این بقعه مبارکه زوار زیادی به خود می‌بیند و همین امر موجب شده برای امکانات بیشتر گام برداریم و در این راستا هیأت امنا پای کار بودند.

 

اما روند پیشرفت داوران با توسعه عمرانی مسیر رودخانه، آسفالت معابر اصلی و فرعی، جدولگذاری، پیاده‌روسازی با سنگ‌های کوهستان به صورت سنتی، غرس سه هزار اصله درخت برای ایجاد فضای سبز احداث چمن مصنوعی برای فوتسال و...انجام شده و تحولی ایجاد کرده است.

باقری همچنین از پایان ساخت مخزن ۵۰۰ مترمکعبی آب آشامیدنی که پاسخگوی روستاست، خبر داد و عنوان کرد: این مهم که با مشارکت خیران انجام شده به میزان ۱۰۰ میلیون تومان لوله خریداری کردیم و تاکنون حدود ۱۰ کیلومتر لوله‌گذاری شده و کارشناسان اداره آبفار در کنار ما بودند.

اما بهره‌مندی ۱۰۰ درصدی مردم داوران از نعمت گاز افتخار دیگری برای تلاشگران و خدمت گزاران نظام جمهوری اسلامی ایران است چرا که رساندن گاز به این روستا در دل کوه‌ها و البته روستاهای صعب‌العبور دیگری که در گزارش‌های بعدی به آن می‌پردازیم چندان آسان نیست اما توانسته سرمای طاقت فرسایی که زمستان بر روستاها حاکم می‌شود را به گرمی دلچسبی تبدیل کند.

این همه زیبایی و امکانات جای شکر دارد و امیدواریم گردشگران هم در حفظ زیبایی‌هایی که از دیدن آن لذت برده و خاطره خوبی برای خود و خانواده رقم می‌زنند، کوشا باشند.

گزارش از زهرا بمی نژاد

انتهای پیام/