کد خبر: 88275

گفتگوی خواندنی با هنرمند رفسنجانی؛

فیلم “آرامسایشگاه” به کارگردانی محمدرضا حسنی رنجبردر رفسنجان ساخته می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر؛  محمدرضا حسنی رنجبر متولد ۱۳۷۳ در رفسنجان، دانش آموخته رشته کارگردانی سینما در تهران می باشد

در ادامه گفتگوی این هنرمند جوان رفسنجانی با خبرنگار “راه آرمان” را می خوانیم.

-راه آرمان: ورود شما به عرصه هنر از چه زمانی آغاز شد؟

-رنجبر: در سال ۱۳۸۶وارد عرصه موسیقی ، تئاتر و سینما شدم و درسال ۱۳۸۷ به طور جدی فیلمسازی را با گذراندن کلاسهای خصوصی توسط حسین مدحت و رضا فهیمی و حضور در پشت صحنه چند فیلم سینمایی و بازیگری را درآموزشگاه چهره های ماندگار توسط بابک نوری در رفسنجان و آموزشگاه بازیگری ماهان توسط استاد امیر دژاکام در تهران آموخته ام.

-راه آرمان: لطفا تعدادی از آثار خود را معرفی کنید

-رنجبر: اولین فیلم کوتاهم را در ۱۵ سالگی تحت عنوان “آن سوی تاریکی” با کمک و حمایت پیشکسوتان سینما و تئاتر رفسنجان حسین مدحت، محمدرضا کریمی ، سیدمحمدرضاحسینی کرمانی، رضافهیمی، علیرضاحسینعلیپور حداد و جواد آزادی نژاد ساخته ام

  • ساخت فیلم کوتاه آشغال سال ۱۳۹۱
  • ساخت فیلم مستند ترافیک سینما با حضور حمید نعمت الله و هادی مقدم دوست با همکاری سیما فیلم سال ۱۳۹۲
  • ساخت فیلم کوتاه انتظار از نوعی دیگر سال ۱۳۹۳
  • ساخت فیلم کوتاه بادکنک آیدا با بازی اسداالله یکتا سال ۱۳۹۳
  • ساخت فیلم نیمه بلند سبزبخت اولین فیلم نیمه بلند شهرستان رفسنجان با بازی پرستو صالحی، یداالله شادمانی، زهرا مرادی و فاطمه درویش نژاد سال ۱۳۹۵
  • ساخت فیلم کوتاه شاید فردا به تهیه کنندگی امیر دژاکام سال ۱۳۹۷

راه آرمان: به غیر از ساخت فیلم در عرصه های دیگر هم فعالیت دارید؟

رنجبر:دیگر فعالیت های بنده چاپ کتاب مجموعه نمایشنامه “ازدواج افسانه آرش در نیمه شب” نشر سورمه سال ۱۳۹۶؛ همچنین مدیر اجرایی کارگاه تولید نمایش کمدی دفتر طنز حوزه هنری تهران سال ۱۳۹۳ تا کنون می باشم.

-راه آرمان: دغدغه شما برای ساخت فیلم بیشتر شامل چه موضوعاتی می شود؟

-رنجبر: در حال حاضر و با توجه به شرایط جامعه، ساخت فیلم اجتماعی به خصوص در قالب کمدی میتواند بیشترین تاثیر را بر عموم جامعه داشته باشد، غالبا فیلم کمدی مخاطب بیشتری دارد و این بدین معناست که پیامی که شما در راستای فیلم در پی انتشارش هستید به افراد بیشتری منتقل میگردد و اگر بتوانید به درستی کار خود را انجام دهید برای عموم تاثیر گذارتر است.

-راه آرمان: چرا شهر رفسنجان برای ساخت فیلم انتخاب کردید؟

-رنجبر: تلاش من این است که بتوانم در لوای این اثر زادگاهم، شهر رفسنجان و آداب و رسومش را نیز به سایر هموطنان معرفی میکنم و در واقع از امتیازات بومی خودم در جهت بیش از پیش بهینه سازی اثر استفاده کنم.

-دلیل انتخاب موضوعات مربوط به سالمندان در فیلم جدید شما چیست؟

-رنجبر: سالمندان بخشی از جامعه ی پیرامون ما هستند، بخشی جدایی ناپذیر از هر اجتماعی؛ در واقع سالمندی، دوره ای از زندگیست که اغلب انسان ها آن را تجربه میکنند.

متاسفانه فرد پس از بازنشستگی و آغاز سالمندی به غیر از اینکه به لحاظ بدنی دچار نقصان هایی میگردد، جامعه نیز وی را فردی از کار افتاده و ناتوان میداند، در صورتی که در این سن فرد کوهی از تجربیات درست یا غلطی است که با هوشمندی و استفاده ی درست از این تجربیات میتوان جامعه را به مسیری پویا تر سوق داد و از بروز تجربیات تکراری برای یک جامعه جلوگیری کرد.

زمانی که یک سالمند خود را پویا، فعال و مفید ببیند، از خانه نشینی و افسردگی در این سن جلوگیری کرده و او بار دیگر خود را عنصر ارزشمند در فضای پیرامون خود می بیند.

علت انتخاب نویسنده برای حضور سالمندان به عنوان کارکترهای اصلی آرامسایشگاه این است که بتوانیم، تلنگری باشیم برای جامعه ای که سالمندان را پیش از مرگ فراموش شده میدانند.

بن مایه ی کمدی داستان سبب میگردد تا مخاطب، از ریتم احتمالا کندی که از سالمندان در ذهن دارد فاصله گرفته و با فضا ارتباط بیشتری برقرار کند، از طرفی میزان تاثیر گذاری اثر بر روی عموم جامعه بالا رود.

-راه آرمان: شروع فیلمبرداری از چه زمانی خواهد بود و تا کنون چه کارهایی صورت گرفته است؟

-رنجبر:در حال حاضر متن اثر توسط ساغرخواجه امیری در حال نگارش است، این متن اقتباسی از یکی از نمایشنامه های ایشان تحت عنوان واحد شماره ١١٣ است که در سال ١٣٨٩ در خانه نمایش (تهران) به اجرای عموم در آمده، موازی با نگارش متن کارهای پیش تولید در حال اجراست

و با برآورد گروه به امید خدا پس از دریافت پروانه ی ساخت بتوانیم ابتدای تابستان اثر را مقابل دوربین ببریم

هدف ما این است که  در تولید این اثر از پیشکسوتات حوزه ی تئاتر و سینما استفاده کنیم که در واقع هم پیام فیلم را خودمان انجام داده باشیم

و هم ادای دینی باشد به هنرمندان پیشکسوتی که این روزها خانه نشین شده اند.

-راه آرمان: و صحبت پایانی

-رنجبر: اول تشکر ویژه از مادر عزیز و مهربانم دارم که همیشه و همه جا حامی و مشوق من بوده و هست و در آخر آرزوی موفقیت و پیروزی برای همه هنرمندان عزیز شهر و استانم را دارم.


انتهای پیام/