کد خبر: 88388

استاد دانشگاه های ایران و انگلستان:

استاد دانشگاه های ایران و انگلستان گفت: ثابت می کنیم شهرنشینی در دنیا از کوهپایه های شمالی کرمان آغاز شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از ایسنا ، دکتر"محمود ماهری"  در همایش "گنج سی ساله" به مناسبت سی امین سال تاسیس مرکز کرمانشناسی در دانشگاه شهید باهنر اظهار کرد: در اواخر دهه 70 شمسی یک فاجعه در کرمان رخ داد و میراث باستانی در جیرفت به تاراج رفت و از کشور خارج شد و تنها یک اثر در یک حراجی در فرانسه یک میلیون دلار فروخته شد.

وی در ادامه با با اشاره به گاهشمار تمدن‌های نخستین کرمان بیان کرد: چند منطقه اصلی در استان کرمان تحت باستان شناسی قرار گرفت؛ تل ابلیس حدود 7 هزار سال قدمت دارد و نخستین شواهد فلزکاری را در این مرکز داشتیم و ساختمان سازی 6200 سال قبل در این منطقه صورت گرفته است.

ماهری تصریح کرد: تپه یحیی در دشت صوغان دومین مرکز مورد مطالعه بود که می توان قدیمی ترین مرکز شهری کرمان نامید.

وی بیان کرد: شهداد مرکز دیگری بود که مورد کاوش قرار گرفت و گنجینه های بسیار ارزشمندی از این مرکز به دست آمد که شهری پیشرفته و مرکز تمدن گسترده در اوایل هزاره سوم بود و مشابه هنر فلزکاران شهداد در دنیای آن زمان دیده نشده بود.

این استاد دانشگاه گفت: بیش از 100 مرکز در استان کرمان وجود دارد که به دوره های قبل از تاریخ مربوط می شود و هنر سنگ تراشی، نقش مایه هایی که وجود داشت و ... چشمگیر بود.

وی در ادامه اظهار کرد: کوهپایه های شمال کرمان به لحاظ سکنی و تمدن به لحاظ زمانی مقدم بوده اند.

ماهری با اشاره به نظرات مختلف درباره تمدن ها و تمدن اَرَته عنوان کرد: نظر بنده این است که سرزمین ارته در کوهپایه های شمالی کرمان است و باید در بردسیر و شهداد دنبال این تمدن بگردیم.

وی تصریح کرد: دوره تمدنی آرته با شهرنشینی بوده که ثابت می کنیم شهرنشینی در دنیا از کوهپایه های شمالی کرمان آغاز شده است.

 

 

به گزارش ایسنا، "فرشید شریعتمداری" معاون بنیاد ایران شناسی نیز در این همایش گفت: بخشی از تاریخ مرکز کرمانشناسی مربوط به پیوستن به بنیاد ایران شناسی است که در سال 94 این اتفاق افتاد و شعبه بنیاد ایران شناسی در استان کرمان ایجاد شد.

وی افزود: در صورت همکاری استانداران، شعبه های البرز و گیلان نیز در شرف تاسیس است و شعبه های بنیاد ایران شناسی به حدود 20 مورد می رسد.

 

انتهای پیام/