کد خبر: 88519

معاون سازمان میراث فرهنگی:

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: نباید ساخت و سازی روی کوه صاحب الزمان کرمان انجام شود و با اجرای این پروژه کاملا مخالف هستیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از ایسنا منطقه کویر، "محمدحسن طالبیان" امروز هفتم خردادماه در نشست خبری با اصحاب رسانه در کرمان اظهار کرد: با ساخت و ساز روی کوه صاحب‌الزمان کرمان مخالف هستیم زیرا این مکان منظر فرهنگی شهر است.

وی با اشاره به اجرای جاده دسترسی که در کوه صاحب‌الزمان اجرا شده، عنوان کرد: در آنجا اگر نگاه مهندسی انجام شده بود شاید نیاز به تخریب کوه نبود، ضمن آنکه دسترسی پیاده خوبی از پشت منظر که در گذشته وجود داشته، می‌توانست با کمترین دخالت دسترسی لازم را ایجاد کرد.

معاون رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور تاکید کرد: نباید ساخت و سازی روی کوه انجام شود و با اجرای این پروژه کاملا مخالف هستیم.

وی با بیان این مطلب که کوه صاحب‌الزمان میراثی است که متعلق به جامعه استان و کشور است، اظهار کرد: مطالبه ما این است که منظر تاریخی را حفظ کنیم لذا به همراهی دستگاه‌ها برای این مهم نیاز داریم.

طالبیان به یکپارچه شدن بخش‌های گردشگری و میراث فرهنگی با یکدیگر در زمینه مدیریت آنها اشاره کرد و در ادامه با اعلام این خبر که با اجرای پروژه تله‌کابین مخالفتی نداریم، اظهار کرد: پروژه هتل بام کرمان فقط یک موافقت اصولی 6 ماهه دریافت کرد و دیگر میراث فرهنگی با آن موافقتی نداشته است.

وی در ادامه به پروژه صاروج پارس اشاره کرد و افزود: برای پروژه صاروج پارس در دولت گذشته توافقاتی صورت گرفته و براساس آن توافقات ارتفاع این پروژه نباید از بازار تاریخی بیشتر می‌شد که آنها براساس نقشه‌ای که مجوزی گرفته بودند، کار نکردند و مقداری تخلف دارند، بنابراین تاکید می‌کنم نباید ارتفاع آن بیشتر از بازار تاریخی کرمان شود.

معاون رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور ارزش اهلیت ثروت ملی را بیشتر از اجرای یک پروژ دانست و بیان کرد: باید در صاروج پارس یک طبقه‌ای که بیشتر احداث کرده‌اند را حذف کنند که به صورت کتبی به آنها اطلاع‌رسانی شده است و در صورت عدم اجرای آن از آنها شکایت خواهیم کرد.

وی از سیل‌ها و بارندگی‌های سیل‌آسا که در کشور رخ داده سخن به میان آورد و بیان کرد: در سیل دو موضوع داشتیم باران‌های سیل‌آسا و سیلی که در مسیرها وجود داشت؛ باید بدانید که سیل هیچ استقرار تاریخی را در برنگرفت به‌گونه‌ای که هیچ روستا و شهر تاریخی کشور گرفتار سیل نشد.

طالبیان اضافه کرد: برخی خانه‌ها و آثار تاریخی به دلیل باران زیاد و عدم نگهداری مناسب خراب شدند و هیچ ارتباطی به سازه و استقرار آنها ندارد.

وی با تاکید براینکه گذشتگان ما درست مکان‌یابی می‌کردند و درست می‌ساختند عنوان کرد: در مسیر سیل پل و سازه‌های آبی داشتیم که همه آنها سالم هستند. به‌طوری‌که پل‌های دوران ساسانی، صفوی تا قاجار هیچ کدام در این سیل‌ها تخریب نشدند و فقط پایه‌های آنها دچار آب شستگی شده است.

معاون رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور با بیان این مطلب که تقریبا حدود 12 موزه بزرگ در سطح کشور داریم و در ادامه در خصوص اجرای پروژه‌های جدید عنوان کرد: دولت نظرش این است که به دلیل کمبود اعتبار پروژه‌های جدید و نیمه تمام که بخش اعظم آن اجرا نشده، به بخش خصوصی واگذار کند یا به‌صورت مشارکتی برای اجرای آنها کار کند لذا از سرمایه گذاران بخش خصوصی برای احداث موزه استقبال می‌کنیم.

وی بیان کرد: مجتمع گوهرزمین پیشنهادی در خصوص ایجاد بوم گردی، احداث موزه، نمایشگاه و گردشگری در جیرفت داده که در حال بررسی این پیشنهادات هستیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر موزه جیرفت درست شود همه آثار این شهرستان را در موزه جیرفت به نمایش خواهیم گذاشت و هرجا اشیایی تاریخی از ایران در خارج از کشور باشد پیگیر بازگرداندن آنها هستیم.

 

انتهای پیام