کد خبر: 88616

لزوم راه اندازی بازارچه دائمی صنایع دستی

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: طرح شناسایی و ساماندهی هنرمندان صنایع دستی استان کرمان اجرا می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، فریدون فعالی سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان امروز در دیدار رئیس و تعدادی از اعضاء اتحادیه صنایع دستی استان کرمان با بیان اینکه ساماندهی صنعتگران و هنرمندانی استان کرمان در دستور کار این اداره کل قرار دارد، گفت: اجرای موفق این طرح منوط به همکاری هنرمندان صنایع دستی و بخش خصوصی است.

وی به موضوع برون‌سپاری برخی از فعالیت‌ها حوزه صنایع دستی به بخش خصوصی اشاره کرد و افزود: یکی از سیاست‌های دولت واگذاری برخی از فعالیت‌هایی اجرایی به بخش خصوصی است.

فعالی با اشاره به اینکه صنایع دستی استان کرمان نیازمند حمایت‌های جدی از سوی بخش دولتی و خصوصی است، تصریح کرد: ایجاد ثروت و بهبود عملکرد حوزه صنایع دستی در زمینه‌های تولید، عرضه و اشتغال پایدار از مزیت‌های ورود بخش خصوصی به حوزه صنایع دستی است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان، افزود: تنها نباید در حمایت از صنایع دستی، سخن گفت بلکه در عمل و رفتار نیز باید حامی واقعی بود و پلی دو سویه بین هنرمندان و مدیران برقرار کرد.

وی بیان کرد: باید تمامی اقدامات حمایتی در کل استان توزیع شود تا رشته‌های صنایع دستی تمام شهرستان‌های استان احیا و تقویت شود که دراین زمینه اتحادیه صنایع دستی می‌تواند نقش موثری را ایفا کند.

فعالی به لزوم کاربردی کردن صنایع دستی در زندگی روزمره مردم اشاره کرد و افزود: در کنار تولید صنایع دستی باید فرهنگ استفاده از این محصولات نیز در بین مردم رواج پیدا کند چراکه منسوخ شدن بسیاری از رشته‌های صنایع دستی به دلیل کاربردی نبودن آن‌ها بوده است.وی با بیان اینکه یکی از بزرگترین مشکلات بخش صنایع دستی و مهمترین مطالبه هنرمندان بحث فروش و بازاریابی محصولات صنایع دستی است، افزود: باید بازارچه دائمی صنایع دستی راه اندازی شود تا گردشگران از نزدیک با صنایع دستی بومی مردم کرمان آشنا شوند.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با بیان اینکه در حال حاضر بالغ بر هزار نفر عضو اتحادیه صنایع دستی استان کرمان هستند، افزود: امیدواریم با حمایت‌های این اداره کل شاهد افزایش روز افزون تعداد اعضاء این اتحادیه در سنوات آینده باشیم.

فعالی به اهمیت ایجاد درآمد و توزیع عادلانه آن در بین هنرمندان از طریق اتحادیه صنایع دستی استان اشاره کرد و گفت: توسعه و فراهم کردن زمینه اشتغال و کسب و کار پایدار به ویژه در روستا‌های دور افتاده با همکاری اتحادیه صنایع دستی از اهداف عالی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان خواهد بود.

وی در پایان با تاکید بر ارتقاء جایگاه هنرمندان صنایع دستی استان کرمان اشاره و تصریح کرد: بخش دولتی با پرداخت تسهیلات با بهره مناسب جهت حمایت از تولید، تجهیز کارگاه‌های تولیدی، ایجاد بازارچه دائمی صنایع دستی برای فروش محصولات صنایع دستی، بازاریابی محصولات صنایع دستی در داخل و خارج از کشور سعی در حمایت از هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی دارد.

انتهای پیام/