کد خبر: 88849

حضرت معصومه (س) دارای شخصیتی رفیع و والا مقام است تا جایی که در احادیث بهشت را پاداش زیارت این بانوی بزرگوار بیان کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، حضرت فاطمه بنت موسی بن جعفر ملقب به فاطمه معصومه از امام‌زادگان مشهور و معروف محسوب می‌شود.در سال 201 (هـ. ق) وقتی مأمون عباسی حضرت امام رضا (ع) را به عنوان ولیعهد خود تعیین نمود، حضرت معصومه یکسال پس از ورود برادرش حضرت امام رضا (علیه‌السّلام) به ایران به همراه عده‌ای از برادران و خواهران و عده دیگری از خویشان به منظور دیدار امام رضا (علیه‌السّلام) وارد ایران شدند اما در راه بیمار شده و در دهم ماه ربیع الثانی، در سن بیست و هشت سالگی، در شهر قم درگذشت و به خاک سپرده شدند برخی علت درگذشت ایشان را مسمومیت و برخی غم و اندوه ناشی از کشته شدن برادران و برادرزادگان خویش در ساوه توسط ماموران عباسی دانسته‌اند.

حضرت فاطمه معصومه (سلام‌الله‌علیها) دارای شخصیتی رفیع و والا مقام است؛ به‌طوری‌که ائمه طاهرین (علیهم‌السّلام) از این بانو، با جلالت و تکریم یاد کرده‌اند و حتی پیش از ولادت آن حضرت، بلکه پیش از ولادت پدر بزرگوارش، نام او بر لسان بعضی از ائمه (علیهم‌السّلام) آمده و از مقام والای او سخن گفته‌اند.

آیت‌الله احمد شیخ‌بهایی استاد درس خارج فقیه و اصول حوزه علمیه کرمان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه از زندگی حضرت معصومه (س) اطلاعات زیادی وجود ندارد اظهار داشت: اما همان قدری که در کتب اسلامی و شیعی از آن بزرگوار یاد شده است گویای شخصیت عظیم آن بانوی کریم اهل بیت‌ (ع) است.

وی بیان کرد: حضرت امام موسی کاظم ‌(ع) فرزندان زیادی داشته‌اند اما حضرت امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) فرزندان این امام بزرگوار از یک مادر هستند و خواهر و برادر تنی محسوب می‌شوند.

استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه کرمان ادامه داد: میزان ارادت حضرت معصومه (س) به حدی است که بعد از گذشت حدود یک‌سال از عزیمت امام رضا (ع) به سمت طوس در ایران و مشهد فعلی حضرت فاطمه معصومه (س) نیز برای دیدار و زیارت برادر به سمت مشهد حرکت می‌کنند.

آیت‌الله شیخ‌بهایی افزود: با وجودی که سفر در آن شرایط و در آن زمان آن هم برای یک دختر بسیار سخت بوده و تهدیدات زیادی داشته است اما آن حضرت برای دیدار امام رضا (ع) و ملاقات برادر حرکت می‌کند و رنج سفر را برای دیدار امام خویش به جان می‌خرد.

وی با بیان اینکه امام رضا (ع) دو سال بعد از رحلت حضرت معصومه (س) به شهادت رسیده‌اند گفت: جملاتی که از حضرت علی بن موسی‌الرضا (ع) در زیارتنامه خواهرش حضرت معصومه (س) وجود دارد نشان از جایگاه عظیم آن حضرت دارد.

استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه کرمان بیان کرد: در اهمیت زیارت حضرت معصومه(س) از سوی امام رضا (ع) نقل شده است که امام هشتم ما شیعیان فرموده "هر کس خواهرم فاطمه معصومه (س) را زیارت کند بهشت از آن اوست."

وی تصریح کرد: اینکه امام رضا (ع) بهشت را معادل زیارت حضرت معصومه (س) عنوان می‌کند نشان از شخصیتی است که تمام خوبی‌ها را در خود جای داده و جایگاه والایی نزد خدا و اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) دارد.

آیت‌الله شیخ‌بهایی با بیان اینکه در روایتی از امام جواد (ع) نیز نقل شده که حضرت فرمود "هر که عمه من در قم را زیارت کند جایگاه او در بهشت است" ادامه داد: سعد اشعری قمی که بعد از شهادت حضرت معصومه (س) به دیدار امام رضا (ع) می‌رود نقل می‌کند که امام فرمود "قبری از ما پیش شما است و هر که این قبر را زیارت کند و نسبت به آن معرفت داشته باشد بهشت برای اوست."

وی افزود: سعد می‌گوید که حضرت رضا (ع) در زیارتنامه حضرت معصومه (س) بعد از سلام به رسول خدا و ائمه اطهار (س) و سلام بر خودش می‌فرماید "سلام بر دختر رسول خدا (ص) و دختر خدیجه کبری (س)، دختر امیرالمومنین (ع)، دختر فاطمه زهرا (س) و همین‌طور دختر امامان معصوم تا امام موسی کاظم (ع) و بعد می‌فرماید سلام بر خواهر ولی خدا و عمه ولی خدا."

استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه کرمان با بیان اینکه همچنین سعد می‌گوید امام رضا (ع) فرمود "خدا بین ما و شما در بهشت آشنایی برقرار کند و ما را در زمره و گروه شما در بهشت وارد کند و در آخر می‌فرماید ای فاطمه! شفاعت کن برای من در بهشت زیرا که تو در بهشت نزد خداوند جایگاه عظیمی داری. " افزود: این جمله امام رضا (ع) نشان دهنده شخصیت و جایگاه بسیار ویژه حضرت معصومه (س) دارد.

آیت‌الله شیخ‌بهایی با اشاره به اینکه بعد از شهادت حضرت معصومه(س) می‌بینیم که قبر آن حضرت جایگزین قبر حضرت زهرا (س) با توجه به مخفی بودن قبر آن حضرت شده و شهر قم امروز میعادگاه عاشقان به اهل بیت(ع) و مسلمین جهان شده است گفت: در طول تاریخ همیشه شیعیان در شهر قم حضور داشته و راویان حدیث و فقها و علمای بزرگ اسلام و تشیع در قم حضور داشتند.

وی با بیان اینکه منشاء انقلاب عظیم اسلامی ایران نیز از شهر قم بود و این شهر مرکز حوزه‌های علمیه است افزود: طلاب و علما و فضلا از قم تربیت شده و در سراسر عالم مکتب اسلام و تشیع را منتشر و ترویج می‌دهند و مرجعیت شیعه در شهر قم است.

به گزارش تسنیم در شهادت حضرات معصوم (ع) آن چیزی که بیش از پیش مدنظر مسلمانان، خاصه شیعیان است، سیره عملی و رفتاری آن حضرات است. شیوه ای که راه و منش زندگی این بزرگواران را در هزار خم جامعه امروزی برای هر انسانی روشن می‌کند و براساس سیره عملی آنها ست که می‌شود به معارف اهل بیت (ع) پی برد و از آنها استفاده کرد.

درباره زیارت امام رضا (ع) یا خواهر بزرگوارشان (س) و نیز زیارت امامان دیگر علیهم السلام روایات زیادی وجود دارد. اما در بعضی از این روایت‌ها که، مسند است، قیودی وجود دارد. و مطلق نیست، مثلاً در روایتی که از امام رضا (ع) است، آمده: "ما زارَنی أحَدٌ مِن أولِیائی عارِفاً بِحَقّی إلّا شُفِّعتُ فیهِ یَومَ القِیامَةِ؛ زیارت نمی‌کند مرا احدی از نزدیکان و دوستانم در حالی که آگاه باشد به حقم، مگر این که در فردای قیامت او را شفاعت کنم."

درباره زیارت حضرت معصومه (س)، روایتی از امام رضا (ع) وارد شده است که به سعد بن علی فرمودند "ای سعد، برای ما، نزد شما قبری است" سعد به امام ‌(ع) عرض کرد "قبر فاطمه معصومه (س) دختر امام کاظم (ع) را می‌فرمایید؟" امام‌ (ع) فرمود "بلی، هر کس او را زیارت کند در حالی که عارف و آگاه به حق او باشد، بهشت بر او واجب است." در این دو روایت قید "عارفاً بحقی یا بحقها" آمده است.

عارف و آگاه به حق امام و یا امامزاده  های بزرگوار کسی است که جایگاه و مقام خاندان عصمت و طهارت ‌علیهم ‌السلام را نزد خدا بداند و آنها را بشناسد، بداند این خاندان به لحاظ مبرّا بودن از پلیدی و آلودگی و طاهر بودن از گناه و زشتی و داشتن تقوا، معنویت و عبادت و طهارت روح و ترس از خدا به چنین مقامی دست پیدا کرده‌‌اند و بداند رضایت این خاندان از انسان، در گرو رضایت خدا است.

السَّلامُعَلَیْکِیَابِنْتَرَسُولِ اللّٰهِ، السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ فاطِمَةَ وَخَدِیجَةَ، السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ، السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ الْحَسَنِ وَالْحُسَیْنِ، السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ وَلِیِّ اللّٰهِ، السَّلامُ عَلَیْکِ یَا أُخْتَ وَلِیِّ اللّٰهِ، السَّلامُ عَلَیْکِ یَا عَمَّةَ وَلِیِّ اللّٰهِ، السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ وَرَحْمَةُ اللّٰهِ وَبَرَکاتُهُ

سلامبرتوای دختر رسول خدا، سلام بر تو ای دختر فاطمه و خدیجه، سلام بر تو ای دختر امیرمؤمنان، سلام بر تو ای دختر حسن و حسین، سلام بر تو ای دختر ولی خدا، سلام بر تو ای خواهر ولی خدا، سلام بر تو ای عمّه ولی خدا، سلام و رحمت و برکات خدا بر تو ای دختر موسی بن جعفر

 

مفاتیح الجنان ( شیخ عباس قمی)