کد خبر: 88888

امام جمعه کرمان با بیان اینکه دانشگاه باید کانون طرح و برنامه و عمران و آبادی در کشور باشد گفت: دانشجو باید تحلیل درستی از تاریخ داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن علیدادی‌سلیمانی در نشست تعدادی از دانشجویان دانشگاه‌های استان کرمان با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه کرمان به مناسبت روز دانشجو با تبریک 16 آذر روز دانشجو و گرامیداشت یاد و خاطره دانشمند شهید فخری زاده و سردار شهید حاج قاسم سلیمانی اظهار داشت: قشر دانشجو آینده کشور است و به‌زودی هر کدام از آنها در مسئولیت‌هایی در کشور فعالیت می‌کنند.

وی با بیان اینکه دغدغه‌های دانشجویان با نگاه منطقی و همراه با ادب و احترام و متناسب با جایگاه فردی دارای علم و دانش است گفت: در تاریخ سه مرحله اهمیت دارد که اولین آن خود تاریخ است که هر حادثه‌ای در آن ثبت و ضبط شده است.

نماینده ولی‌فقیه در استان کرمان با اشاره به اینکه تلخی و شیرینی تاریخ را باید همان‌گونه که اتفاق افتاده نقل کرد افزود: مهمتر از تاریخ، فلسفه و دلیل اتفاق و رویدادی است که در تاریخ از آن نام برده شده است.

وی با بیان اینکه چه دلیلی دارد که 16 آذر روز دانشجو نامیده شد و چرا دانشجویان در آن مقطع تاریخی در اقدامی استکبارستیزانه حرکت کردند گفت: مرحله سوم تاریخ که مهمتر از دقیق نقل شدن حادثه و صادقانه گفتن آن است، بیان دلیل و فلسفه شکل‌گیری آن حادثه است و مسئله مهم تحلیل تاریخ است.

علیدادی‌سلیمانی با اشاره به اینکه تحلیل تاریخ و حوادث زمان که از آن عبور کردیم به ما کمک خواهد کرد تا از حوادث درس و عبرت بگیریم ادامه داد: به عنوان مثال در تاریخ اسلام، حادثه عاشورا یک حادثه بزرگ و عظیم است که تحلیل آن بسیار اهمیت دارد که چرا در جامعه اسلامی فرزند پیامبر خدا (ص) و امام خویش را به شهادت رساندند.

وی با بیان اینکه چه اتفاقی افتاد که خانه دختر پیامبر خود را به آتش کشیدند و این وقایع باید تحلیل شود افزود: عبارت "کُلُّ یَومٍ عاشورا و کُلُّ أرضٍ کَربَلا" پیام تحلیل تاریخ است و تحلیلگر تاریخ باید با تیزهوشی، توانمندی و با بصیرت از این واقعه تحلیل بیاورد.

امام جمعه کرمان با تأکید بر اینکه یک دانشجو باید تحلیل درستی از تاریخ داشته باشد گفت: تحلیل تاریخ انقلاب و چرایی ایجاد انقلاب اسلامی ایران سراسر وقایعی است که به ما کمک می‌کند تا در مسیری که قدم برداشته‌ایم ثابت قدم گام برداریم.

وی با بیان اینکه در مراجعه به تاریخ دنبال حقیقت باشید چرا که تحلیل دقیق تاریخ از شبه و انحراف جلوگیری می‌کند افزود: تحلیل دقیق تاریخ به‌گونه‌ای است که انسان احساس می‌کند در لحظه در آن زمان قرار گرفته است.

علیدادی‌سلیمانی با اشاره به اینکه اگر تاریخ را به‌درستی تحلیل نکنیم و درس نگیریم واقعه عاشورا تکرار خواهد شد و یزید زمان این کار را خواهد کرد گفت: دشمنان قسم‌خورده جدی داریم که یک واقعیت است.

وی با بیان اینکه هر نسلی وظیفه‌ای دارد که شاید نوع وظیفه با نسل قبل متفاوت باشد اما به‌ط‌ور کلی نسبت به جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم مسئولیت داریم افزود: تشخیص حق از باطل البته کار سختی است و آنقدر مشکل است که امام معصوم از خدا می‌خواهد حق را به او بشناساند اما برای شناخت حق باید تلاش کرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان کرمان با اشاره به اینکه در قیامت به اندازه فهم هر کسی از او سؤال می‌کنند در حالی که در دانشگاه در تمام امتحانات سؤال مشترک از ما می‌پرسند گفت: اینکه می‌گویند یک عالم گاهی اوقات حسناتش، سیئات حساب می‌شود که به‌دلیل همان قدرت فهمش است.

وی با بیان اینکه آیا به اندازه فهم و قدرتی که داشته‌اید در راه خدا استفاده کرده‌اید افزود: دشمن بیکار نمی‌نشیند و در دشمنی با نظام مقدس اسلامی تعارف ندارد و امروز می‌بینید که به‌دلیل اینکه دانشمند هسته‌ای ما خیلی می‌فهمد او را ترور می‌کنند.

علیدادی‌سلیمانی با اشاره به اینکه دشمن به دنبال ایجاد یاس و ناامیدی در جامعه است گفت: دانشگاه کانون تحول در کشور است و باید کانون طرح و برنامه و عمران و آبادی در کشور باشد.

وی ادامه داد: اینکه کنار هم بنشینیم و همدیگر را نقد کنیم مانعی ندارد اما بهتر آن است که در کنار هر نقدی که انجام می‌دهیم یک طرح و برنامه هم داشته باشیم.

 

امام جمعه کرمان با بیان اینکه از صمیم قلب می‌گویم در نشست با دانشجویان احساس نشاط می‌کنم افزود: امیدوارم با ریشه‌کن شدن ویروس کرونا از جامعه بتوانیم جلسات بیشتر و بهتری با دانشجویان برگزار کنیم‌.