کد خبر: 88925

استاندار کرمان گفت: برگزاری تورهای گردشگری در شرایط فعلی کرونا به صلاح نیست و میراث فرهنگی از برگزاری تورهای گردشگری در استان جلوگیری کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، علی زینی‌وند در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا استان کرمان با تبریک سالروز ولادت حضرت زینب (س) و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای جبهه سلامت و تبریک روز پرستار اظهار داشت: از تمام عوامل اجرای طرح شهید سلیمانی در مقابله با کرونا و فرمانداران سه شهرستانی که با تلاش از وضعیت قرمز تغییر کردند تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه در اجرای طرح شهید سلیمانی این نکته نباید فراموش شود که بیماری عادی انگاری نشود گفت: وضعیت موجود شکننده است و اگر رعایت نشود دوباره شاهد شیوع بیماری خواهیم بود.

استاندار کرمان با تأکید بر اینکه هیچ راهی جز اعمال محدودیت‌ها نداریم و از مردم در سختگیری‌ها عذرخواهی می‌کنیم افزود: دستگاه‌ها موظف هستند قبل از اجرای هر برنامه‌ای با ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا هماهنگی کنند.

وی با بیان اینکه آزمون استخدامی در استان باید با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی برگزار شده و پیش ‌ بینی‌های لازم انجام شود گفت: ایام فاطمیه (س) را در پیش داریم و کمیته مذهبی ستاد برای برگزاری مراسم ایام فاطمیه باید فعال شود.

زینی‌وند با اشاره به اینکه استان کرمان باید در اجرای طرح شهید سلیمانی اول و در کشور الگو باشد و نباید این طرح رها شود ادامه داد: از هرگونه تجمع در سطح شهرستان‌ها باید با جدیت جلوگیری شده و فرمانداران پیگیری کنند.

وی با بیان اینکه خیلی از مشاغل از جمله باشگاه‌های ورزشی، تالارهای پذیرایی و استخرها آسیب جدی از کرونا دیده‌اند که باید از آنها حمایت شود افزود: پیشنهادات مشخص برای کمک به افراد آسیب‌دیده را به ستاد ارائه بدهید.

استاندار کرمان با اشاره به شرایط پرداخت تسهیلات کرونایی گفت: پرداخت تسهیلات کرونایی تا سقف 16 میلیون تومان نیاز به ضمانت ندارد و بانک‌ها باید همکاری کنند.

وی با بیان اینکه برگزاری تورهای گردشگری در شرایط فعلی به صلاح استان نیست و میراث فرهنگی نسبت جلوگیری از برگزاری تورهای گردشگری در استان اقدام کند افزود: محدودیت ‌ های اعمال شده در شب یلدا سختگیرانه انجام شده و به‌هیچ وجه نباید کوتاهی شود.

کاهش  45 درصدی  بیماران کرونایی با اجرای طرح شهید سلیمانی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز در این جلسه با اشاره به اثرات مثبت اجرای طرح شهید سلیمانی در استان اظهار داشت:  اجرای طرح شهید سلیمانی مقابله با کرونا 45 درصد از بیماران مبتلا به کرونا در استان را کاهش داده است.

رشیدی‌نژاد با بیان اینکه در حال حاضر حدود 770 تخت بیمارستانی در استان اشغال شده است در حالی که در ابتدای آذر ماه بیش از هزار تخت بیمارستانی استان درگیر بودند گفت: اجرای طرح شهید سلیمانی در مقابله با کرونا بسیار موثر بود و از تمام عوامل تقدیر می‌کنم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه خروجی طرح شهید سلیمانی رصد می‌شود و نقاط ضعف آن برطرف شده است افزود: وضعیت موجود ناپایدار و شکننده است و اگر مراقبت جدی و پیشگیری انجام نشود دوباره شاهد افزایش مبتلایان خواهیم بود.

وی با بیان اینکه بیماری کرونا در بین افراد سالمند پیشرفت بیشتری دارد و این افراد بیشتر در معرض خطر قرار دارند گفت: رفت و آمدهای خانوادگی فرزندان باعث می‌شود که افراد سالمند به بیماری کرونا مبتلا شده و باید پیشگیری شود.

50 درصد مبتلایان ساکن روستاها هستند

مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد، بازرسی و امور حقوقی استانداری کرمان نیز در این جلسه اظهار داشت: در هفته آخر آذرماه وضعیت شیوع کرونا در استان کرمان بهبود یافته است.

غلامرضا نویدی با عنوان اینکه 50 درصد مبتلایان ما روستایی بودند و در مناطق با وضعیت نارنجی قرار داشتند گفت: در مجموع وضعیت استان کرمان نارنجی است و در حال حاضر مناطق شمالی استان کرمان نارنجی و مناطق جنوبی در وضعیت زرد قرار دارند.

نویدی با بیان اینکه مرگ و میر ناشی از کرونا در استان به‌شدت کاهش یافته افزود: امیدواریم این روند در استان کرمان ادامه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه تعداد بستری‌ها نیز کاهش پیدا کرده است و بیماری سیر نزولی در استان کرمان دارد گفت: شهر کرمان بیشترین آمار فوتی و تعداد بیماران بستری در هفته گذشته نسبت به سایر شهرهای استان را داشته است.

نویدی با بیان اینکه اجرای طرح شهید سلیمانی در استان موفق بوده و باید به‌صورت جامع برگزار شود افزود: 3 هزار و 191 خانوار آسیب ‌ پذیر از کرونا در شهر کرمان در هفته گذشته مورد حمایت قرار گرفته‌اند.

مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد، بازرسی و امور حقوقی استانداری کرمان با اشاره به اینکه بردسیر، بافت و رابر سه شهرستانی هستند که در هفته گذشته به ترتیب بهترین عملکرد را در اجرای طرح شهید سلیمانی داشته‌اند ادامه داد: در هفته گذشته 3 هزار و 841 مورد بازرسی از فروشگاه‌های مواد غذایی در شهر کرمان انجام شده و تذکرات لازم داده شده است.

وی با بیان اینکه نیروی انتظامی در 38 نقطه در هفته گذشته برای کنترل ترددها حضور داشته است عنوان کرد: 7 هزار و 331 مورد جریمه 200 هزار تومانی برای خودروهایی که محدودیت ‌ های ترافیکی کرونا را رعایت نکردند اعمال شده است.

 

این مقام مسئول از اعمال 86 مورد جریمه 500 میلیون تومانی و 13 مورد جریمه یک میلیون تومانی خبر داد و گفت: 79 درصد مردم استان کرمان در طرح ممنوعیت تردد شبانه همکاری کردند.