کد خبر: 88985

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور گفت: بیانیه گام دوم انقلاب ما را به ترمیم کاستی‌ها و آسیب‌ها و عبور از وضعیت موجود و گذشتن از مرزهای دانش فرا می‌خواند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور در نشست تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حسن علیدادی‌سلیمانی نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه کرمان و علی زینی‌وند استاندار کرمان برگزار شد با تسلیت ارتحال حضرت علامه مصباح‌ یزدی و گرامیداشت یاد و خاطره شهید سپهبد قاسم سلیمانی اظهار داشت: بیانیه گام دوم انقلاب از جهات مختلف قابل تحلیل است.

وی با بیان اینکه در انقلاب اسلامی منظومه‌ای از بیست تا سی دوگانه داریم که امام با هنرمندی توانست این دوگانه‌ها را به یک جمع‌بندی برساند افزود: دوگانه دنیا و آخرت در طول تاریخ ادیان مطرح بوده است.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با اشاره به اینکه الگوی جامع زیستی که در دنیا و آخرت شود مورد استفاده قرار بگیرد نداشتیم گفت: در بیانیه گام دوم تأکید مقام معظم رهبری است که می‌شود دین را مهم شمرد و به همه ابعاد آن توجه کرد و در کنار آن دنیا را هم داشت و آباد کرد.

وی با بیان اینکه دوگانه اسلامیت و ملت یکی دیگر از این دوگانه‌ها است افزود: در فضای سیاسی اخیر ما همیشه این دوگانه اسلامیت و ملت مطرح بوده است.

اعرافی با اشاره به اینکه ایران خیلی برای امام (ره) اهمیت داشت و شهید مطهری به‌خوبی خدمات متقابل اسلام و ایران به هم را عنوان کرده است گفت: مناطقی که سال‌های دور از ایران جدا شدند را وقتی می‌بینیم حال تاثرانگیزی به انسان دست می‌دهد اما در دوران دفاع مقدس روح اسلامی باعث شد ذره‌ای از خاک ایران جدا نشود.

وی با بیان اینکه حاج قاسم ایرانی اصیل کاملاً متعصب به مسایل ایران بود اما پرچمدار یک رویکرد اسلامی در منطقه نیز بود ادامه داد: دوگانه مذهب و اسلام نیز یک دوگانه‌های پر چالش برای انقلاب اسلامی است.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با اشاره به اینکه در یک صد سال اخیر شاهد جریاناتی بودیم که به این سمت یا آن سمت رفتند و از عناصر اصلی مذهب غفلت کردند گفت: با گفتمان امام و انقلاب است که می‌توانیم بدون اینکه ذره‌ای از مذهب کوتاه بیاییم کار کنیم.

وی با بیان اینکه حاج قاسم از نمادهای بارز جمع دوگانه اسلام و مذهب است افزود: حاج قاسم که داعش افراطی را شکست داد قدرت برخورد با اسرائیل توسط فلسطین را افزایش داد.

اعرافی با اشاره به اینکه انقلاب یک خیزش عمومی برای اندیشه جدید و نظام عملیاتی کردن آن اندیشه است گفت: وظیفه نخبگان حوزه و دانشگاه است که تئورین و دکترین و طرح‌های مختلفی را ارائه کنند تا این دوگانگی‌ها در انقلاب به جمع‌بندی برسد.

وی با بیان اینکه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی را با الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با هم ببینید افزود: در چهل سال انقلاب با تمام دستاوردهایی که داشته‌ایم آسیب‌هایی نیز متوجه ما بوده است.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با اشاره به اینکه بیانیه گام دوم انقلاب ما را به ترمیم کاستی‌ها و آسیب‌ها فرا می‌خواند گفت: در بیانیه گام دوم انقلاب به عبور از وضعیت موجود و گذشتن از مرزهای دانش تأکید می‌شود.

وی با بیان اینکه بیانیه گام دوم انقلاب در تمام زمینه‌ها از ما دو انتظار ترمیم گذشته و رفع نواقص و در مرحله دوم عبور از مرزهای متعارف را دارد افزود: برش استانی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی مسئله مهمی است که به‌خوبی در استان کرمان اجرایی شده است و نخستین برنامه پنج ساله حوزه‌های علمیه کشور تهیه شده است و همه مدیران استانی باید برش استانی این برنامه را استخراج کنند.