کد خبر: 89013

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان از اعطای تسهیلات کرونایی به گروه‌های تئاتر استان خبر داد و گفت: تمرینات گروه‌های تئاتر در شرایط زرد و نارنجی بلامانع است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، وحید محمدی در جمع خبرنگاران در ارتباط با سیاست‌های حمایتی حوزه تئاتر اظهار داشت: براساس هماهنگی انجام شده اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از گروه‌هایی که در ایام شیوع ویروس کرونا آمادگی اجرا در فضای مجازی را داشته و ثبت‌نام کرده باشند؛ طی شرایطی تا سقف 30 میلیون تومان حمایت خواهد کرد.

وی با اشاره به انجام مکاتبات و پیگیری برای تغییر گروه مشاغل هنرهای نمایشی در وضعیت نارنجی گفت: امیدواریم فعالیت‌های تئاتری در سطح استان کرمان به زودی از سر گرفته ‌شود.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با بیان اینکه نزدیک به یک سال از شیوع بیماری کرونا و تعطیلی طولانی مدت مراکز و فعالیت‌های فرهنگی و هنری می‌گذرد افزود: این در حالی است که بسیاری از مشاغل و صنوف دیگر که از لحاظ کمیت و هم کیفیت خطر بیشتری نسبت به صنوف فرهنگی و هنری دارند با اتخاذ تدابیر و اقدام پیشگیرانه و تعریف پروتکل‌های بهداشتی، فعالیت‌های خود را از سر گرفته‌اند.

وی با اشاره به اینکه همواره هنرمندان و جامعه هنری در مقاطع مهم، حساس و سرنوشت‌ساز در کنار مسئولان ایستاده و ضمن احترام به تصمیم‌های دولت و حفظ روحیه مشارکت و همراهی، در راستای اعتلای فرهنگ و هنر جامعه قدم برداشته‌اند گفت: این قشر در کمال نجابت و متانت از تمامی دستورالعمل‌ها و ابلاغیه‌ها تبعیت کرده و مطیع کامل بوده‌اند و با توجه به طولانی شدن وضعیت بحران و آسیب‌های به وجود آمده، موظف هستیم این خواسته به حق آنان را پیگیری و دنبال کنیم.

محمدی افزود: ساختار حمایتی دیگری که از سوی اداره کل هنرهای نمایشی به گروه‌هایی که از ابتدای تیر ماه نود و نه، بعد از سه ماه تعطیلی به سبب کرونا، با اختصاص 50 درصد ظرفیت سالن ها ، از مخاطبان میزبانی داشته‌اند در نظر گرفته شده ، که کمک 50 درصدی به میزان مبلغ کل فروش هر نمایش بود که این مورد با هماهنگی انجمن هنرهای نمایشی درحال جمع بندی و قابل انجام خواهد بود.

وی به کمک‌ها و تسهیلات پرداختی به هنرمندان تئاتر اشاره کرد و گفت: تاکنون قریب به 700 میلیون تومان برای تعداد 239 نفر از هنرمندان رشته تئاتر و تعداد 220 نفر از هنرمندان رشته سینما در استان، که عضو "صندوق اعتباری هنر" بوده‌اند در قالب "هنر کارت" یک میلیون و 500 هزار تومانی به اصحاب فرهنگ و هنر پرداخت شده و یا در مرحله پرداخت قرار دارد

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان افزود: مقرر شده که مبلغ یک میلیارد و 400 میلیون تومان از محل "سامانه تحفه" به صورت تسهیلات برای حمایت از طرح‌ها و درخواست‌های هنرمندان استان تخصیص پیدا کند که این مبلغ در صورت وجود درخواست امکان افزایش خواهد داشت.

وی ادامه داد: فهرست تماشاخانه‌های خصوصی برای دریافت حمایت‌ها تا سقف 100 میلیون تومان با بهره 4 درصد از سوی اداره کل به مرکز هنرهای نمایشی ایران ارسال شده که مراحل آن در شرف انجام و معرفی به بانک است.

محمدی با اشاره به اینکه ثبت درخواست‌های جدید دریافت تسهیلات "صندوق کارآفرینی امید" از تاریخ 21 تا 23 دی‌ماه در سامانه تحفه امکان‌پذیر است افزود: متقاضیانی که پیش‌تر موفق به ثبت‌نام شده‌اند نیز در این فرصت می‌توانند پس از ویرایش و تکمیل فرم‌ها و ارائه طرح، تقاضای خود را به دبیرخانه استان ارسال کنند.

وی افزود: "سامانه کارا "مربوط به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به منظور پرداخت تسهیلات بانکی بنگاه محور و حمایت از فعالیت‌ها و مشاغل غیردولتی به شدت آسیب‌دیده از شیوع کرونا در حوزه فرهنگ و هنر مجدداً فعال شده است.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان افزود: این تسهیلات با بهره 12درصد بود که برخلاف سایر بخش‌ها، هنرمندان تئاتر استقبال چندانی نشان ندادند اما در مرحله جدید ثبت‌نام سقف تسهیلات پرداختی نسبت به دوره قبل افزایش یافته و تا اردیبهشت سال 1400 مشمول دوره تنفس خواهد بود.

وی تصریح کرد: در دستورالعمل مربوط به "سامانه کارا "برای هر یک از تماشاخانه‌های تئاتر 150 میلیون تومان، آموزشگاه‌های آزاد هنرهای نمایشی درجه یک تا سه هر کدام 130 میلیون تومان، گروه‌های تئاتر ثبت شده، مؤسسات هنری تک منظوره و کانون‌های سرگرمی‌های نمایشی هر کدام 100 میلیون تومان و اساتید، هنرمندان و مربیان هنری هر کدام 20 میلیون تومان سقف تسهیلات استحقاقی پیش بینی شده است.

وی در ارتباط با انجام تمرینات گروه‌های تئاتری سطح استان بیان کرد: از آنجا که فرایند آماده سازی کارها و تولیدات نمایشی زمان‌بر و زمینه‌ساز اجرا در شرایط عادی خواهد بود؛ باتوجه با رایزنی‌های انجام شده، در حال حاضر تمرینات گروه‌ها به صورت جداگانه با حداکثر تعداد 15 نفر بازیگر در وضعیت نارنجی و 20 نفر در شرایط زرد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی شامل انجام تست‌های مربوطه قبل از ورود به محل تمرین و ضدعفونی‌های نوبه‌ای در محل مجتمع‌های فرهنگی و هنری سطح استان بلامانع است.