کد خبر: 89036

در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان کرمان طرح عفاف حجاب، بدحجابی و بی‌حجابی، ترک فعل دستگاه‌ها و عدم نظارت درست در این حوزه مطرح شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، جلسه شورای فرهنگ عمومی استان کرمان

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان با بیان اینکه اگر غیرت دینی باشد نتیجه خواهیم گرفت و حساسیت مردان بر زنان و خواهران خود، در حجاب زنان زمینه‌ساز است افزود: حجاب و عفاف را باید از خانواده آغاز کرد.

حسینی افزود: موفقیت ما در اجرای طرح در گرو همکاری و همدلی همه جانبه دستگاه‌ها است و آگاهسازی، ساختارسازی، لطافت، محبت و در نهایت قاطعیت در اجرای طرح لازم است.

به گزارش تسنیم جلسه شورای فرهنگ عمومی استان کرمان، اجرای طرح حجاب و عفاف شورای فرهنگ عمومی استان کرمان با رای اکثریت اعضای شورا مصوب شد.

 

با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حسن علیدادی‌سلیمانی نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه کرمان، محمدصادق بصیری معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان، محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و دیگر اعضای این شورا در سالن شهید مرتضوی استانداری کرمان برگزار شد.

در این جلسه محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با بیان اینکه طرح عفاف و حجاب در دستورکار شورای فرهنگ عمومی استان کرمان است اظهار داشت: امروز این طرح در صحن عمومی شورای فرهنگ عمومی مطرح و نظرات اعضای شورا اخذ خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان افزود: تاکنون چند طرح در شورای سیاستگزاری شورای فرهنگ عمومی مطرح شده که طرح عفاف و حجاب در دستور کار شورا قرار گرفته است.

عفاف و حجاب کرمان ویترین مناسبی از جامعه اسلامی نیست

محسن روحی مسئول کارگروه دینی و فرهنگی شورای فرهنگ عمومی استان کرمان در این جلسه با بیان اینکه در اولویت‌بندی مسائل، مسئله عفاف و حجاب در اولویت کارگروه قرار گرفته است اظهار داشت: مقام معظم رهبری در مورد عفاف و حجاب ابراز نگرانی کردند.

وی با اشاره به اینکه استان کرمان به‌واسطه وجود شهید سپهبد قاسم سلیمانی مقصد گردشگری دینی قرار می‌گیرد تصریح کرد: متأسفانه ویترین جامعه اسلامی، با این وضعیت عفاف و حجاب ویترین مناسبی نیست.

مسئول کارگروه دینی و فرهنگی شورای فرهنگ عمومی استان کرمان با عنوان اینکه برای 26 دستگاه توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی شرح وظایف در مورد عفاف و حجاب آمده است ادامه داد: امام جمعه کرمان اولویت کارگروه دینی و فرهنگی شورا با مسئله عفاف و حجاب را تأیید کردند و خواستار ارائه طرح شدند.

وی با بیان اینکه طرح نوشته شده دقیقاً بر اساس وظایف قانونی دستگاه‌ها است گفت: متأسفانه در مورد عفاف و حجاب توسط دستگاه‌ها ترک فعل شده و باید دستگاه‌ها به وظایف خود عمل کنند.

روحی با اشاره به اینکه در این طرح هیچ قانونی جدیدی نوشته نشده و وظایف دستگاه‌ها در دو بخش برون سازمانی و درون سازمانی است افزود: چارچوب نظری طرح بر اساس وظایف برون سازمانی دستگاه‌ها است.

وی با بیان اینکه معمولا عفاف و حجاب در درون دستگاه‌ها رعایت می‌شود اما در برون سازمان مشکلاتی دارد گفت: 14 وظیفه برای اداره صنعت، معدن و تجارت توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تعیین شده که نظارت بر اماکن عمومی در موارد مختلف از وظایف اصلی این دستگاه است.

مسئول کارگروه دینی و فرهنگی شورای فرهنگ عمومی استان کرمان با اشاره به اینکه طرح عفاف و حجاب به‌صورت پایلوت در شهرستان کرمان اجرایی می‌شود ادامه داد: در این طرح به ترتیب تذکر لسانی، تفهیم قوانین، اخطار و در نهایت پلمب واحد صنفی آمده است.

وی با بیان اینکه پوشش کامل فروشنده‌ها، استفاده درست از مانکن‌ها و عدم فروش مانتوهای جلوباز و لباس غیرمتعارف در این طرح مورد تأکید است گفت: مانتو فروشی در شهر کرمان داریم که 52 هزار فالور دارد و هر شب مدل‌های لباس را که اصلاً مناسب نیست به نمایش می‌گذارد و هیچ دستگاهی به این مانتوفروشی تذکر نمی‌دهد.

روحی با اشاره به اینکه بازرسی از اصناف در بحث عفاف و حجاب باید به‌صورت مستقل و جدای از سایر بازرسی‌ها انجام شود افزود: از بازرسین ستاد صیانت استانداری و اعضای ستاد صیانت دیگر دستگاه‌های دولتی در این ارتباط کمک گرفته شود.

دستگاه‌ها باید به وظایف خود در زمینه حجاب و عفاف عمل کنند

مرضیه مهدوی‌کمال‌آبادی سرپرست دفتر اموراجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان در این جلسه اظهار داشت: وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت و به تبع آن اداره کل صنعت، معدن و تجارت در استان کرمان در مورد عفاف و حجاب و نظارت بر اصناف مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

سرپرست دفتر اموراجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان افزود: وظایف اداره کل میراث فرهنگی نیز مشخص است و توسط همین شورا مصوب وابلاغ شده که باید دستگاه‌ها به وظایف خود عمل کنند.

در این جلسه مجید ستایش‌نیا معاونت اجتماعی سپاه ثارالله استان کرمان با بیان اینکه آرایشگاه‌های زنانه‌ای در استان کرمان وجود دارد که تبلیغات نامناسبی نیز در سطح شهر دارند گفت: شورای فرهنگ عمومی باید وارد کار عملیاتی شده و فقط معطوف به ارائه طرح نشود.

چرا قوانین حجاب و عفاف در جامعه اجرایی نمی‌شود؟

سیدمهدی قویدل معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان در این جلسه با بیان اینکه مشکل جامعه طرح نیست و قوانین متعددی داریم که اجرایی نمی‌شود اظهار داشت: قانون حمایت از آمرین به معروف عملاً تعطیل است و در ادارات و حتی برخی جلسات موضوع عفاف و حجاب رعایت نمی‌شود.

وی با بیان اینکه در یک جنگ فرهنگی هستیم و باید بپذیریم که دشمن با تمام توان وارد جنگ شده است گفت: چرا قوانین در مورد حجاب و عفاف اجرایی نمی‌شود؛ تهدید اخلاقی علیه جامعه وجود دارد اما متأسفانه از کنار آن رد می‌شویم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه بدحجابی در معابر عمومی جرم است اما اعلام جرم نمی‌شود افزود: در بحث بهداشتی و کرونا بلافاصله ستاد تشکیل و برخورد می‌شود اما در موضوع عفاف و حجاب که تهدیدی خطرناک‌تر است هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

وی تصریح کرد: مکان‌های عمومی مانند فست فودی در شهر کرمان داریم که افراد بی‌حجاب در آن سرویس می‌دهند و افراد بی‌حجاب هم سرویس می‌گیرند و هیچ تذکری توسط دستگاه‌های مربوطه داده نمی‌شود.

ادارات اقدامات اجرایی و عملیات خود در موضوع حجاب و عفاف را گزارش دهند

در این جلسه حجت‌الاسلام حسین جلالی نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی و عضو ناظر شورای فرهنگ عمومی استان کرمان اظهار داشت: استاندار کرمان باید در جلسات شورای فرهنگ عمومی حضور داشته باشد و زمان جلسات این گونه تنظیم شود.

وی با بیان اینکه در بحث حجاب و عفاف هم آهنگی نیست و هر کسی یک آهنگ می‌زند گفت: ناهماهنگی بین اجزای اثرگذار در بحث عفاف و حجاب وجود دارد و متأسفانه لباس ملی در کشور نداریم و حجاب هم آن چنان که باید رعایت نمی‌شود.

عضو ناظر شورای فرهنگ عمومی استان کرمان با اشاره به اینکه لباس صنفی می‌تواند در پوشش مناسب جامعه موثر باشد افزود: مخالف اشتغال زنان نیستیم اما متأسفانه در اشتغال به زنان ظلم می‌شود و آرامش و امنیت مناسب برای زن در محیط اشتغال وجود ندارد.

وی با بیان اینکه می‌بینیم یک زن و مرد در یک اتاق اداری نشسته‌اند و ناخودآگاه عادی‌سازی روابط شده و در محیط اختلاط تخلیه عاطفی و روانی انجام می‌شود ادامه داد: ادارات اقدامات اجرایی و عملیات خود در موضوع حجاب و عفاف را گزارش دهند که ببینیم چه کار مفیدی انجام شده است.

جلالی با اشاره به اینکه در پرواز هواپیما فردی که می‌گوید لطفاً شئونات اسلامی را رعایت کنید خودش حجاب مناسبی ندارد در حقیقت همه چیز را به تمسخر گرفته است و هیچ اثری ندارد تصریح کرد: لباس مناسب در بازار وجود ندارد و یک زن مسلمان باید ساعت‌ها در بازار بگردد تا یک لباس مناسب برای پوشش اسلامی پیدا کند.

علی بابایی فرماندار کرمان در این جلسه با بیان اینکه در اجرای طرح عفاف و حجاب باید اصناف و اتاق اصناف را همراه کرد تا اجرای طرح موفقیت‌آمیز شود گفت: از ادارات صنعت‌، معدن و تجارت و میراث فرهنگی نیز درخواست داریم که به وظایف قانونی خود در بحث عفاف و حجاب عمل کنند و در اجرای طرح مهلتی به اصناف برای بهبود وضعیت و جمع‌آوری مانکن‌های نامناسب داده شود.

حجاب و عفاف را باید از خانواده آغاز کرد

در این جلسه فاطمه‌السادات حسینی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان با بیان اینکه اگر بخواهیم در اجرای طرح عفاف و حجاب موفق شویم باید جامع‌الاطراف نگاه کنیم اظهار داشت: بالغ بر 17 آیه در قرآن در مورد اهمیت حجاب و عفاف داریم.

وی با اشاره به اینکه در آیه 30 سوره نور آمده است که نگاه ما باید نگاه درونی و بیرونی به حجاب باشد و حجاب مخصوص زنان نیست گفت: خیلی از بدحجابی‌ها و بی‌بندوباری‌ها به‌دلیل عدم غیرت مردان است.