کد خبر: 89053

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: کرونا بیش از ۵۰ میلیارد تومان خسارت به هنرمند و صنوف فرهنگی و هنری استان کرمان وارد کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، محمدرضا علیزاده با اشاره به اینکه در شرایط شیوع ویروس کرونا قشر هنرمند و صنوف فرهنگی و هنری به دلیل اینکه جزو گروه شغلی سه بودند بیشترین آسیب را دیدند اظهار داشت: در سه ماهه نخست امسال برآوردی را از خسارات کرونا داشتیم و چیزی در حدود 15.5 میلیارد تومان خسارت صنوف و واحدهای فرهنگی و هنری استان کرمان بود.

وی با اشاره به اینکه با توجه تعطیلی‌های پیاپی صنوف فرهنگی و هنری در استان کرمان خسارات وارده کرونا به این صنوف به بیش از 50 میلیارد تومان رسیده است گفت: دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش کردند تا در این شرایط برای جامه فرهنگی و هنری حمایت‌هایی را انجام دهند که این حمایت‌ها در چند بخش بوده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با بیان اینکه یکسری از این حمایت‌ها در قالب پرداخت تسهیلات بوده ادامه داد: چیزی حدود 16.5 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده یا در حال پرداخت است که 5.5 میلیارد تومان آن در قالب تسهیلات قرض الحسنه بوده است.

وی با اشاره به اینکه 10 میلیارد و 400 میلیون تومان نیز در مرحله اول در سامانه کارا تسهیلات کرونا پرداخت کردیم افزود: شرایط این تسهیلات مشابه سایر صنوف بوده و این تسهیلات در قالب وام‌های 6، 8 و 16 میلیونی پرداخت شده است.

علیزاده مرحله سوم تسهیلات را تسهیلات ویژه اصحاب فرهنگ و هنر عنوان کرد و گفت: این تسهیلات تحت عنوان تسهیلات کرونا در حال پرداخت است که البته پرداخت این تسهیلات تازه آغاز شده است.

وی با بیان اینکه این تسهیلات محدودیت‌های قبل را ندارد و تا بالای 100 میلیون تومان امکان پرداخت آن وجود دارد افزود: این تسهیلات 12 درصد و 2 ساله بوده و شش ماه تنفس پرداخت دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با بیان اینکه کمک هزینه معیشتی نیز از هنرمندان استان انجام شده گفت: هزار و 100 نفر عضو صندوق اعتباری هنر استان کرمان هستند که شامل هنرمندان، اصحاب رسانه و فعالان قرآن و اهل قلم است.

وی با اشاره به اینکه که تا کنون یک میلیارد و 500 میلیون تومان به حساب این افراد واریز شده و هنرکارت‌های این افراد به زودی توزیع می‌شود ادامه داد: این کمک‌ها شامل کسانی است که قبلاً ثبت نام کردند.

علیزاده با بیان اینکه تا 30 میلیون تومان حمایت از گروه‌هایی که تئاتر آماده ضبط و پخش در فضای مجازی دارند نیز تحت شرایطی انجام می‌شود گفت: این حمایت‌‌ها توسط دفتر هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سه ماه حق بیمه سهم هنرمندان توسط صندوق اعتباری وزارت فرهنگ و ارشاد در سه ماه نخست امسال پرداخت شده است ادامه داد: اجاره بهای مجتمع‌های فرهنگی و هنری در بخش غیردولتی نیز شامل بخشودگی شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با بیان اینکه با توجه به شرایطی فعلی کشور و استان کرمان که در وضعیت زرد و آبی قرار دارد اجازه اجرای نمایش و اکران فیلم را داریم گفت: مسئله‌ای که وجود دارد این است که مردم در این شرایط رغبتی برای این فعالیت‌ها ندارند.

 

وی با اشاره به اینکه نهایت تلاش خود را کردیم تا در حوزه اعطای تسهیلات و کمک هزینه‌ها از این قشر و این حوزه حمایت کنیم ادامه داد: واقعیت این است که هزینه‌ها و زیان وارده بسیار زیاد است و مهمترین زیان کمرنگ شدن فعالیت‌ها توسط هنرمندان و محروم بودن مردم از فعالیت‌های فرهنگی و هنری است.