کد خبر: 89120

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان از پرداخت دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان کمک هزینه در قالب هنرکارت به هنرمندان کرمانی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در مراسم اهدای هنر کارت به هنرمندان شهرستان رفسنجان که با حضور محمدآبادی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد رفسنجان و جمعی از هنرمندان در سینما گلستان امین رفسنجان برگزار شد اظهار داشت: با توزیع این سری از هنر کارت‌ها توزیع هنرکارت‌ها در استان کرمان آغاز می‌شود.

وی با اشاره به شرایط به وجود آمده پس از ویروس کرونا در کشور افزود: در شرایط خاصی که در کشور حاکم شده است بعد از بیماری کرونا شاهد مسائلی برای هنرمندان بوده‌ایم و یکی از گروه‌هایی که بیشترین آسیب را دیده‌اند هنرمندان بوده‌اند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان بیان کرد: در هر حوزه ارتباط نزدیکی بین مخاطب و هنرمند وجود دارد که اگر این زنجیره  قطع شود کار را دشوار می‌کند مخصوصاً در حوزه‌های تئاتر و نمایش و اجراهای موسیقی که مشکلاتی را گریبان‌گیر جامعه هنری می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در شرایط ویروس کرونا از ظرفیت‌های فضای مجازی در سطح استان به نحو شایسته استفاده شد بیان کرد: با اینکه نقش فضای حقیقی در حوزه فرهنگ و هنر نقش دیگری است و رفسنجان از این اما ظرفیت فضای مجازی به خوبی استفاده کرده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان کرمان با بیان اینکه در ابتدا وقتی بحث حمایت از صنوف مطرح شد کسی توجهی به صنوف فرهنگی و هنری نداشت ادامه داد: از همان ابتدا در مرحله اول این صنف به صنوف دیگری اضافه شد.

وی با اشاره به اینکه تسهیلات سامانه کارا جوابگوی نیازهای هنرمندان نبود تصریح کرد: تسهیلات برای هنرمندان باید به نحوی باشد که امکان پرداخت داشته باشند و با هزینه کمتر و سود پایین‌تر باشد.

علیزاده با بیان اینکه در سه ماهه نخست سال سهم بیمه تعدادی از هنرمندان از صندوق اعتباری هنر پرداخت شد افزود: تسهیلات 4 درصد را از طریق صندوق کارآفرینی امید داشتیم که صنوف در این صندوق ثبت‌نام کردند و اقداماتی برای آنها انجام شد.

وی با اشاره به اینکه هنرکارت یک کارت اختصاصی اعتباری هنرمندان است گفت: بانک اطلاعاتی کامل است و هنرمندانی که ثبت‌نام کردند در صندوق دارای رسمیت هستند و بارها پالایش‌های لازم انجام شده که بانک اطلاعاتی صندوق بانک کاملی از هنرمندان کشور باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان کرمان با بیان اینکه در قالب این کارت در مرحله اول یک و نیم میلیون تومان کمک هزینه معیشتی به حساب هنرمندان واریز شده است افزود: بیمه عمر کرونا، تسهیلات هنرمندان و کلیه مزایا و مسائل رفاهی همه در قالب هنر کارت است و این کار با برنامه‌ریزی صندوق اعتباری هنر و با تأکید وزیر فرهنگ و ارشاد شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه جمعاً هزار و 750 هنرمند عضو اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان هستند تصریح کرد: دو میلیارد و 700 میلیون تومان در این مرحله در هنر کارت‌ها شارژ شده است که در قالب کمک هزینه به هنرمندان پرداخت شد.