کد خبر: 89150

معاون دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به اینکه در برنامه داریم از سال ۱۴۰۰ در برخی رشته‌ها دانشجو در مقطع ارشد بپذیریم گفت: اعتقاد داریم که تقویت تشکل‌های دانشجویی وظیفه دانشگاه است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، سیداحمدرضا پیش‌بین معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه استان کرمان مهد سلحشوران و زادگاه شهید سپهبد قاسم سلیمانی است اظهار داشت: از خدا می‌خواهیم ذره‌ای از خلوص و باور شهدا در وجود ما ایجاد شود.

وی با بیان اینکه بیش از 110 شهید از دانشگاه علمی کاربردی تقدیم انقلاب شده و شهید حججی از شهدای شاخص این دانشگاه است گفت: در استان کرمان هفت شهید داریم که به زودی زندگینامه این شهدا منتشر می‌شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور با اشاره به اینکه در دانشگاه علمی کاربردی بیش از هشت هزار دانشجوی شاهد و ایثارگر داریم افزود: طرح هدایت تحصیلی در دانشگاه علمی کاربردی برای دانشجویان شاهد اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه برنامه‌ریزی برای اشتغال دانشجویان شاهد دانشگاه علمی کاربردی انجام شده و این را وظیفه خود می‌دانیم ادامه داد: در دانشگاه علمی کاربردی به دنبال تربیت کارآفرین هستیم.

وی با اشاره به اینکه این دانشگاه بزرگترین دانشگاه مهارتی کشور و مولود انقلاب اسلامی است گفت: امروز ادعا می‌کنیم که میزان دانش‌آموختگان ما در بین سایر دانشگاه‌ها بعد از تحصیل دارای شغل می‌شوند.

وی با بیان اینکه در سه سال گذشته طرح ساماندهی مدرسان دانشگاه اجرا شده و تمام مدرسان دانشگاه مسیر جذب اعضای هیئت علمی را انجام داده و از نظر تخصصی ارزیابی شدند ادامه داد: طرح ساماندهی مراکز دانشگاهی انجام شده و از هزار و 70 مرکز به 601 مرکز رسیدیم.

وی با اشاره به اینکه امسال در پذیرش و تکمیل ظرفیت 145 هزار نفر دانشجو پذیرفته شده و ظرفیت دانشگاه بسیار بالاتر است گفت: هزینه‌های دانشگاه در نظام آموزش مهارتی بالا است و از مجلس و دولت درخواست داشتیم که در تخصیص بودجه به ما کمک کنند.

وی با بیان اینکه کمتر از 15 درصد دانشجویان دانشگاه در حال حاضر مهارتی هستند افزود: در استان کرمان المپیاد مهارتی کشوری برگزار شد و سه نفر از برگزیدگان این المپیاد از استان کرمان بودند.

وی با اشاره به اینکه اولویت دانشگاه برنامه‌ریزی درسی و بازنگری درسی است تا براساس نیازهای مناطق و استان‌ها برنامه درسی در دانشگاه‌ها تدوین شود بیان کرد: بنیاد شهید حدود 80 میلیارد تومان به دانشگاه جامع علمی کاربردی بدهی دارد.

وی با بیان اینکه ما یک مرکز خصوصی هستیم و انباشت بدهی‌ها برای مراکز دانشگاه علمی کاربردی مشکلاتی را ایجاد کرده است گفت: این بدهی بنیاد شهید هیچ ربطی به دانشجویان شاهد ندارد و مشکلی در تحصیل دانشجویان ایجاد نمی‌کند.

وی با اشاره به اینکه در برنامه داریم از سال 1400 در برخی رشته‌ها دانشجو در مقطع ارشد بپذیریم افزود: اعتقاد داریم که تقویت تشکل‌های دانشجویی وظیفه دانشگاه است و از آنجا که دانشجویان ما پراکنده هستند برای کنار هم آمدن دانشجویان تقویت انجمن‌ها و تشکل‌های دانشجویی را پیگیری می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در استان کرمان 21 انجمن علمی دانشجویی و 22 کانون فرهنگی در دانشگاه‌های جامع علمی کاربردی وجود دارد عنوان کرد: بیش از 100 نشریه دانشجویی در مراکز دانشگاهی ما فعالیت می‌کنند که از این تعداد 9 نشریه در مراکز استان کرمان است.

وی با اشاره به اینکه جشنواره رویش دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور تا پایان امسال در استان کرمان برگزار می‌شود گفت: این امکان فراهم شده که دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی از نیم سال دوم سال تحصیلی بیش از 70 درصد شهریه خود را از صندوق رفاه دانشجویی وام بگیرند.