کد خبر: 89153

هفته‌ی گذشته، از سوی وزارت میراث‌فرهنگی، خانه‌‌ی لطفی در مجموعه‌ی بازار تاریخی کرمان از فهرست آثار «نفیس» خارج و فروش آن بلامانع اعلام شد.

به گزارش کرمان خبر به نقل از فردای‌کرمان ، هفته‌ی گذشته، از سوی وزارت میراث‌فرهنگی، خانه‌‌ی لطفی در مجموعه‌ی بازار تاریخی کرمان از فهرست آثار «نفیس» خارج و فروش آن بلامانع اعلام شد.

این خانه که از دوران قاجار به‌جای مانده، سالیان زیادی است که متروکه مانده و با وضعیت نامناسبی که دارد، مرمت آن یک نیاز فوری است.

چندین سال است که میراث‌فرهنگی تلاش می‌کند این بنا را به سرمایه‌گذار بخش خصوصی بدهد تا آن را مرمت و احیا کند، اما تاکنون موفق به این کار نشده است.

خروج این خانه از فهرست آثار نفیس اگرچه نگرانی‌هایی ایجاد کرده اما مانعی برای مرمت و نجات آن نیست.

در نخستین واکنش نسبت به این اتفاق، معاون عمرانی استانداری کرمان تصریح کرد که این بنا با معماری و تزیینات منحصر به‌فردی که دارد نباید تخریب شود.

وی اعلام کرد که به‌دنبال تغییر مالکیت این بنا و مرمت آن هستیم.

به گزارش فردای‌کرمان به نقل از ایسنا کرمان، سیدمصطفی آیت‌اللهی موسوی،  29 بهمن‌ماه در جلسه‌ی کارگروه میراث‌فرهنگی و گردشگری استان کرمان، با اشاره به اینکه خانه تاریخی لطفعلی‌زاده اخیرا در کمیته تشخیص نفایس، فاقد ارزش‌های تاریخی و فرهنگی شناخته شده، افزود: «با توجه به این موضوع نباید این خانه تاریخی که دارای معماری و تزیینات منحصربه فردی است تخریب شود و با همکاری اداره کل میراث‌فرهنگی و شهرداری کرمان به دنبال تغییر مالکیت این بنای تاریخی برای مرمت و تغییر کاربری آن هستیم».

وی بیان کرد: «متاسفانه اخیرا یکی از موضوع‌هایی که مانع از مرمت و احیاء و همچنین تغییر کاربری بناهای تاریخی شده، ضوابط ترافیکی در اطراف این بناها است که باید در این زمینه کارگروهی با حضور نیروی‌انتظامی، پلیس راهنمایی و رانندگی، شهرداری و اداره کل میراث‌فرهنگی تشکیل شود تا برای این معضل، چاره‌ای اندیشیده شود».

وی همچنین اظهار کرد: «در نوروز 1400 مسافرانی برای حضور در مزار شهید حاج‌قاسم سلیمانی و روستای قنات‌ملک به کرمان سفر خواهند کرد که باید برای سفرهای مذکور با حضور دانشگاه علوم‌پزشکی و دستگاه‌های مرتبط برنامه‌ریزی مناسبی انجام گیرد که دچار مشکلاتی در زمینه شیوع ویروس کرونا نشویم».

وی در ادامه، به عرصه و حریم قلعه‌های دختر و اردشیر اشاره کرد و افزود: «تعدادی از همشهریان کرمانی که در محدوده‌ی این قلعه‌ها ساخت‌وساز کرده اند با مشکلات زیادی مواجه شده‌اند که خوشبختانه با همکاری خوب اداره کل میراث‌فرهنگی به زودی عرصه و حریم این قلعه‌ها اصلاح و مشکلات به وجود آمده رفع می‌شود»