کد خبر: 89171

دانشگاه حضرت نرجس (س) رفسنجان تنها دانشگاه دخترانه در جنوب‌شرق کشور با ۴۰۰ دانشجو در سه رشته، این روزها دغدغه از دست دادن استقلال خود را دارد و مسئولان شهرستان رفسنجان خواستار تجدیدنظر وزارت علوم در تصمیم برای ادغام این دانشگاه هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری فارس ، محمد اناری اظهار داشت: دانشکده علوم انسانی حضرت نرجس (س) رفسنجان دانشگاهی دولتی‌ست که از سال ۹۱ با مجوز وزارت علوم تأسیس شد که آن زمان موافقت اصولی با تأسیس دانشگاه انجام شده و موافقت قطعی با دانشکده بوده است.

رئیس دانشکده حضرت نرجس رفسنجان ادامه داد: از این دسته دانشگاه در شهرهایی از جمله بجنورد و سمنان و...هم تأسیس شد که به آن بودجه مستقل دادند. مسئولان شهرستان رفسنجان برای تأسیس دانشگاه کمک کردند، ۷۰۰ میلیون تومان خیر کمک کرد که شروع کردیم به ساختمان‌سازی و آذین، نماینده وقت کمک و پیگیری کرد ۳۰ هکتار زمین از مسکن و شهرسازی در کمربندی روبه‌روی دانشگاه علوم پزشکی گرفتیم.

وی ادامه داد: ۷ هزار و ۵۰۰ متر ساختمان‌سازی کردیم که نزدیک به۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و پیگیری آب و گاز آن انجام شده و از زمان تأسیس تاکنون زحمات زیادی کشیدیم.

اناری با اشاره به اینکه سه رشته در این دانشکده تدریس می‌شود و یک رشته کارشناسی ارشد هم قرار است اضافه شود، افزود: از سال ۹۵-۹۴ زمزمه‌هایی مبنی بر ساماندهی مراکز علمی در کشور بوده و سیاست و هدف‌ این است که دانشگاه‌های کوچک را زیر نظر دانشگاه‌های بزرگ بیاورند و بر این اساس دانشگاه ما باید به عنوان پردیس دانشگاه ولیعصر (عج) یا دانشکده‌ای از دانشگاه ولیعصر (عج) باشد.

وی اضافه کرد: در شهرستان‌های دیگری که چنین دانشگاه‌هایی وجود دارد و این تصمیم گرفته شده با مخالفت مسئولان شهرستان مواجه شدند و مسئولان شهرستان ما هم مخالف این موضوع هستند.

رئیس دانشکده دخترانه نرجس رفسنجان با اشاره به اینکه نظر ما این است که دانشگاهی که حدود 9 سال زحمت کشیدیم، مستقل باشد، تقویت و کمک شود، افزود: تنها دانشگاه دخترانه در جنوب‌شرق کشور دانشگاه نرجس رفسنجان است، بنابراین ما و مسئولان شهر را که به مستقل بودن دانشگاه امیدوار کردند و وزارت علوم وقت، قول داده و بودجه مستقل داریم، همچنین تاکنون اساس و زیرساخت‌های دانشگاه را بر اساس استقلال دانشگاه ایجاد کردیم، نسبت به این موضوع تجدیدنظر کنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر دانشگاه زیرمجموعه دانشگاه ولیعصر (عج) شود استقلال دانشگاه از دست می‌رود. اگرچه وزارتخانه اعلام می‌کند ماهیت داخترانه دانشگاه می‌ماند اما امیدواریم این دانشگاه به‌تدریج تمام نشود.

اناری در ادامه با اشاره به استقبال دانشجویان دختر سراسر کشور از دانشگاه نرجس در رفسنجان یادآور شد: سال ۹۱ با ۴۵ دانشجو دانشگاه کار خود را آغاز کرد و اکنون ۴۰۰ دانشجو از سراسر کشور در دانشگاه تحصیل می‌کنند.

وی تأکید کرد: تنها دانشگاه خواهران در کشور الزهراء (س) است که سال ۵۴ تأسیس شده است و مابقی دانشگاه‌های دخترانه، دانشکده هستند.