کد خبر: 89177

عرضه کیک هایی با طرح آلات سو مصرف مواد مخدر در برخی از شیرینی سرا های کرمان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ، در ایام گرامیداشت روز پدر شاهد عرضه کیک هایی با طرح آلات سو مصرف مواد مخدر در بعضی از شیرینی سراهای شهر کرمان بودیم؛ به همین سبب به بررسی اجمالی علل و پیامد این موضوع خواهیم پرداخت.

باورهای غلط در خصوص مواد مخدر در این سال ها با حجم بسیار بالایی در بین مردم گسترش پیدا کرده است و هر روز لباسی جدید به تن می کند و در معرض اجتماع خودنمایی می نماید ؛گاهی عامل درمان قند و فشار خون است و در حال حاضر هم به اشتباه در ذهن بعضی عامل موثردر پیشگیری و درمان کرونا است و به هر تقدیر بنا بر پیچیدگی مسائل اجتماعی،ناآگاهی ،توجیه برای انجام کار غلط و چندین علت دیگر در بین مردم طرفدار می کنند به گونه ای که حاضرند برای آن باور غلط از دسترنج خود نیز هزینه کنند.

فارغ از بررسی اینکه چرا و چگونه این باورها شکل می گیرند ،بیان این نکته ضروری است که وجود آن ها می تواند بسیار نگران کننده باشد و حداقل پیامد آن افزایش گرایش به مواد مخدر است؛هر چند بازهم عده ای آماده ی توجیه و نفی هستند.

در این جا بایستی به این نکته هم توجه کنیم که موضوع مواد مخدر و اعتیاد از گذشته با مسائل طنز و شوخی گره خورده است و همین مساله تلاش برای ارائه یک بحث جدی برای تغییر یا اصلاح نگرش ها را با دشواری رو به رو می کند.

که یکی از بهترین مثال های آن شوخی های مواد مخدری با هدایا و جشن هاست که مهم ترین آن موضوع همین نوشتار یعنی سفارش دادن کیک با شکل منقل و وافور برای تکریم پدری معتاد در روز پدر است!

حال جدای از مساله ی نگرش مردم؛بررسی علت سفارش پذیری این چنین کیکی از سوی یک یا چند شیرینی سازی و شیرینی فروشی در شهر کرمان بسیار مهم است که البته پاسخ آن یک کلمه بیشتر نیست: سود!

سودجویی و کسب درآمد به هر قیمتی و بر پایه ی دامن زدن به یک باور غلط از مهم ترین علل اقداماتی از این دست است و جالب است به این مطلب اشاره کنیم که فرهنگ اقتصادی در حال حاضر در محیط زندگی ما الزاما هیچ ربطی به خود فرهنگ ندارد و اساسا این صنف یا فلان صنف دیگر در کار اقتصادی اش ،موضوعات فرهنگی برایش اهمیتی ندارد و سود و پول است که تعیین کننده همه چیز است و چون مردم نیاز دارند من هم تولید می کنم و تبعاتش هم برایم مهم نیست و مانند بقیه به لبخند همان پدر معتاد می اندیشم و می خندم!

بر همین مبنا این شیرینی فروش محترم گاهی لازم است عامل برگزاری کنسرت های آن چنانی شود و گاهی هم فروشنده ی وافور شیرین و چرب!

احمد دهقانی