کد خبر: 89186

مدیرکل ارشاد اسلامی استان کرمان از اجرای طرح انتخاب روستای نمونه قرآنی کشور در استان خبر و گفت: در انتخاب این روستا دهیاران نقش محوری دارند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، محمدرضا علیزاده صبح امروز در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان کرمان که با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حسن علیدادی‌سلیمانی نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه کرمان، علی زینی‌وند استاندار، سردار عبدالرضا ناظری فرمانده انتظامی استان در سالن پیامبر اعظم(ص) استانداری برگزار شد با بیان اینکه امروز237 مین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان برگزار می‌شود اظهار داشت: امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا تعداد جلسات این شورا به حد نصاب خود نرسید و با محدودیت روبه‌رو بودیم.

 

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته شورای توسعه قرآنی داشتیم افزود: در سال گذشته موضوعات قرآنی در صحن شورای فرهنگ عمومی استان مطرح و این موضوعات پیگیری می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با اشاره به اینکه مشارکت نمایندگان دستگاه‌های اجرایی در کارگروه‌ها و مباحث کارشناسی پایین است گفت: می‌طلبد مدیران نسبت به این موضوع اهتمام داشته باشند.

وی با بیان اینکه انتخاب و معرفی روستای قرآنی ایران نیز در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است ادامه داد: در انتخاب روستای نمونه قرآنی کشور نقش محوری را دهیاران دارند و باید تلاش کنند.

رضا فتحی‌زاده رئیس گروه قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در این جلسه با بیان اینکه در استان کرمان خیرین در حوزه قرآن خدمات شایسته‌ای داشته‌اند اظهار داشت: حدود 46 مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت در استان کرمان داریم که کاملاً خیرساز هستند.

وی با بیان اینکه تقریباً همین تعداد مؤسسه قرآنی نیز با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان تشکیل شده و فعالیت‌های قرآنی دارند افزود: در حوزه‌های مختلف خیر داریم و انجمن خیرین قرآن و عترت باید در استان تشکیل شود.

رئیس گروه قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با اشاره به اینکه در حوزه قرآن و عترت به شدت مظلوم هستیم و امکانات بسیار کمی داریم ادامه داد: شیوع کرونا باعث تعطیلی تعداد زیادی از مؤسسات قرآنی ما شده است و امیدواریم با راه‌اندازی انجمن خیرین این مشکلات پیگیری و برطرف شود.

وی به انتخاب و معرفی روستای قرآنی ایران اشاره کرد و گفت: اقدامات قرآنی در روستاها معمولا بیشتر است و جریان‌سازی فرهنگ قرآنی در مناطق مختلف روستایی کشور از اهداف اجرای طرح روستای نمونه قرآنی است.

فتحی‌زاده عنوان کرد: وجود پژوهش قرآنی، جشنواره قرآن و عترت، جلسه قرآنی مردمی، حافظ قرآن کریم، خادم قرآنی و فعال قرآنی، تولید کالای قرآنی، موقوفه قرآنی و برگزاری محافل قرآنی از شاخصه‌های انتخاب روستای قرآنی در کشور است.

در این جلسه حجت‌الاسلام علی جلالی مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان کرمان با بیان اینکه حدود 100 امامزاده و حدود 150 بقعه متبرکه در سطح استان کرمان داریم که محافل قرآنی در آنها برگزار می‌شود گفت: این امکان وجود دارد تا جمع‌خوانی قرآن کریم ایام ماه مبارک رمضان در این امامزادگان و بقاع متبرکه برگزار شود.

احمد اسکندری نسب مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان نیز در این جلسه با بیان اینکه تأکید رهبر معظم انقلاب بر وجود 10 میلیون حافظ قرآن در کشور است اظهار داشت: آموزش و پرورش برای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب در بحث ترویج فرهنگ قرآنی برنامه‌ریزی کرده است.

وی با اشاره به اینکه در سطح استان 38 دارالقرآن با تأکید حضور دانش آموزان راه‌اندازی شده است گفت: در راستای سند تحول بنیادین، مدرسه کانون اصلی نظام تعلیم و تربیت است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان با بیان اینکه این مدرسه است که می‌تواند توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی را داشته باشد که نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها هستیم افزود: آموزش فرزندان از چهار سالگی در مهدهای کودک و پیش دبستانی انجام می‌شود که یک ظرفیت بزرگ است.