کد خبر: 89196

خط دوزی هنر هزار ساله‌ای است که ریشه در بخارادوزی دارد که حدود 50 سال است که به‌تدریج منسوخ شده و ایده‌پرداز برتر رویداد استارت‌آپی مس در رفسنجان بر اساس ایده‌ای، این خط دوزی را احیا کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری فارس ، نخستین رویداد استارت‌آپی صنایع مس از بهمن ماه تا اسفند ماه برگزار شد، محورهای این رویداد صنایع پایین دستی مس، صنایع دستی مس، گردشگری و گردشگری صنعتی بودند که در نهایت سه تیم برنده معرفی و از طرح‌های برتر تجلیل به عمل آمد، یکی از طرح‌هایی که در این رویداد جالب توجه بود زیورآلات مسی با تلفیق دوخت‌های سنتی بود که جزو طرح‌های برتر معرفی شود.

زینب کبیریان ایده‌پرداز این طرح در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رفسنجان با اشاره به طرح خلق زیورآلات مس و خط‌ دوزی، اظهار کرد: خط دوزی هنر هزار ساله‌ای است که ریشه در بخارادوزی دارد و یکی از انواع دوخت‌های بخارادوزی‌ست که به منطقه ما رسیده است.

استفاده از نقش خط دوزی روی ظروف

وی ادامه داد: خط دوزی یک هنر دستی مردمی و زنانه است که حدود 50 سال است که به‌تدریج منسوخ شده و شرکت ما بر اساس ایده‌ای که از تز دکتری بنده مستخرج شده بود، این خط دوزی را احیا کرده است.

کبیریان با اشاره به اینکه به روستاهای مختلفی رفتیم و نمونه‌های خط دوزی را پیدا کردیم و ثبت و شناسنامه‌دار کردیم، افزود: عناصر این خط دوزی‌ها شامل گل‌ها، حاشیه‌ها، پرنده‌ها و حیوانات هستند و این پژوهش می‌تواند در سطح وسیع‌تری انجام شود که ما همچنان آن را ادامه می‌دهیم.

 

وی ادامه داد: دنبال راه‌های مختلفی هستیم که از این خط دوزی استفاده کنیم، به‌طور مثال برای تولید لباس، رومیزی رانر و کوسن استفاده می‌کنیم و از نقش این خط دوزی‌ها برای تولید ظروف هم استفاده می‌کنیم.

این ایده‌پرداز جوان اضافه کرد: یکی از ایده‌هایی که برای این کار داشتیم، تولید زیورآلات بود و رویداد استارت‌آپی مس بهانه‌ای شد که ما بتوانیم به شکل جدی‌تری روی این ایده فکر کنیم و زوایای این ایده را بررسی کنیم.

کبیریان خاطرنشان کرد: طراح ما بانویی است که حدود 10 سال در رشته جواهرسازی کار می‌کند، بنابراین تصمیم گرفتیم به جای استفاده از الگوهای مرسومی که در بازار هست برای ساخت زیورآلات مس و خط دوزی از روش جواهرسازی استفاده کنیم.

وی بیان داشت: روش‌هایی که در بازار هست مبتنی بر دوخت فرانسوی و بلوچ‌دوزی است و برای اولین‌بار است که از گلدوزی‌های روستایی مثل خط دوزی استفاده می‌شود.

استفاده از ورق مس و سرقیچی ذوب روی زیورآلات

کبیریان با اشاره به اینکه طراح ما ایده دیگری داشت که غیر از ورق مس بتوانیم از سرقیچی ذوب استفاده کنیم، تصریح کرد: سرقیچی‌های ذوب شکل منحصر به‌فردی دارند که بدون تغییر شکل آن تصمیم گرفتیم روی زیورآلات‌ از آنها هم استفاده کنیم.

وی در خصوص سرمایه‌گذاری برای این طرح بیان کرد: طرح ما طرحی است که زیاد احتیاج به سرمایه بالایی ندارد، بخش فنی کار مانند جاهایی که نیاز به لیزر، برش و نورد دارد برون‌سپاری می‌کنیم اما برای ساخت زیورآلات یک کارگاه کوچک داریم و نیاز به سرمایه زیادی نداریم.

 

سرمایه‌گذاری کم اما اشتغالزایی بالا

ایده‌پرداز برتر این رویداد در زمینه اشتغالزایی این طرح ابراز کرد: اگر این طرح دنبال شود و بتوانیم طبق مدل مالی که روی آن کار کردیم کار انجام بدهیم، این طرح حداقل 10 نفر را مشغول به کار می‌کند؛ یک نفر طراح و دو نفر سازنده زیورآلات داریم و الان در تن‌گل حدود 50 نفر گلدوز داریم که گلدوزهای خیلی ماهرتر که بتوانند ابریشم‌دوزی انجام دهند حدود 7 نفر برای انجام این کار نیاز است.

«در طول سال‌ها همان طور که هنر خط دوزی رو به زوال رفته هر نوع نخی حتی کاموا هم استفاده شده است»

 

وی از جنس نخ‌هایی که پیشینیان برای خلق هنر گلدوزی استفاده می‌کردند هم سخن به میان آورد و گفت: خط دوزی‌ها نخ مخصوص خود را داشتند که در قدیم به آن الوان می‌گفتند و نخ شبه ابریشم بوده، اما در طول سال‌ها همان‌طور که هنر خط دوزی رو به زوال رفته از هر نوع نخی حتی نخ کاموا هم استفاده کردند.

کبیریان اظهار داشت: الان برای اینکه شبیه‌ترین نخ شبیه گلدوزی‌ها و خط دوزی‌های قدیم را داشته باشیم خیلی جستجو کردیم و یک مدل نخ پیدا کردیم که شبیه به همان نخ الوان است اما برای انجام خط دوزی روی زیورآلات ما فقط از نخ ابریشم استفاده می‌کنیم.

کیفیتی که مدنظر ماست، پارچه‌های ایرانی ندارند/پیشرفت صنعت نساجی امیدبخش است

وی در ادامه با ذکر این مطلب که خیلی دوست داشتیم صد در صد با پارچه‌های ایرانی کار کنیم اما این اتفاق نیفتاد، اظهار کرد: الان هم سعی می‌کنیم خیلی از کارهایمان را با پارچه‌های ایرانی انجام دهیم اما کیفیتی که دنبال آن هستیم پیدا نمی‌کنیم.

این ایده‌پرداز برتر ادامه داد: در ابتدا با مرکز تحقیقات نساجی صحبت کردیم و قرار بود پارچه با کیفیتی که مدنظرمان است تولید کنند اما این اتفاق نیفتاد و امیدوارم به مرور زمان از پارچه‌های صد درصد ایرانی استفاده کنیم چون صنعت نساجی طی سال‌ها اخیر پیشرفت‌های زیادی داشته است.

کبیریان در پایان در خصوص بازار فروش تولیدات این گروه هم عنوان کرد: حاشیه سود صنایع دستی خیلی دیر برمی‌گردد، در مجموع تولید، کار سختی‌ست اما استقبال مردم خوب بوده است.