کد خبر: 89224

امام جمعه کرمان گفت: در پشتیبانی‌ها و حمایت‌های اقتصادی باید مراقب نفوذ ویروس رانت و فساد و ورود افراد بی‌انگیزه و مأیوس باشیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن علیدادی‌سلیمانی در خطبه‌های نماز جمعه شهر کرمان که در مصلی بزرگ امام علی (ع) برگزار شد با دعوت نمازگزاران به رعایت تقوای الهی اظهار داشت: حضرت علی (ع) فرمودند بندگان خدا تقوا را در همه شئون الهی رعایت کرده، از کسانی که تقوا را رعایت نکردند عبرت گرفته و مراقب باشید که خودتان عبرت انسان‌های پرهیزگار نشوید.

وی با بیان اینکه بحث ما در ارتباط با انسان در نگاه توحیدی است افزود: انسان موجودی دو ساحتی است که ساحتی منتهی به خاک و ساحتی منتهی به خداوند و عرش الهی می‌شود که این دو ساحت انسان ارتباط تنگاتنگ و جدی با هم دارند.

امام جمعه کرمان با اشاره به اینکه همه دارایی انسان از جمله مهمترین و بهترین دارایی او حیات است در اختیار خداوند بوده و مرگ و حیات انسان در دست خداوند است ادامه داد: خدوند است که به حیات انسان‌ها پایان می‌دهد و انسان در هر لحظه از حیات خود نیازمند فیض الهی است تا حیات او ادامه پیدا کند.

وی با بیان اینکه ارتباط تام بین روح و جسم برقرار است افزود: در بیداری روح بر تمامی تحلیل‌ها و حرکات جسمی آدمی تسلط دارد و در حالت خواب است این ارتباط ناقص است و روح اشراف کامل بر جسم را ندارد و در حالت مرگ ارتباط روح و جسم به طور کامل قطع می‌شود.

علیدادی‌سلیمانی با اشاره به اینکه خداوند سرمایه‌های فروان و متعددی چون عقل، فطرت، احساسات و عواطف و ... را در اختیار انسان قرار داده گفت: در راس همه این سرمایه‌ها، سرمایه رهبری دلسوزانه پیامبران الهی است تا ما با آمادگی کامل در یک تجارتخانه بزرگ وارد شویم.  

وی با بیان اینکه خداوند در کنار در تمام سرمایه‌هایی که به انسان داده راهنما، کتاب الهی و سنت را قرار داده تا ما در این تجارت خسارت نبینیم ادامه داد: پیامبران معلمانی و مربیانی هستند که رسالت تربیت و افزایش و هدایت عقل و خرد آدمی را به عهده دارند.

امام جمعه کرمان در خطبه دوم نماز جمعه امروز کرمان با تبریک میلاد امام زمان (عج) منجی عالم بشریت اظهار داشت: روز سربازان گمنام حضرت ولیعصر (عج)، آغاز به کار نیروی خدوم انتظامی و روز جمهوری اسلامی را در پیش داریم.

وی با بیان اینکه آغاز به کار رسمی جمهوری اسلامی ایران در 12 بهمن سال 58 روزی است که در آن مردم ما با رای خود نوع حکومت خود را انتخاب کردند گفت: انقلاب اسلامی ایران اسلامیت و جمهوریت را به ملت ایران هدیه داد.

علیدادی‌سلیمانی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در آغاز سال جدید بیان کرد: پیام و سخنان رهبر فرهیخته انقلاب اسلامی در آغاز هر سال تکلیف ما را روشن و حجت را در حوزه‌های مختلف داخلی و خارجی برای ما مشخص می‌کند.

وی با اشاره به چند محور از سخنان مقام معظم رهبری گفت: رهبر معظم انقلاب در سال‌های گذشته عناوینی را برای سال‌ها مختلف انتخاب کردند که نشان از آن دارد که دغدغه مهم حضرت آقا در شرایط فعلی کشور مباحث اقتصادی است.

نماینده ولی‌فقیه در استان کرمان با بیان اینکه در جنگ اقتصادی تمام عیاری قرار گرفتیم و نیازمند آن هستیم تا در این شرایط به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های کشور توجه ویژه‌ای داشته باشیم ادامه داد: در استفاده از بخشی از ظرفیت‌ها موانعی وجود دارد که باید موانع آن برطرف شود و بخشی از ظرفیت‌هایی که به‌کار گرفته نشده باید پشتیبانی و حمایت شود.

وی با اشاره به اینکه در پشتیبانی‌ها باید مراقب نفوذ ویروس رانت و فساد در اقتصاد باشیم و در مانع‌زدایی‌ها باید مراقب باشیم تا افراد مأیوس در مسئولیت‌ها قرار نگیرند افزود: اصلاح نقش و کارکرد دولت چه در ایام باقی مانده از دولت فعلی و چه دولت جدید مورد اهمیت است.

علیدادی‌سلیمانی با ابراز امیدواری از اینکه دولتی در طراز انقلاب اسلامی در کشور شکل بگیرد گفت: در شرایط جنگ اقتصادی باید آرایش جنگ اقتصادی داشته باشیم، مأموریت‌ها به خوبی تعریف شود و ظرفیت بخش خصوصی در کنار بخش دولتی قرار بگیرد تا بتوانیم در تأمین معیشت و سفره مردم موفق شویم.

وی با بیان اینکه انتخابات بسیار مهمی در پیش داریم ادامه داد: تاریخ ایران ما قبل از انقلاب با دو درد و رنج بزرگ حاکمیت دیکتاتورها و نفوذ سلطه‌گران  و استعمار مواجه بوده که با پیروزی انقلاب اسلامی هر دو درد از کشور رفع شد.

امام جمعه کرمان بیان کرد: حاکمیت دین خدا و احکام و قوانین اسلام و حضور مردم و آرای مردم در صحنه‌های مختلف دو دستاورد بزرگی است که انقلاب اسلامی موفق به اجرایی و عملیاتی کردن آنها شده است.

وی با بیان اینکه در شرایط امروز هم مردم وظیفه سنگینی دارند وهم کسانی که در معرض رای مردم قرار می‌گیرند افزود: کسانی که توان و صلاحیت لازم برای ریاست جمهوری را ندارند و دچار خطاهایی شدند که مطمئناً از چشم تیزبین شورای نگهبان مخفی نخواهد ماند، به چه دلیل شعار ورود به انتخابات را می‌دهند و کسانی که توان برداشتن این بار سنگین را ندارند به چه دلیل خود را داوطلب کرده و وقت مردم را می گیرند.

علیدادی‌سلیمانی با اشاره به اینکه در انتخابات پیش رو هم انتخاب اصلح و هم وحدت ملی مورد اهمیت است و باید مراقب بود با دو قطبی‌های کاذب وحدت ملی مخدوش نشود ادامه داد: کاندیدها و طرفداران آنها حق تبیلغ دارند نه حق تخریب رقیب و بلوغ انقلابی حکم‌ می کند در کمال آرامش رئیس جمهوری در تراز انقلاب انتخاب شود.

وی با بیان اینکه فضای مجازی کشور نیازمند مدیریت جدی است و سه مشکل فضای مجازی ما را تهدید می‌کند تصریح کرد: این آسیب‌ها می‌تواند ظرفیت فضای مجازی را به تهدیدی علیه کشور تبدیل کند.

امام جمعه کرمان به حرکت‌های اخلاق شکن و توهین و افترای بی‌مهابا در فضای مجازی اشاره کرد و افزود: حرکت‌های ضد اخلاقی و دمیدن در فضای شهوانی و حرکت نسل جوان به سمت منجلاب و منحط کردن انسان آسیب دیگر این فضا است.

وی خطر سوم را حرکت‌های انحرافی و ساختارشکنانه طراحی شده توسط دشمنان عنوان کرد و گفت: مدیریت و رصد فضای مجازی ضرورت دارد تا این فضا در اختیار انقلاب و نظام قرار گیرد.