کد خبر: 89277

امام جمعه موقت تهران گفت: بعد فردی روزه در حفظ تمامی اعضا و جوارح انسان از گناه و حرام است و این‌ها نشانه و روح تقوا و فلسفه روزه است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، آیت‌الله سیداحمد خاتمی با اشاره به اینکه به ماه رمضان و ضیافت‌الله وارد شدیم و امیدوارم که مهمانان شایسته‌ای باشیم و حق نعمت ضیافت را بدانیم اظهار داشت: عیدانه‌ای که خداوند در این ماه به بندگانش می‌دهد تقوا است؛ تقوا یعنی حریم نگه داشتن برای ذات مقدس ربوبی.

وی با بیان اینکه تقوا در عرصه عناصر اخلاقی همچون خونی است که در پیکره تمام اخلاق اسلامی جاری است افزود: در بین مفاهیم اخلاقی دین، مفهومی را به گستردگی مفهوم تقوا نداریم.

نماینده مردم استان کرمان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه بر خطیب جمعه لازم است که هم در خطبه اول و هم در خطبه دوم نماز جمعه مردم را به رعایت تقوایی الهی دعوت کند گفت: این تنها یک تشریفات نیست؛ سوژه دادن برای سخن است تا حریم نگه‌داری برای ذات مقدس ربوبی در عرصه‌های مختلف در مواعظ و نصایح خطیب جمعه باشد.

وی با بیان اینکه تقوا گستره فراوانی در عرصه دین ما دارد و در عرصه‌های مختلفی چون عرصه فردی، خانوادگی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی می‌توان به آن پرداخت ادامه داد: در عرصه فردی یک جمله کلی در کلمات معصومین است که روزه‌دار و کسی که افتخار ورود به ضیافت‌الله را دارد باید روزی که روزه دارد با روزی که روزه ندارد، متفاوت باشد.

آیت‌الله خاتمی با تاکید بر اینکه همیشه باید مراقب خود باشیم تا شیطان بر ما مسلط نشود اما در ماه رمضان این مراقبت باید بیشتر باشد افزود: در روایات فراوانی از معصومین آمده است که روزه دار باید تمام اعضا و جوارحش روزه‌دار باشد.

وی با بیان اینکه روزه‌دار باید گوشش روزه‌دار باشد و به آنچه که نباید گوش ندهد گفت: چشم روزه‌دار باید روزه باشد و همان طور که نمی‌خورد و نمی‌آشامد چشم را هم از حرام بپوشد و پاکدامن باشد.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه روزه‌دار باید زبانش پاک باشد و بد زبانی و فحش در شأن یک روزه‌دار نیست ادامه داد: این‌ها نشانه و روح تقوا و فلسفه روزه است و روزه‌دار باید به آن توجه داشته باشد.

وی افزود: حضرت امیرالمومنین (ع) در خطبه‌ای که پیامبر(ص) در آستانه ماه رمضان فرمودند از پیامبر سوال کردند که "یا رسول‌الله(ص) بهترین اعمال در این ماه چیست" و پیامبر (ص) فرمودند "بالاترین اعمال در ماه خدا گناه و معصیت نکردن است."