کد خبر: 89326

امام جمعه کرمان گفت: شب قدر در راستای آزادی و اختیار انسان بوده و فرصتی بی‌نظیر برای رقم زدن مقدرات بندگان در پیشگاه خداوند است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن علیدادی‌سلیمانی با تسلیت ایام شهادت حضرت علی (ع) اظهار داشت: شب نوزدهم یکی از شب‌هایی است که احتمال شب قدر بودن آن قوی است گفت: "إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ" نزول قرآن کریم در شب قدر است.

وی با بیان اینکه به این شب، شب قدر می‌گویند و یکی از وجه تسمیه‌های این شب عظیم این است که در این شب قرآنی که صاحب قدر است نازل شده است گفت: کتابی که دارای منزلت و مقام ویژه از طرف خدای تبارک و تعالی است در این شب برای هدایت انسان‌ها در شب قدر نازل شده است.

نماینده ولی‌فقیه در استان کرمان با اشاره به اینکه نکته دیگر در این شب، سفارش به احیا و شب زنده‌داری است ادامه داد: کسانی که توفیق شب زنده داری پیدا می‌کنند و این شب را احیا می‌گیرند صاحب قدر و منزلت می‌شوند و یکی از دلایلی که به این شب، شب قدر می‌گویند به واسطه قدر و منزلتی است که این شب‌زنده داران در پیشگاه خدا دارند.

وی با بیان اینکه امشب شبی است که شب مقدرات است و مقدرات انسان‌ها در این شب رقم می‌خورد همین شبی که در آن قرآن نازل شده است گفت: إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِی لَیْلَةٍ مُبارَکَةٍ و این شبی که از نظر قرآن کریم شبی مبارک است و در این شب مهمترین، بزرگترین، والاترین و کاملترین کتاب آسمانی نازل شده است.

علیدادی‌سلیمانی با اشاره به اینکه بر طبق حکمت الهی این شب، شب تنظیم و تعیین سرنوشت‌ها است بیان کرد: سرنوشت انسان‌ها، عمرها، مقام‌ها، مسئولیت‌ها، موقعیت‌ها، رزق‌ها و روزی‌ها همه در این شب رقم می‌خورد.

وی با بیان اینکه شب قدر با آزادی و اختیار انسان تعارضی ندارد گفت: واقعیت این است که در این شب بر مبنای لیاقت و شایستگی انسان‌ها به آنها مقدراتشان داده می‌شود و هرکسی باید خودش لیاقت و شایستگی خود را در پیشگاه خداوند تبارک و تعالی رقم بزند تا مقدراتش معلوم و مشخص شود.

امام جمعه کرمان با اشاره به اینکه این شب دقیقاً در راستای آزادی و اختیار انسان قرار گرفته است افزود: امیدوارم همه بندگان قدر این شب‌ها را دانسته و خداوند توفیق درک شب قدر به معنای حقیقی را به ما عنایت کند.