کد خبر: 89328

امام جمعه کرمان با اشاره به دلایل عدم استجابت دعا گفت: برای اینکه بفهمیم چرا دعاها مستجاب نمی‌شود باید اشکال کار خود را ریشه‌یابی کنیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن علیدادی‌سلیمانی با بیان اینکه یکی از بحث‌هایی که در شب قدر اهمیت دارد دعا، راز و نیاز و مناجات با خداوند است اظهار داشت: باید بدانیم که به خداوند چه بگوییم و برای دانستن باید کنار درس علما بنشینیم.

وی با اشاره به دعاهایی که مرسوم است و از امام علی (ع)، امام سجاد (ع) و سایر ائمه اطهار سفارش شده تا در شب‌های قدر خوانده شود بیان کرد: در دعا، بنده از خداوند درخواست دارد.

نماینده ولی‌فقیه در استان کرمان با بیان اینکه برای اینکه بفهمیم چرا دعاهای ما مستجاب نمی‌شود باید اشکال کار خود را ریشه‌یابی کنیم افزود: امام سجاد (ع) دلیل عدم استجابت دعا را چند دلیل عنوان می‌کند که دلیل اول آن سوء نیت است.

وی با اشاره به اینکه امام سجاد (ع) فرمود "گناه‌هایی هستند که باعث رد دعا از سوی خداوند می‌شود" گفت: نخستین شرط برای اجابت دعا در پیشگاه خدا اصلاح نیت‌هایمان است.

علیدادی‌سلیمانی با بیان اینکه درون‌های ناپاک از دیگر دلایل عدم استجابت دعا از نظر امام سجاد (ع) است ادامه داد: آدم‌ها ممکن است ظاهر پاکی داشته باشند و لباس خوبی بپوشند اما درون آنها پاک نیست و باطن بعضی آدم‌ها با ظاهر آنها همخوانی ندارد.

وی با اشاره به اینکه نفاق به برادران دینی از دیگر دلایل عدم استجابت دعا است بیان کرد: بعضی افراد در پشت سر انسان‌ها چیزهایی می‌گویند که در جلوی آنها این گونه نیستند و به‌خوبی حرف می‌زنند.

امام جمعه کرمان با بیان اینکه تاخیر در خواندن نمازهای واجب هم از دلایلی است که امام سجاد(ع) از دلایل عدم استجابت دعا عنوان می‌کند گفت: نماز خوب است در اول وقت خوانده شود و وقتی به نماز اول وقت توجه نمی‌کنیم چگونه درخواست داریم خداوند بلافاصله به دعای ما توجه کند.

وی بیان کرد: در ماه مبارک رمضان باید خود و کارهای خود را آسیب‌شناسی کنیم و با توجه به روایت امام سجاد (ع) بررسی کنیم که چرا برخی از دعاهای ما در پیشگاه خداوند مستجاب نمی‌شود.