کد خبر: 10913

آیا می توانیم برای اولین بار شاهد برگزاری یک مراسم قهرمانی شایسته در فوتبال ایران باشیم؟ هفته آینده و پس از پایان بازی فینال جام حذفی میان پرسپولیس و سپاهان پاسخ این سوال مشخص می شود.

  برگزاری یک مراسم قهرمانی مدرن و منظم، چندین سال است که برای فوتبال ایران تبدیل به یک آرزو شده است. مراسمی که همه جزییات آن با برنامه ریزی قبلی و به زیباترین شکل ممکن برگزار شود، چیزی است که هنوز در فوتبال مان ندیده ایم. تماشای یک جشن قهرمانی با شکوه از فوتبالی که ۱۲ سال و اندی است داعیه حرفه ای شدن دارد، توقع زیادی نیست.

یادمان نرفته که در سال های گذشته و در برگزاری مراسم قهرمانی برای لیگ برتر و جام حذفی چه شاهکارهایی رخ داده است. از ورود اسب به ورزشگاه و هنرنمایی های راکب آن به جشن قهرمانی استقلال در سال ۸۴ تا شلوغی های متعدد در سکوهای قهرمانی و جنگ بر سر بالا بردن جام که بیشتر اوقات به شکسته شدن آن منجر شده است همه و همه نمونه هایی از بی نظمی در برگزاری این مراسم بوده است که ثابت می کند فوتبالدوستان ایرانی هنوز تشنه تماشای یک جشن قهرمانی تمام عیار هستند.

با این حال جشن قهرمانی در فوتبال اروپا از خیلی وقت پیش با نظم و زیبایی خاصی انجام می شده است. مراسم اروپایی ها هر سال پیشرفته تر هم می شود تا جایی که جشن قهرمانی رئال مادرید در فصل ۲۰۱۱-۲۰۱۲ لالیگا طوری طراحی شده بود که بیشتر به افتتاحیه یا اختتامیه یک رقابت بزرگ جهانی شباهت داشت.

نگاهی به جشن قهرمانی ۴ لیگ معتبر دنیا در فصل ۲۰۱۱-۲۰۱۲ نشان می دهد فقط مراسم های مشابه در ایران شاهد حضور افراد کاملا غیرمربوط و البته بدون برنامه ریزی قبلی برای زیبا شدن جشن است.

یکی از مهمترین عوامل بی نظمی در این مراسم، حضور افراد متفرقه روی سکوی قهرمانی بوده است که به هر نحوی سعی می کنند خود را میان اعضای تیم قهرمان جا دهند تا در اهدای مدال و جام نقشی داشته باشند و یا حتی در عکس هایی که گرفته می شود حضور داشته باشند! فرماندار، شهردار، استاندار، نماینده مجلس، رییس هیات فوتبال و… نمونه افرادی هستند که حضورشان روی سکوی قهرمانی الزامی نیست و می توانند از جای دیگری شاهد جشن باشند.

با این حال سازمان لیگ در چند روز گذشته نشست هایی برای برگزاری هر چه بهتر و منظم تر جشن قهرمانی جام حذفی ترتیب داده است. مسوولان سازمان لیگ، نیروی انتظامی، مسوولان دو باشگاه پرسپولیس و سپاهان و رسانه ها که هر کدام نقش مهمی در برگزاری و پوشش این مراسم دارند در این جلسه ها حضور یافتند و تبادل نظر کردند. بدون شک مراسم اهدای جوایز و جشن قهرمانی این جام بازتاب بین المللی زیادی دارد و برای وجهه فوتبال ایران با اهمیت است. چه خوب که سازمان لیگ به فکر پیش بردن این مراسم به سوی نظم افتاده و چه بهتر می شود اگر جشن قهرمانی پرسپولیس یا سپاهان درجام حذفی، جشنی باشد در خور نام فوتبال ایران و شایسته بازی فینال یک جام. یکی از مهمترین تصمیم های گرفته شده در این جلسه ها این بود که تنها سه نفر یعنی وزیر ورزش، رییس فدراسیون فوتبال و مدیر عامل باشگاه قهرمان روی سکوی قهرمانی بیایند تا از بی نظمی های سال های قبل جلوگیری شود. در این میان مسئولان دیگری که در سال های قبل روی سکو می آمدند و باعث شلوغی بیش از حد روی این جایگاه می شدند، بهتر است عطای این کار را به لقایش ببخشند.

ادامه اخبار