کد خبر: 3083

تیم پرسپولیس علاوه بر کسب عناوین متعدد قهرمانی در مسابقات فوتبال داخلی، در عرصه های زیادی نیز رکورددار است.

سرخپوشان پایتخت با ۴۳ بازی پیاپی بدون باخت صاحب یک رکورد منحصر بفرد در فوتبال ایران هستند و تا چند سال قبل در قاره آسیا نیز رکورددار بودند.

سرخپوشان پرسپولیس در دومین فصل رقابتهای لیگ منطقه ای که در سال ۱۳۵۰ با حضور ۸ تیم برگزار شد، فقط با یک باخت موفق به کسب مقام قهرمانی شدند. پرسپولیس در هفتمین بازی این فصل خود مقابل تاج مسجد سلیمان در یک بازی پر از خشونت ۱- صفر باخت. این بازی روز ۱۹ دی ۱۳۵۰ در مسجد سلیمان برگزار شد. پس از آن سرخپوشان در ادامه فصل طی ۱۱ بازی بدون باخت ماندند. در سال ۵۲ لیگ با نام تخت جمشید برگزار شد. پرسپولیس در ۲۲ بازی فصل شکستی نداشت و بدون باخت قهرمان لیگ شد. سرخپوشان فصل ۵۳ را نیز با پیروزی های متوالی آغاز کردند، اما اختلاف بین راجرز با مدیریت باشگاه باعث شد این مربی انگلیسی به حال قهر پرسپولیس را ترک کند. پرسپولیس در هفته یازدهم این فصل و در غیاب راجرز با یک گل مغلوب حریف دیرینه خود یعنی تاج شد و نوار شکست ناپذیری اش پس از ۴۳ بازی متوالی قطع شد.

پرسپولیس از روز ۱۹ دی ۱۳۵۰ تا ۴ خرداد ۱۳۵۳ به مدت ۸۶۵ روز در مسابقات لیگ بدون شکست باقی ماند. سرخپوشان طی این مدت در ۴۳ بازی موفق به کسب ۳۲ برد و ۱۱ تساوی شدند و رکوردی را از خود بر جای گذاشتند که در تاریخ فوتبال ایران بی نظیر است. پرسپولیس طی این دوره شکست ناپذیری ۳ بار استقلال را با نتایج ۴-۱،۲- صفر و ۶- صفر برد و ۴ بار نیز بر دیگر تیم بزرگ فوتبال ایران در آن مقطع، یعنی پاس، را شکست داد.

پرسپولیس با رکورد ۴۳ بازی بدون باخت که در سال ۱۳۵۳ ثبت شده بود تا ۲۱ سال بعد رکورددار آسیا بود. در خرداد ماه ۱۳۷۴ تیم نفتچی ازبکستان رکورد شکست ناپذیری در لیگ های آسیایی را به ۴۶ بازی ارتقا داد و بدین ترتیب رکورد سرخپوشان شکسته شد.

پرسپولیس یک بار دیگر در فاصله سال های ۷۷ تا ۷۹ موفق شد رکورد دیگری در این زمینه بر جای بگذارد. سرخپوشان پس از شکست ۲-۱ مقابل پاس در روز ۲۱ اسفند ۷۷ تا شکست ۳- صفر مقابل نفت آبادان در روز ۲۷ اردیبهشت ۱۳۷۹ طی ۳۳ بازی بدون باخت بودند. در این مدت پرسپولیس ۱۸ برد و ۱۵ مساوی بدست آورد.