کد خبر: 3088

سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران به کارلوس کی روش توصیه کرد تا با" ذهنیت ایرانی" کارها را پیش ببرد تا بتواند موفقیت را در آغوش بگیرد. او همچنین داشتن لیگی قوی و توجه به تیمهای پایه را از ملزومات رسیدن به موفیت عنوان کرد.

برانکو ایوانکوویچ که هفت سال در فوتبال ایران حضور داشت در گفت وگویی که با شبکه تلویزیونی بی بی سی داشت از سالهای حضورش در تیم ملی ایران گفت. او که موفق شد صعودی بی دردسر را برای تیم ملی ایران به جام جهانی رقم بزند، اینگونه کارلوس کی روش را توصیه کرد: من پیش از اینکه کی روش مسوولیت مربیگری تیم ملی ایران را بپذیرد، با او صحبت کردم. الان هم به او توصیه می کنم که با ذهنیت ایرانی کار کند تا اینطور راحت تر به جلو حرکت کند. من و همکارانم در سالهای حضورمان در ایران خیلی زود به این شیوه رسیدیم و الان هم کرانچار در سپاهان توانسته به این شیوه برسد و نتایج خیلی خوبی کسب کرده است.

برانکو همچنین به فدراسیون فوتبال ایران توصیه کرد تا به راه اندازی لیگی قوی و توجه به تیمهای پایه، شرایط را برای موفقیت در سالهای آتی فراهم کند.

او که بار دیگر در این گفت وگو هم ایران را کشور دوم خود خواند با اشاره به فضای تبلیغاتی غرب علیه ایران گفت: تبلیغات منفی زیادی علیه ایران وجود دارد اما من از حضور در ایران احساس خیلی خوبی دارم و به سالهای زندگی در ایران افتخار می کنم. من در مدت حضورم در ایران نه با مردم و نه با مسوولان هیچ مشکلی نداشتم و ایران را کشور دومم می دانم. من دوستان زیادی در ایران دارم که هنوز با هم در ارتباط هستیم. دلم برای مردم و بازیکنان ایرانی و البته تهران که شهری زیباست تنگ شده.

ایوانکوویچ درباره انتظارات زیادی که پیش از جام جهانی ایجاد شده بود، گفت: همه جای دنیا همینطور است. ما در کرواسی هم که بودیم، همین مشکل را داشتیم. در ایران می خواستند که ما قهرمان جهان شویم. آخرین بازی ما در جام جهانی برابر آنگولا بود که حساسیت زیادی نداشت. بعد از آخرین بازی ایران من در آلمان ماندم و همین مساله با انتقادهایی روبه رو شد آن هم در شرایطی که من قراردادی با فدراسیون فوتبال ایران نداشتم و دادگان هم عوض شده بود. من برای انجام کارهای نهایی دستیارم را به تهران فرستادم اما در بیست روز او موفق نشد با مسوولی دیدار کند.

او در پاسخ به این سوال که چطور موفق شدید بازیکنی مانند علی کریمی را مدیریت کنید، گفت: خیلی سخت بود. در ایران خیلی افراد هستند که در کنار بازیکنان دردسر ایجاد می کنند. خیلی با کریمی صحبت کردم. به او گفتم چه مسوولیتی دارد. بودن بعضی بازیکنان مثل کریمی، مهدوی کیا، دایی و حتی میرزاپور تغییرات زیادی در تیم ایجاد می کرد.

برانکو همچنین به این سوال که واقعیت ایران چه قدر با تصوری که پیش از زندگی در آنجا داشتید برابری می کرد، گفت: من پیش از حضور در ایران کلیاتی درباره ایران و تاریخش می دانستم چرا که در مدرسه درباره تاریخ تمدن که از ایران آمده بود، درس هایی خوانده بودم اما از جزییات خبری نداشتم. وقتی به ایران رفتم واقعا شگفت زده شدم. ایران مردمانی دارد که عاشق فوتبال هستند و حتی برای تمرین های ما دو، سه هزار نفر به زمین تمرین می آمدند و این خارج تصور بود. من با تیم ملی ایران به کشورهای زیادی رفتم و همه جای دنیا ایرانیان زیادی بودند که همین عشق و تعصب را به تیم ملی کشورشان داشتند.