کد خبر: 46371

مرحله انتخابی مسابقات جام ملتهای آسیا با رویارویی ایران و تایلند دور رفت خود را به پایان می رساند. مسابقه ای که در آن هواداران خود پس از ۱۲۰ روز عملکرد تیم کی روش با دانیال داوری، مهرداد بیت آشور و اشکان دژاگه را در ورزشگاه آزادی شاهد خواهیم بود.

هفته سوم از دور رفت فوتبال مقدماتی جام ملتهای ۲۰۱۵ استرالیا با برگزاری ۱۲ دیدار در قاره آسیا پی گیری می شود که در یکی از این دیدارها تیم ایران در ورزشگاه یک صدهزار نفری آزادی میزبان تایلند است.

تیم کی روش که پس از بازی حماسی مقابل کره جنوبی در شهر اولسان کره و صعود مستقیم به جام جهانی یعنی ۱۲۰ روز پیش دیگر در هیچ مسابقه رسمی و دوستانه به میدان نرفته است حالا در حالی برابر تایلند صف آرایی خواهد کرد که نفراتی همچون اشکان دژاگه پس از مدتها و دانیال داوری و مهرداد بیت آشور برای نخستن مرتبه ممکن است در ترکیب ملی به میدان بروند.

در کنار حساسیت این مسابقه نمی توان جذابیت های تماشای این بازیکنان را نادیده گرفت. نفراتی که به دورگه های فوتبال ایران مشهور شده و با این هدف به تیم ملی اضافه شده اند که فوتبال ایران در مسابقات جام جهانی با قدرت مضاعف بدرخشد.

تیم ملی ایران که در بازی گذشته برابر کره متوقف شد و عمان را در ورزشگاه آزادی گلباران کرد در این دیدار با هدف پیروزی و حفظ صدرنشینی به میدان می آید نتیجه ای که می تواند تا حدودی خیال مردان کی روش را به صعود به جام ملتها راحت کند.

از سوی دیگر نباید تیم تایلند را حریف ضعیفی دانست حال آنکه در ۱۲ مصاف گذشته با ایران طعم پیروزی را نچشیده اند می توانند در صورت غفلت برای تیم ایران درد ساز شوند حتی تساوی در این بازی هم نتیجه نه چندان مطلوبی برای مردان کی روش خواهد داشت.

تایلند که از لحاظ فنی فاصله زیادی با تیمهای قدرتمند شرق آسیا دارد قوی ترین تیم بین کشورهای آسیا جنوب شرق آسیا است و برای اینکه بتواند تجربه حضور در جام ملتهای آسیا را بدست آورد با هدف کسب امتیاز به ایران آمده است.

شاید ناهماهنگی بین بازیکنان جدید و نفرات گذشته که حاصل برگزار نکردن دیدار دوستانه قبل از این بازی است یکی از نقاط ضعف ایران در رویارویی با تایلند باشد اما قطعا تجربه و قدرت بالای تکنیکی و تاکتیکی مردان کی روش می تواند به پیروزی در این بازی کمک کند.

همچنین نباید فراموش کرد این بازی رسمی است، می تواند نخستین دیدار تدارکاتی تیم ملی ایران در راه آماده سازی عبور از جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل باشد. به همین خاطر مردان کی روش باید ضمن ارائه یک بازی منطقی هم به فکر سه امتیاز مهم این مسابقه و هم در اندیشه استفاده بهینه از این دیدار رسمی - تدارکاتی باشد.

تایلندی ها که چندی پیش توسط باشگاهی به نام گوری مار در لیگ قهرمانان آسیا شگفتی ساز شدند این بار می خواهند این شگفتی را با تیم ملی خودشان در عرصه مسابقات مقدماتی جام ملتهای آسیا تکرار کنند اما جاه طلبی مردان کی روش و حضور تماشاگران بسیاری که امیدواریم تمام سکوهای ورزشگاه آزادی را پر کنند بدون شک سدهای بزرگی مقابل این تیم نه چندان قدرتمند آسیای جنوب شرقی ایجاد خواهد کرد.

دیدار با تیم بدون گل

تیمهای ایران و تایلند تاکنون ۱۲ مرتبه در مسابقات مختلف برابر هم به میدان رفتند که در این بین ۹ پیروزی برای تیم ایران ثبت شده و سه مرتبه نیز ۲ تیم به تساوی رضایت داده اند. نخستین رویارویی آنها به ۲۳ اردیبهشت سال ۱۳۵۱ باز می گردد که در چارچوب جام ملتهای ۱۹۷۲ تیم ایران با هت تریک علی جباری در ۱۰ دقیقه پایانی دیدار با تایلند شکست ۲ بر صفر را با پیروزی ۳ بر ۲ جایگزین کرد.

آخرین بازی دو تیم نیز به روز چهارشنه نهم بهمن سال ۱۳۸۷ باز می گردد، دیداری که طی آن دو تیم در ورزشگاه گاجامانگلا به تساوی بدون گل رضایت دادند حالا بعد از ۵ سال این دو تیم بار دیگر در ورزشگاه آزادی مقابل هم صف آرایی می کنند که در این بین تایلندیها به فکر رسیدن به اولین پیروزی تاریخی خود مقابل ایران هستند و شاگردان کی روش در اندیشه دهمین پیروزی مقابل این تیم آسیای جنوب شرقی.