کد خبر: 5359

مهاجم پیشین تیم ملی فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس که در آلمان مربیگری می کند در تازه ترین مصاحبه خود عنوان کرده از لقب هلی کوپتر که پاگلزدورف به او داده خوشش می آید. این مهاجم ایرانی ابراز امیدواری کرده در دوران پس از فوتبال بتواند یک مربی خوب باشد.

هلیکوپتر لقب مهاجم ایرانی و اسبق بوخوم است که اخیرا وارد دنیای مربیگری شده است. او در ۲۰۸ بازی خود در بوندسلیگا موفق شد ۹۶ گل برای تیم های هامبورگ، بوخوم، بایرن مونیخ و هانوفر به ثمر برساند. او برای تیم ملی ایران ۵۰ بازی انجام داده و ۱۴ گل هم به ثمر رسانده است. او اکنون دیگر در ورزشگاه های بزرگ به میدان نمی رود و در اکتبر ۲۰۱۲ هدایت تیم هالستنبک رلینگن را قبول کرد و اکنون سرمربی این تیم است. در ادامه مصاحبه اختصاصی فدراسیون فوتبال آلمان را با وحید می خوانید:

* آیا در دوران فوتبال خود به مربیگری هم فکر می کردید؟
- همیشه دوست داشتم مربی شوم و به همین دلیل کلاس های زیادی را گذراندم و مدرک مربیگری گرفتم. کلاس های زبان آلمانی را هم برای تقویت زبانم پشت سر گذاشتم و اکنون خوشحالم که هالستنبک رلینگن را مربیگری می کنم. برای اولین تجربه هدایت این تیم بسیار خوب بود و هدفم در مقاطع بعدی مربیگری در لیگ های سطح بالاتر است.

* با بازیکنان خود به عنوان سرمربی تیم چگونه رفتار می کنید؟
- در دوران فوتبالم همیشه مربیان بسیار خوبی داشتم که از من می خواستند سخت تمرین کنم. اکنون هم سعی می کنم برای همه بازیکنان مربی خوبی باشم و بهترین رفتار را با آنها داشته باشم. از اینکه مثل یک بازیگر نقش بازی کنم خوشم نمی آید و در تمرینات و در برخورد با بازیکنان خودم هستم.

* نظرتان در مورد بازیکنانی که به نیمکت نشینی خود اعتراض می کنند چیست؟
- مربیان همیشه به فکر موفقیت هستند چرا که در غیر این صورت از جایگاه خود را بر روی نیمکت تیم از دست می دهند. بنابراین اگر آنها تصمیم بگیرند بازیکنی روی نیمکت بنشیند، بازیکن باید به این تصمیم احتارم بگذارد. وقتی به بوخوم رفتم پیتر نویرورر من را روی نیمکت قرار داد و من تشنه بازی شدم، در آن فصل ۱۰ گل به ثمر رساندم اما در فصل بعد به بازیکن فیکس تیم تبدیل شدم.

* آیا در تیمتان هلیکوپتر دارید؟
نه. متاسفانه نه، اما خیلی خوب می شد اگر داشتیم (می خندد) .

* در دوران بازی چطور یک سرزن قهار شدید؟
- همیشه سعی می کردم تمرینات سر زدن را بیشتر انجام دهم، فکر می کنم همین تمرینات سخت نتیجه داد. زمان بندی مناسب و جایگیری مناسب اصلی ترین عناصر در زدن ضربه سر هستند.

* آیا لقب خود (هلیکوپتر) را دوست داری؟
- فرانک پاگلسدورف این لقب رو برای اولین بار به من داد. همیشه به این لقب فکر می کردم و با آن زندگی کردم. بله آن را دوست دارم.

* کدام باشگاه خود را بیشتری دوست داشتی؟
- من در همه تیم هایم تجربیات خوبی کسب کردم اما بوخوم را بیشتر از همه دوست دارم. ما تیم بسیار خوبی بودیم و تمام بازیکنان رابطه دوستانه ای با هم داشتند. نتایج بسیار خوبی هم در آن فصل کسب کردیم.

* کدام مربی را بیشتر از همه دوست داری؟
- فرانک پاگلسدورف مرا به آلمان آورد، بعد از آن پیتر نویرورر، بعد هم اوالد لینن و فلیکس ماگات. من خاطرات بسیار خوبی از دوران کار با مربیان مختلف دارم و هیچ وقت از مربی که مرا روی نیمکت قرار می داد ناراحت نمی شدم.

* شما می توانستید فوتبال خود را با پرسپولیس به پایان برسانید، چرا در سال ۲۰۱۲ به آلمان برگشتید؟
- همسر من در آلمان ماند، در سال ۲۰۱۰ ما به هامبورگ نقل مکان کردیم و بعد از کلاس های مربیگری من دخترم متولد شد. من مدرک A مربیگری را گرفتم و دوست داشتم بیشتر زمانم را با خانواده ام بگذرانم. بعد از آن پیشنهاد مربیگری در لیگ به من ارائه شد که آن را قبول کردم.

* ترجیح می دهید چه نوع مربی باشد؟
- من در دوران فوتبال همیشه هیجان را دوست داشتم و در دوران مربیگری هم دوست دارم این اتفاق بیفتد و چالش های متفاوت را تجربه کنم. هدف های بزرگی در مربیگری دارم که امیدوارم به همه آنها برسم.