کد خبر: 6124

ستاره جوان والیبال ایران معتقد است که پیشرفت تیم ایران مرحله به مرحله صورت گرفته و قبل از اینکه ولاسکو به تهران بیاید، ملی پوشان والیبال عملکرد خوبی داشتند.

ماهنامه فدراسیون جهانی والیبال در آستانه آغاز لیگ جهانی با بررسی عملکرد ستاره جوان تیم ایران به تعریف و تمجید از او پرداخت که بخشی از گزارش یاد شده در ذیل می آید:

" نام کامل او سیدمحمد موسوی عراقی است ولی دوستانش او را سید صدا می زنند. سید در دنیای والیبال ایران دوستان زیادی دارد. این بازیکن ۲۵ ساله یکی از ارکان صعود تاریخی ایران به لیگ جهانی والیبال برای اولین بار در تاریخ این کشور بود.

مردان خولیو ولاسکو در گروه B لیگ جهانی حاضر هستند و کارشان را با روسیه شروع می کنند. لیگ جهانی که خاص ترین رویداد والیبال حرفه ای در جهان به شمار می رود یک اتفاق خاص برای سید و دوستانش هم هست. او می گوید: « راهیابی ایران به لیگ جهانی می تواند سرعت پیشرفت و رشد والیبال ایران را افزایش دهد. بازیکنان ما مقابل تیم های حرفه ای جهان قرار می گیرند و جوان ها هم فرصت دیده شدن پیدا می کنند. اگر قرار باشد من از بین المپیک و لیگ جهانی، یکی را انتخاب کنم، لیگ جهانی را انتخاب می کنم چون هر سال برگزار می شود و بهترین تیم های دنیا در آن حضور دارند. »

ایران علاوه بر روسیه در گروه B با ایتالیا، آلمان، کوبا و صربستان روبه رو می شود. تیم ایران برای رسیدن به لیگ جهانی از سد مصر در قاهره و تیم ژاپن در تهران گذشت. موسوی می گوید: « ما مقابل تیم های قوی تر بهتر بازی می کنیم. این اعتقاد همه بازیکنان ایران است. »

مدافع وسط تیم ولاسکو در تیم های نوجوانان، جوانان و بزرگسالان نیز تاکنون بازی های خوبی انجام داده و به افتخاراتی مثل بهترین مدافع، بهترین مهاجم، بهترین زننده سرویس و امتیازآورترین بازیکن در تورنمنت های آسیایی و جهانی رسیده است.

علاقه او به والیبال از ۸ سالگی و زمانی که هنوز در دزفول زندگی می کرد، شروع شد. پدرش او را برای اولین بار با والیبال آشنا کرد. او در سن ۱۵ سالگی رویای حرفه ای شدن در والیبال را در ذهن داشت. خانواده او نیز هر نوع حمایتی که لازم بود از سید به عمل آوردند حتی برای تشویق او مسیر ۹۰۰ کیلومتری دزفول تا تهران را هم به خاطر روحیه دادن به فرزندشان طی کردند.

در سن ۱۸ سالگی، مصطفی کارخانه، بزرگ ترین شانس ممکن را به او داد و در تیم پیکان از او استفاده کرد: « کارخانه به من اعتقاد داشت و من همیشه از او سپاسگزارم. » اما سید در این سال ها به تیم های دیگری مثل گیتی پسند اصفهان و کاله آمل رفت. او در این سال ها از چند تیم خارجی از جمله العربی قطر و یک تیم ایتالیایی از سری A نیز پیشنهاداتی داشت ولی به هیچ کدام توجهی نکرد. او می گوید: « در حال حاضر اگر از یک تیم خوب اروپایی مخصوصا ایتالیا، پیشنهاداتی داشته باشم قطعا آن را قبول می کنم. »

حضور در لیگ جهانی این فرصت را به موسوی می دهد تا طعم مبارزه با بهترین های دنیا را بچشد. یکی از آن ها « روبرت لاندی سایمون» از کوباست که سید او را تحسین می کند: « در حال حاضر او یکی از بهترین دفاع وسط های دنیاست. »

وقتی از او در مورد کسانی که در والیبال به آن ها مدیون است می پرسی، او بیشتر از مربیانش نام می برد و بیشتر از همه نام « یوویتسا سوتکوویچ» را می آورد که در رده جوانان سرمربی او بود. سید این سرمربی صرب را پدر نسل فعلی تیم ملی ایران می داند که از بازیکنانی مثل حمزه زرینی، سعید معروف، آرش کشاورزی و محمد محمدکاظم تشکیل شده است.

موسوی می گوید: « او خدمت بزرگی به والیبال کشورم کرد. وقتی من در تیم نوجوانان بودم روزی ۸ ساعت تمرین می کردیم. ما می بایست روزی ۳بار دور دریاچه آزادی می دویدیم که تمرین خیلی سختی برای ما بود. سوتکوویچ پایه گذار حضور من و خیلی از بازیکنان دیگر در تیم ملی بزرگسالان بود. ماندن او در ایران برای تربیت بازیکنان جدید می توانست مفید باشد. او این توانایی را داشت که از بازیکنان معمولی بازیکنان حرفه ای بسازد. »

سید در مورد سایر مربیانش هم خیلی با احترام صحبت می کند که این می تواند یک الگو برای همه باشد: « ولاسکو در والیبال ما خیلی تاثیرگذار است ولی او تنها دلیل پیشرفت والیبال ما نیست. ما مثل یک زنجیر رشد کردیم. برنامه و ساختار والیبال ایران در سال گذشته خیلی بهتر از سال های قبل بود. در حال حاضر قدرت دست ولاسکو است ولی در واقع سنگ بنای کار ما، مربیان قبلی هستند.

پیشرفت والیبال ایران مرحله به مرحله بود. اولین مرحله توسط پارک کی وون انجام شد. مربی تاثیرگذار بعدی زوران گاییچ بود که البته زمان زیادی در ایران نبود ولی تاثیر خودش را گذاشت. حسین معدنی، جانشین بسیار خوبی برای گاییچ بود او چند پله والیبال ما را به جلو برد. » سید ادامه می دهد: « ما هر سال نسبت به سال قبل پیشرفت کردیم و ولاسکو این پیشرفت را با مدیریت فوق العاده اش کنترل کرد. ولاسکو از ۲ طریق این کار را انجام داد. اول از جنبه روان شناسی و دوم از جنبه فنی. قبل از اینکه ولاسکو به ایران بیاید بازیکنان ایران عملکرد خوبی داشتند ولی او با آموزش نکات ظریف و کلیدی، پیشرفت ما را تسریع کرد. اشتباه است اگر بگویم او فقط از نظر روانی روی ما کار کرد» .

تیم ملی ایران با مشکلی روبروست که دیگر کشورها ندارند و آن گذراندن دوره سربازی بازیکنان جوان است. موسوی می گوید: باید به زیربناها و مدارس ورزش توجه بیشتری شود تا هر سال یک یا دو بازیکن حرفه ای به والیبال ایران تحویل دهند.

سید در پایان صحبت هایش به پیشرفت لیگ ایران هم اشاره می کند: سطح مسابقات، هفته به هفته بالاتر می رفت و بازیکنان ملی پوش هم به خوبی بین تیم ها تقسیم شده بودند بنابراین هیچ تیمی، برتری خاصی نسبت به دیگران نداشت. نتایج خیلی نزدیک بود و بازی های زیادی به ست پنجم کشیده شد که نشان دهنده کیفیت بالای تیم ها و تلاش آنها در لیگ است. "

ایران در حال حاضر به خلق یک شاهکار می اندیشد و آن قرار راهیابی به جمع قدرت های والیبال جهان است.