کد خبر: 61538

امیر علی اکبری، فرنگی کار سنگین وزن ایران دو روز پیش سنگین ترین حکم یک ورزشکار را دریافت کرد و در ۲۶سالگی برای همیشه از حضور در عرصه های ورزشی محروم شد. حکمی که با سخت تر شدن قوانین وادا صادر شد و رئیس فدراسیون پزشکی معتقد است اگر یک سال قبل بود، علی اکبری می توانست از چنین محکومیتی فرار کند.

به گزارش افکارنیوز ، حتی مدال طلای جهان در سال ۲۰۱۰، برنز قهرمانی جهان در ۲۰۰۹ و مدال طلای قهرمانی آسیا در ۲۰۰۹ هم نتوانست جلوی فرنگی کار ایرانی را برای دوپینگ دوباره بگیرد. پرونده ورزشی امیر علی اکبری به عنوان قهرمانی که کشتی فرنگی ایران روی او حساب باز کرده بود دو روز قبل از سوی فیلا بسته شد تا افتخارات طلایی او همین جا خاتمه پیدا کند.

علی اکبری که در سال ۱۳۹۰ به دلیل استفاده از مواد نیروزا به دو سال محرومیت از مسابقات محکوم شده بود، در مسابقات جهانی ۲۰۱۳ از ماده ممنوعه استروئید آنابولیک استفاده کرد تا این بار فیلا او را به دلیل تکرار دوپینگ، برای همیشه از شرکت در مسابقات محروم کند.

با این حال رییس فدراسیون پزشکی می گوید اگر این دوپینگ سال گذشته اتفاق می افتاد برای علی اکبری حداکثر ۸سال محرومیت در پی داشت. اما طبق قوانین جدید وادا مدت محرومیت برای استفاده از ترکیبات آنابولیک آن هم در دومین مرتبه مثبت شدن تست دوپینگ، محرومیت مادام العمر است.


لطفعلی پورکاظمی به ایسنا می گوید: ترکیبات آنابولیک تاثیر کوتاه، میان و بلند مدت دارند و ممکن است ماه ها در بدن ورزشکار باقی بماند. ترکیبات استروئید آنابولیک سطح بالا بوده و خیلی از ورزشکاران احتمالا ۲۰ روز، دو هفته یا پنج روز قبل از آغاز مسابقه ها استفاده می کنند. این ترکیبات هم در آزمایش خون و هم در آزمایش ادرار مشخص می شود. حتی ممکن است از روزی که ورزشکار مصرف می کند ماه ها در بدن او باقی بماند بنابراین بعضی از ورزشکاران فکر می کنند ممکن است در مسابقه ها تست دوپینگ گرفته نشود و یا آزمایش وجود این ماده را نشان ندهد و یا با وجود آموزش های لازم، خطای محاسبه دارند.


پورکاظمی ادامه می دهد: این ترکیبات شدت جنگندگی در رقابت ها را بیشتر می کند و باعث می شود فرد باجسارت و حس حمله بیشتری کار کند. در واقع چون کارایی ورزشکار را افزایش می دهد جزو داروهای نیروزا قرار گرفته است. البته تاثیر این ماده پس از یکی، دو ماه کمتر می شود و غلظت خون پایین تر می آید به همین دلیل خیلی از افراد دوپینگی آن را زیر دو هفته تا مسابقه استفاده می کنند تا در موقع مسابقه ها در بالاترین حد خود قرار داشته باشند. در کل ترکیبات آنابولیک باعث افزایش حجم عضله، پمپاژ قلبی و خون رسانی به ماهیچه ها می شود و اثرات کوتاه مدت، دراز مدت و میان مدت دارد. بنابراین ورزشکاران خاطی موادی استفاده می کنند که بیشترین تاثیر را داشته باشد که آن هم ترکیبات آنابولیک است. همچنین بعضی از ورزشکاران این مواد را در اردوها یا در مسابقه های انتخابی مصرف کرده و فکر می کنند تست گرفته نمی شود اما افسران نادو از روی حرکات بدن ورزشکار متوجه قضیه می شوند و از او تست می گیرند.