کد خبر: 62108

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی می گوید: معتقد بودم تنها کسی که می تواند به سلطه لوپز کوبایی در سنگین وزن خاتمه دهد علی اکبری است، اما متأسفانه شرایط و افراد خارج از کشتی با راهنمایی های نادرست خود، خواسته یا نخواسته، او را از راه منحرف کردند، اما معتقدم علی اکبری بچه نبود که بخواهد فریب بخورد.

به گزارش افکارنیوز ، محمد بنا بعد از یک سال دوری از کشتی به قول خودش به خانه اش بازگشت تا بچه هایش را دوباره دور هم جمع کند. خودش می گوید که می داند کار سختی پیش رو خواهد داشت اما چشم به آینده دارد و با امید از قهرمانی صحبت می کند.

آقای خاص کشتی فرنگی از دلایل بازگشتش می گوید و از دوپینگی که شاگردش را برای همیشه از کشتی جدا کرد، شاگردی که برنامه های زیادی برای اسطوره کردن او داشت.

از بی عدالتی می گوید؛ بی عدالتی که سالها در ورزش ما ریشه دوانده و سهم ناچیز رشته های غیرفوتبالی از بودجه ورزش را مصداق و محصول آن می داند.

می گوید از سیاست خوشش نمی آید، اما نمی تواند از آن سخن نگوید؛ سیاستی که در ورزش هم رخنه کرده و ریشه دوانده است.

صحبت های خواندنی محمدبنا را می توانید در زیر بخوانید:

* چه شد که بعد از یک سال دوری از کشتی دوباره به فکر بازگشت افتادید؟ آیا شرایط تغییر کرده است؟

در این روزها بارها و بارها به این سؤال جواب داده ام، اما واقعاً خودم هم نمی دانم چرا می روم و چرا برمی گردم. (با خنده)

رفتن من برای این بود تا تأثیر مثبتی روی شرایط کشتی فرنگی داشته باشد، اما وقتی دیدم عدم حضورم نه تنها تأثیر مثبتی ندارد بلکه برخی از چیزهای دیگر را هم داریم از دست می دهیم، گفتم برگردم، بهتر است تا حداقل اصول را هم از دست ندهیم. رفتن من برای گرفتن حق و حقوق بچه هایم بود که تا به حال هم عملی نشده است، اما امیدوارم بعد از مشخص شدن وزیر ورزش و روشن شدن تکلیف فدراسیون کشتی و اختصاص بودجه مناسب شرایط بهتری ایجاد شود.

* با توجه به فاصله نزدیک بازی های آسیایی و مسابقات جهانی به نظر می رسد امسال کار سختی پیش رو داشته باشید آیا قبول مسئولیت در این شرایط ریسک نبود؟

در این مدت حرف های زیادی شنیدم و صحبتی نکردم؛ جواب هیچ کس را ندادم. وقتی بعد از المپیک رفتم گفتند که بنا چون دیده قانون تغییر کرده است و نمی تواند با قانون جدید نتیجه بگیرد، به خاطر ترس از باخت رفته است. در زمان مربیگری من ۵ تا ۶ مرتبه قوانین کشتی عوض شده است، اما کشتی فرنگی را با کمک همکارانم در بالاترین سطح نگه داشته ایم. حالا هم این طور فکر می کنیم. رفتن من به نوعی استراحت اجباری بود؛ به خاطر خواسته هایی بود که برای کشتی می خواستم نه خودم. می دانم سال سختی خواهیم داشت، اما اهمیتی ندارد چون می دانم شایستگی و لیاقت بچه های من آنقدر بالا است که در آخر سال چه در مسابقات جهانی و چه در بازی های آسیایی نفرات خوبی خواهیم داشت که با تدبیری مناسب موفقیت های گذشته را تکرار خواهیم کرد.

* بعد از سال ها بار دیگر شاهد همکاری شما و حسن بابک در کشتی فرنگی هستیم؛ خیلی از کارشناسان همکاری بزرگان کشتی فرنگی را به فال نیک گرفتند هرچند که برخی هم معتقد بودند که این همکاری ممکن است با توجه به اختلافات گذشته، دوام چندانی نداشته باشد و به قول معروف «دو پادشاه در یک اقلیم نگنجند»

من پادشاه نیستم؛ سال هاست با حسن بابک رفاقت دارم و خوشحالم که بعد از سال ها دوباره همکار شدیم. «بابک» بنا به شرایطی بعد از سال ۲۰۰۵ از کشتی فرنگی جدا شد، اما حالا خیلی خوشحالم که دوباره شرایط برای همکاری ما فراهم شده است.

وقتی به قبل از المپیک فکر می کنم که فریادهایم به جایی نمی رسید حالا خوشحالم که با داشتن یک مدیر قوی می توانیم با قدرت بیشتری فریاد بزنیم و می توانیم از این پتانسیل برای احقاق حق کشتی گیران استفاده کنیم. هیچ زمانی با «بابک» اختلافی نداشتم، اما خودش از کشتی جدا شد؛ حالا خوشحالم که قرار است بار دیگر در کنار هم به کشتی فرنگی خدمت کنیم.

* خیلی از فرنگی کاران المپیکی در این مدت از شرایط آرمانی دور بودند به طوری که برخی ها تصمیم به تغییر وزن گرفتند؛ مانند امید نوروزی و شاید قاسم رضایی. آیا با شرایط موجود چنین تصمیماتی را به صلاح آنها می دانید؟

به تمام بچه ها این موضوع را گفته ام؛ آنها بیش از یک سال از کشتی دور بوده اند و در این زمان هیچ موقع تمام بچه های المپیکی در اردو در کنار هم تمرین نکردند. به تمام آنها گفته ام که ابتدا باید کار را شروع کنیم و با یکدلی و اتحاد برای رسیدن به شرایط مطلوب تلاش کنیم؛ درباره این مسائل هم در آینده تصمیم خواهیم گرفت. نوروزی برای تغییر وزن ابراز تمایل کرده است؛ ممکن است من هم از امید در جام جهانی در یک وزن بالاتر استفاده کنم. در گذشته هم هر زمانی نوروزی وزنش زیاد بود در مسابقات تدارکاتی یک وزن بالاتر کشتی می گرفت و زمانی که به اوج آمادگی و شرایط مطلوب می رسد در وزن خودش روی تشک می رفت. کسب مدال طلای بازی های آسیایی، مسابقات جهانی و المپیک لندن نشان می دهد که برنامه های ما درست بوده است. حالا کارشناسان به من بگویند کدام قهرمان جهان بدون زجر می تواند قهرمان شود؟ قرار نیست همواره با مطلوب ترین شرایط قهرمان شد.

به هر حال تصمیم در این خصوص به عوامل مختلفی از جمله شرایط سنی، شرایط فیزیکی و شرایط روحی کشتی گیر بستگی دارد. در گذشته به طالب نعمت پور گفته بودم باید روزی در ۸۴ کیلو کشتی را ادامه دهد؛ به امیر علی اکبری هم زمانی که در رده سنی جوانان در ۸۴ کیلوگرم کشتی می گرفت گفته بودم که روزی باید در ۱۲۰ کیلو روی تشک برود. حمید سوریان سالهاست در ۵۵ کیلو کشتی می گیرد؛ حالا هم می گویم باید در این وزن ادامه دهد. کشتی گیرانی مانند نازاریان و یوردانف هم با سختی و با مداومت به مدال های بی شمار جهان و المپیک رسیدند. هر تصمیمی در زمان خودش نیازمند شرایط خاصی است و این طور نیست که هر وقت خواستیم تصمیم بگیریم و آن را اجرا کنیم بلکه باید ابتدا به شرایط آرمانی رسیده و سپس تصمیم گرفت.

* در مورد علی اکبری صحیت کردید؛ این روزها محرومیت مادام العمر این کشتی گیر جامعه کشتی را به شوک فرو برده است.

امیر یک کشتی گیر توانمند بود چه زمانی که در جوانان کشتی می گرفت و چه زمانی که به بزرگسالان آمد. سال هاست که او را می شناسم؛ زمانی که علی اکبری در جوانان در ۸۴ کیلوگرم کشتی می گرفت به او گفته بودم که روزی باید در سنگین وزن ادامه دهد. معتقد بودم تنها کسی که می تواند به سلطه لوپز کوبایی در سنگین وزن خاتمه دهد علی اکبری است، اما متأسفانه شرایط و افراد خارج از کشتی با راهنمایی های نادرست خود، خواسته یا نخواسته، او را از راه منحرف کردند، اما معتقدم علی اکبری بچه نبود که بخواهد فریب بخورد.

در سال ۲۰۱۱ هم به خاطر رقابتی کاذب که بین او و قربانی وجود داشت مرتکب اشتباه شدند و تاوان آن را هم پس دادند. البته چون من در جریان این موضوع نیستم نمی دانم چه شرایطی به وجود آمد که چنین اتفاقی رخ داد در حالی که علی اکبری می توانست سال ها کشتی فرنگی ایران را در سنگین وزن صاحب مدال و عنوان کند، اما حالا دچار چنین بلایی شده است.

ما باید در شرایط فعلی به علی اکبری آرامش بدهیم چون به هر حال این جوان می خواهد در این جامعه زندگی کند. با توجه به قوانین فیلا بعید می دانم که شانسی برای بازگشت به کشتی داشته باشد البته با صحبت هایی که با آقای بابک داشتیم تصمیماتی برای آینده علی اکبری گرفته ایم که در کنار ورزش حضور داشته باشد. هرچند که اشتباه بدی مرتکب شده است، اما چون در جریان امور نیستم نمی توانم در این رابطه قضاوت کنم. این اشتباهی بود که خودش باید تاوانش را پرداخت کند و کسی جز او نمی تواند درباره آن پاسخگو باشد.

* پدیده دوپینگ دراین سال ها در ورزش ما قربانی های فراوانی گرفته است؛ برنامه کادر فنی برای برخورد با این پدیده شوم چیست؟

زمانی که من فریاد می زدم باید امکانات در اردوها فراهم شود به خاطر همین مسائل بود تا ورزشکار خودش برای تأمین کالری از دست رفته و برای تأمین نیازهایش در خارج از فدراسیون اقدام نکند. وقتی در خصوص خوردن عدس پلو در اردوها صحبت می شد من خجالت می کشیدم. سال هایی که من بودم تمام تلاشم را برای این موضوع گذاشتم از این به بعد هم تمام تلاش مان فراهم کردن امکانات و دور نگه داشتن بچه ها از این موضوع است. باید تلاش کنیم با آموزش صحیح و فراهم کردن شرایط جلوی ارتکاب به دوپینگ را بگیریم.

* به نظر می رسد بعد از چیزی حدود دو سال قرار است انتخابات فدراسیون کشتی برگزار و رئیس مشخص شود.

اقدام خوبی است که بعد از دو سال بلاتکلیفی قرار است فدراسیون کشتی رئیس خود را بشناسند امیدوارم فردی اصلح انتخاب شود و با برنامه ای چهار ساله کار خود را آغاز کند. البته مسئله تنها انتخابات فدراسیون نیست؛ رئیس فدراسیون با ۷ میلیارد بدهی چه کاری می تواند بکند؟ باید شرایط مهیا شود. قبول داریم سال سختی داریم و ورزش ما با کاهش بودجه مواجه است، اما در حد معقول باید با در اختیار گذاشتن امکانات، شرایط را برای موفقیت های بیشتر فراهم کنیم. در دوره قبل در بازی های آسیایی کشتی ۷ مدال طلا گرفت، اما قول می دهم اگر ۴ سال پیش ۴ مدال طلا در کشتی فرنگی گرفتیم در صورت حمایت این شانس را داریم که امسال ۵ طلا بگیریم، اما مستلزم حمایت مسئولان هستیم.

* آیا امکانات در اردوی تیم ملی فراهم است و انتظارات شما را برآورده می کند؟

هنوز روز اول است؛ البته من هم کمی سخت گیر هستم و اگر چیزی کم باشد یا کشتی گیران چیزی نیاز داشته باشند که فراهم نباشد کمی عصبی می شوم. (با خنده) البته رسول خادم تلاش زیادی می کند تا شرایط مهیا باشد هر چند با ایده آل ها فاصله داریم. به هر حال تیم ما تیم قهرمان المپیک است و خیلی زشت است درباره برخی کمبودهای ابتدایی صحبت کنیم.

مدتی که نبودم وقتی بچه ها صحبت از عدس پلو می کردند خجالت می کشیدیم. چرا قهرمان دنیا باید درباره عد س پلو صحبت کند؟ نگاه ما باید به کشتی ویژه باشد. البته وضعیت ما در مقابل رشته ای مانند بوکس که مظلوم است فوق العاده است. من باید دلم برای بوکس بسوزد که سال هاست قهرمانان آن با کمترین امکانات تمرین می کنند. تکواندو حال و روز خوبی ندارد و وزنه برداری هم در شرایط ایده آلی به سر نمی برد؛ امیدوارم روزهای خوب هرچه زودتر به ورزش برگردد.

قرار نیست بعد از شکست بنشینیم و حسرت بخوریم. ورزش ما باید از سیاست خارج شود؛ چندین وزیر و سرپرست آمدند و تأیید نشده اند و هیچکدام هم ورزشی نبودند. حالا خوشحالم کسی مانند گودرزی آمده است که کشتی گیر بوده و ورزش را می شناسد تازه مقابل من هم پیروز شده است (با خنده)

رئیس فدراسیون را باید وزیر حمایت کند و وزیر ورزش را هم باید دولت حمایت کند. چه ایرادی دارد مدیری قوی مانند یزدانی خرم را برای احیای بند «ب» انتخاب کنند تا یک درصد سهمیه ورزش را از بودجه وزارتخانه ها بگیرد. متأسفانه خیلی مواقع سیاست مداران ورزش را جزء می گیرند. همواره درباره اقتصاد، سیاست و روابط بین الملل صحبت می کنیم و می گوییم اینها مهم هستند در حالی که مهم ترین اصل برای ما اقتدار ملی در دنیا است و همیشه به دنبال عزت مردم کشورمان بودیم؛ مگر نه اینکه اقتدار ملی از راه حمایت از ورزش به دست می آید؟ هیچ چیزی در دنیا به اندازه لحظه ای که در المپیک پرچم یک کشور به اهتزاز درمی آید نمی تواند مردم را خوشحال کند. هم اقتدار ملی است و هم باعث افزایش نشاط جامعه می شود. پس هیچ چیزی مانند ورزش نمی تواند مردم را خوشحال کند به همین دلیل می گوییم که ورزش جزء نیست بلکه کل است.

سلامت جامعه ما با ورزش تأمین می شود. در ورزش عمومی نیازمند الگو هستیم که این الگو همان قهرمانی است که در المپیک می درخشد. تا زمانی که در جامعه الگو نداشته باشیم فرزندان ما به ورزش روی نمی آورند هرچه در ورزش هزینه کنیم هزینه بیماران ما کمتر می شود. متأسفانه مردم را با فوتبال سرگرم کرده ایم هزینه هایی که در فوتبال می شود وحشتناک است. در کشور ما شخصی مانند علی کریمی محبوب تمام مردم است، اما کمتر کسی «مایکل فلپس» که در تاریخ ورزش دنیا ستاره است را می شناسد. باید تمام این پازل از نوع چیده و در جای خودش قرار گیرد تا یک ویترین خوشگل مقابل کشور ما قرار گیرد و به تمام دنیا معرفی شود.

* و صحبت پایانی…

خوشحالم؛ واقعاً خوشحالم چون می دانم مردم هم خوشحال هستند و در کوچه و خیابان می توان این خوشحالی را دید. خوشحالم که دوباره بعد از مدت ها به کشتی برگشتم و در کنار بچه هایم هستم. امیدوارم دوباره شاهد روزهای زیبا در کشتی فرنگی باشیم از مربیان قبل هم تشکر می کنم که زحمت زیادی در این مدت کشیدند و قول می دهم از تمام داشته های کشتی فرنگی برای تداوم موفقیت ها استفاده کنم.