کد خبر: 62249

پشت پرده انتخاب چمن گلی از سوی فیلا

در سال ۲۰۱۲ قاسم رضایی کشتی گیر مازندرانی در مسابقات المپیک عنوان فنی ترین کشتی گیر را به خود اختصاص داد و طبق قانون باید حسن حسین زاده مربی مازندرانی رضایی برای کسب عنوان بهترین مربی سال ۲۰۱۲ جهان به فیلا معرفی می شد ولی فدراسیون کشتی در کمال تعجب چمن گلی را به فیلا معرفی کرد تا او در عین ناباوری بهترین مربی این سال جهان شود.

گروه ورزشی - فدراسیون جهانی کشتی چند صباحیست که برای تشویق و ایجاد انگیزه میان کشتی گیران و مربیان همه ساله دست به انتخاب و معرفی بهترین کشتی گیر و بهترین مربی جهان در دو رشته آزاد و فرنگی می کند. سنتی که با الگوبرداری از رشته فوتبال توسط سران فیلا و به واسطه ایجاد جذابیت و انگیزه در این رشته انجام می پذیرد. در دو سال گذشته در بخش کشتی فرنگی این عناوین به ایرانی ها رسید.

به گزارش افکارنیوز ؛ در سال ۲۰۱۱ امید نوروزی به عنوان بهترین کشتی گیر و محمد بنا به عنوان بهترین مربی فرنگی انتخاب شدند و در سال ۲۰۱۲ این عناوین به ترتیب به قاسم رضایی و عبدالله چمن گلی رسید.

انتخاب قاسم رضایی کشتی گیر ۹۶ کیلوی ایران با توجه به قهرمانی در بازی های المپیک لندن و ارائه کشتی های جذاب و جسورانه بدیهی به نظر می رسید اما انتخاب عبدالله چمن گلی تعجب و حیرت همگان را در بر داشت.

آن هم در شرایطی که محمد بنا با سه طلای تاریخی در المپیک لندن و قهرمانی بی نظیر در بزرگ ترین فستیوال ورزشی جهان به نظر گزینه بسیار شایسته تری از چمن گلی بود. چمن گلی در سال ۲۰۱۲ سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی جوانان را بر عهده داشت و با توجه به عملکرد ضعیف و نومیدکننده در مسابقات کشتی قهرمانی جوانان جهان در پاتایای تایلند این انتخاب شگفت انگیز تر به نظر می رسید.

به ویژه اینکه تیم جوانان ایران در جهانی پاتایا عنوان ناامید کننده چهارمی را بدون کسب حتی یک مدال طلا را کسب کرد و چمن گلی نیز در جریان این مسابقات در اعتراض به داوران با کارت قرمز مواجه و اخراج شد. از همین رو انتخاب وی به عنوان مربی بر تر سال جهان در رشته فرنگی با ابهامات بسیاری روبرو شد و برخی ها حتی آن را به پرداخت رشوه نسبت دادند به گونه ای که چمن گلی حتی در توجیه چگونگی کسب این عنوان مستاصل ماند و پاسخی برای منتقدان نداشت اما حجت الله خطیب سرپرست وقت فدراسیون بلافاصله در دفاع از او نامه فیلا و رافائل مارتینتی را در مسیر صحه گذاشتن بر این انتخاب رسانه ای کرد تا پیگیری این موضوع تقریبا خاتمه یابد. چمن گلی نیز با همین عنوان پرطمطراق، توانست به جای محمد بنای مستعفی هدایت تیم ملی بزرگسالان را بر عهده بگیرد.

اما اکنون و در آستانه پایان سال ۲۰۱۳ و بعد از گذشت یک سال پشت پرده این انتخاب عجیب فاش شده است. بنا قانون فیلا هرساله هر کشتی گیری که در مسابقات جهانی بتواند عنوان فنی ترین کشتی گیر مسابقات را به خود اختصاص دهد، مربی سازنده او به عنوان فنی ترین مربی سال، عنوان بهترین را به خود اختصاص خواهد داد.

در سال ۲۰۱۲ قاسم رضایی کشتی گیر مازندرانی در مسابقات المپیک عنوان فنی ترین کشتی گیر را به خود اختصاص داد و طبق قانون باید حسن حسین زاده مربی مازندرانی رضایی برای کسب عنوان بهترین مربی سال ۲۰۱۲ جهان به فیلا معرفی می شد ولی فدراسیون کشتی در کمال تعجب چمن گلی را به فیلا معرفی کرد تا او در عین ناباوری بهترین مربی این سال جهان شود.

سناریویی که البته توسط حجت الله خطیب سرپرست فدراسیون طراحی و اجرا شد. خطیب که در آن روز ها با محمد بنا دچار مشکل شده بود و به دلیل انتقادات بی پرده وی قصد برکناری اش را داشت اما به دلیل موفقیت فوق العاده وی در المپیک قادر به اجرایی کردن این تصمیم نبود و از همین رو به جای معرفی حسن حسین زاده و یا حتی محمد بنا، عبدالله چمن گلی را به عنوان مربی قاسم رضایی به فیلا معرفی کرد تا به عنوان بهترین مربی جهان انتخاب شده و بتواند با استفاده ابزاری از این عنوان او را به جای بنا به عنوان سرمربی تیم ملی معرفی کند.

سناریویی که چمن گلی با آغوش باز از آن استقبال کرد تا بدین ترتیب با یک عنوان جعلی به صندلی محمد بنا تکیه زده و سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی شود!