کد خبر: 6978

سرمربی تیم فوتبال صبای قم معتقد است تعطیلات پی در پی لیگ برتر باعث شده فوتبال ما افت کند و خروجی مناسبی نداشته باشد. او می گوید بی برنامگی در فوتبال ایران بیداد می کند.

صمد مرفاوی در خصوص شرایط تیم صبا بعد از تعطیل شدن موقت لیگ برتر، اظهار داشت: سازمان لیگ مجبور کرد مسابقات تمام شود و ما هم نمی توانستیم بازیکنان تیم را در این مدت تعطیلی نگه داریم. برای همین چند روز به آنها استراحت دادیم تا مجددا کار را از سر بگیریم.

وی با انتقاد از تعطیلات مدام لیگ برتر، تاکید کرد: تعطیلات برای فوتبال ما خوب نیست. اگر می خواهیم لیگ پویا و قدرتمندی داشته باشیم، توقف های پی در پی مسابقات نمی تواند برای ما مفید باشد. این مسئله باعث می شود کیفیت فنی بازی ها پایین بیاید و بازیکنان و باشگاه ها نتوانند برنامه ریزی کنند.

بی برنامگی در فوتبال ما بیداد می کند
سرمربی تیم فوتبال صبا ادامه داد: بی برنامگی در فوتبال ما بیداد می کند. با توجه به اینکه بیشتر تیم ها امکانات کافی ندارند، تعطیلی مدام مسابقات مانع برنامه ریزی برای یک فصل می شود. اگر می خواهیم فوتبال مان خروجی خوبی داشته باشد، چنین مسائلی نمی تواند به ما کمک کند.

تعطیلی مسابقات افت بازیکنان را در پی دارد
وی در پاسخ به این سئوال که آیا خروجی ضعیف لیگ، محدود به تعطیلی مسابقات می شود؟ یادآور شد: به هر حال همین بی برنامگی ها در افت فنی بازیکنان تاثیرگذار است. مربیان چند ماه زحمت می کشند تا یک بازیکن مطرح شود؛ خود بازیکنان با انگیزه زیاد چند هفته تلاش می کنند تا به چشم بیایند، ولی به یکباره ۲۰ روز به خاطر تعطیلی لیگ از مسابقات دور می شود. در حالی که این مسابقات است که بازیکنان را پخته تر می کند. مشخص است بازیکنان جوان در صورتی که چند هفته بازی نکنند، دچار افت می شوند و موفقیت آنها تداوم ندارد.

تضمینی نیست با ۱۶ تیمی شدن، کیفیت لیگ بیشتر شود
سرمربی تیم صبا، در بخش دیگری از صحبت هایش به ۱۶ تیمی شدن تیم های لیگ برتر اشاره کرد. او در خصوص اینکه آیا این طرح به سود فوتبال است یا خیر، تصریح کرد: وقتی به یکباره اعلام می کنند که چهار و نیم تیم در انتهای فصل به لیگ دسته اول سقوط می کنند، تیم ها از مسائل فنی دور می شوند. این در حالی است که برای عملی کردن این طرح باید کار کارشناسی انجام شود چون هیچ تضمینی نیست که با ۱۶ تیمی شدن لیگ کیفیت مسابقات هم بالا برود.

باید ابتدا لیگ دسته اول را درست کنیم
مرفاوی تاکید کرد: اگر می خواهیم لیگ ۱۶ تیمی و با کیفیتی داشته باشیم، باید ابتدا لیگ دسته اول را درست کنیم چون لیگ دسته اول پشتوانه لیگ برتر است.

لیگ دسته اول باید در یک گروه برگزار شود
سرمربی صبا درباره پیشنهادش برای لیگ دسته اول، گفت: به نظرم لیگ دسته اول باید در یک گروه برگزار شود. ما باید اصلاحات را از لیگ دسته اول شروع و ابتدا این لیگ را سازماندهی کنیم. به عنوان مثال صعود دو تیم به لیگ برتر از میان ۲۸ تیم خیلی کم است. ما باید تیم هایمان را از همان لیگ دسته اول به نظم و انضباط و استانداردسازی عادت بدهیم تا وقتی به لیگ برتر می آیند دچار مشکل نشوند.

۱۶ تیمی شدن لیگ برتر زود بود
" یک شبه اعلام شد لیگ ۱۶ تیمی می شود" . وی با بیان این مطلب، اظهار داشت: ۱۶ تیمی کردن لیگ، زود بود و باید ابتدا کارهای زیربنایی انجام می شد. مسئولان فقط گفتند به خاطر کمبود امکانات مجبور شدیم تعداد تیم ها را کاهش بدهیم در صورتی که ایجاد بخشی از امکانات و قوانین بر عهده خود فدراسیون است.

لیگ امسال هم کیفیت نداشت
سرمربی صبا در خصوص ارزیابی اش از کیفیت لیگ دوازدهم تا اینجای کار تاکید کرد: لیگ امسال به آن صورت کیفیت فنی نداشت ولی به خاطر سقوط چهار و نیم تیم، رقابت بین تیم ها بیشتر شده بود و همین مسئله باعث شد تا همه دنبال نتیجه باشند.

در صبا باید تلاش بیشتری می کردیم
مرفاوی که در میانه های فصل جایگزین یحیی گل محمدی در صبا شده بود، درباره شرایط خودش در صبا تصریح کرد: تمام تمرکز من روی این بود تا از بازیکنان موجود بهترین استفاده را ببرم. بازیکنان ما جوان و با انگیزه بودند و باید تلاش بیشتری می کردیم تا تیم هم از نظر فنی و هم اخلاقی به انسجام برسد که تا حدودی در کارمان موفق بودیم.

باشگاه برای فصل با من صحبتی نداشته است
" آیا فصل بعد در صبا می مانید" ؟ وی در پاسخ به این سئوال یادآور شد: هنوز به این موضوع فکر نکرده ام. البته از طرف باشگاه هم صحبتی با من نشده که بخواهم تصمیم گیری کنم.

صحبتم برای قبول هدایت تیم جوانان جدی نبود
مرفاوی همچنین درباره اینکه چرا به پیشنهاد فدراسیون فوتبال برای قبول مربیگری تیم جوانان، پاسخ مثبت نداد، گفت: در آن مقطع صحبت هایی با من انجام گرفت ولی چون یک مقدار سرم شلوغ بود و درگیر مسابقات لیگ بودم به آن فکر نکردم وصحبت هایم جدی نشد. ضمن اینکه من به باشگاه صبا هم از نظر اخلاقی و هم از نظر فنی تعهد داشتم.

امیدوارم تیم ملی کار بزرگی انجام بدهد
" آدم ناامید گناهکار است" . این اولین واکنش سرمربی صبا در پاسخ به سئوالی مبنی بر کار سخت تیم ملی برای صعود به جام جهانی بود. مرفاوی در این خصوص ادامه داد: قطعا شرایط کره جنوبی و ازبکستان از ما بهتر است ولی ما هم برای صعود مستقیم ناامید نیستیم. کارمان سخت است ولی امیدوارم تیم ملی بتواند کار بزرگی انجام بدهد.

فوتبال ما با مصدومیت دژآگه تمام نمی شود
وی در خصوص مصدومیت اشکان دژآگه هم تصریح کرد: مگر بازیکنان دو رگه از اول در تیم ملی بودند؟ خودمان بازیکنان خوبی داریم که باید به آنها اعتماد کنیم. دژآگه بازیکن بزرگی است و برای او احترام زیادی قائلم ولی فوتبال ما با دژآگه شروع نشده است که با مصدومیت او تمام شود.

از روحیات بازیکنان ایرانی می ترسم
مرفاوی در پایان درباره اینکه آیا توصیه خاصی به" کارلوس کی روش" سرمربی تیم ملی دارد؟ گفت: من از روحیات بازیکنان ایرانی می ترسم. وقتی برای هر دیدار بازیکنان را دو، سه هفته به اردوی خارجی می بریم و پس از آن راهی مسابقه می شویم، نگران کننده است چون آنها به این مسئله عادت ندارند. امیدوارم کادر فنی تیم ملی به این موضوع هم توجه داشته باشد.

ادامه اخبار