کد خبر: 70202

نایب رییس فدراسیون پزشکی ورزشی تاکید کرد: مصرف قلیان علاوه بر اثرات بسیار مخرب بر سلامتی ورزشکاران و کمک به بروز سرطان های…

به گزارش افکارنیوز ، نایب رییس فدراسیون پزشکی ورزشی تاکید کرد: مصرف قلیان علاوه بر اثرات بسیار مخرب بر سلامتی ورزشکاران و کمک به بروز سرطان های مختلف در آن ها می تواند موجبات خداحافظی آن ها از ورزش حرفه ای را نیز فراهم کند.

دکتر لاله حاکمی درباره اثرات مخرب مصرف قلیان بر سلامتی ورزشکاران خاطرنشان کرد: بر خلاف اینکه عده ای این تصور را دارند که مضرات دود قلیان کمتر از سیگار است باید گفت مصرف قلیان به مراتب دارای اثرات مخرب بیشتری بر سلامت ورزشکاران و تمامی افراد می شود. همچنین ترکیبات شیمیایی که در تنباکوی قلیان جهت خوش رنگ و خوش بوتر شدن آن ها استفاده می شود می تواند موجب بروز انواع سرطان شود.

نایب رییس فدراسیون پزشکی ورزشی با بیان اینکه دود قلیان تاثیرات مخرب زیادی بر روی ظرفیت بازدمی ورزشکاران می گذارد گفت: به دنبال این موضوع مقدار زمان بازدمی ورزشکاران طولانی تر می شود تا آن را به یک بازدم موثر تبدیل کند. همچنین استنشاق دود قلیان سبب بیماری های مزمن ریوی مانند برونشیت مزمن یا تخریب دیواره های ریه شود که باعث کاهش توان و ظرفیت تنفسی آن ها شده و مصرف دارو برای درمان این بیماری ها نیز عوارض زیادی دارد.

وی نقش مصرف قلیان در بروز سرطان هایی نظیر سرطان مری، معده، حنجره، کلیه، روده بزرگ و پروستات را مهم ارزیابی کرد و افزود: استنشاق دود قلیان همچنین موجب بیماری سختی شریان های حیاتی بدن مانند شریان های خون رسان به مغز، قلب و سایر اندام های بدنی می شود که می تواند با اختلال در خون رسانی موجب سکته های مغزی، قلبی و یا درد بسیار شدید و عوارض خطرناک دیگر در اندام های مختلف بدن که خون کافی به آن ها نمی رسد بشود.

حاکمی در پایان نقش مخرب مصرف قلیان بر بروز بیماری هایی نظیر فشار خون را یادآور شد و تصریح کرد: دود قلیان می تواند زمینه ساز بسیاری از بیماری های دیگر شود که نقش مخرب آن در کاهش ظرفیت تنفسی و توان بازیکنان فوتبال و یا ورزشکاران دیگر بسیار زیاد است که این می تواند علاوه بر اینکه ورزشکاران نتوانند توانایی های خود را در زمین مسابقه به میزان مطلوب به کار گیرند در صورت استفاده مداوم می تواند زمینه ساز خداحافظی آن ها از دنیای حرفه ای ورزش را فراهم کند.