کد خبر: 76921

در فدراسیون جودو چه می گذرد؟

در وزارت ورزش و جوانان اگر گوشی برای شنیدن موجود هست حداقل پیغام ورزشکاران این رشته ورزشی را دریافت کند و به فکر یک خانه تکانی اساسی در این فدراسیون باشد

مهدی مهدیان: در چند روز گذشته خبری در سایت ها و رسانه های مختلف در کشور منتشر شد مبنی بر اینکه رامین صفویه، دارنده مدال طلای جودوی ایران در المپیک 2014 نوجوانان در "نانجینگ"، که پس از کسب این عنوان ارزشمند با بی اهمیتی مسئولان فدراسیون جودو مواجه شد، و برای امرار معاش به ظرفشویی در رستوران روی آورده است.این خبر در کنار تاسفی که برای جامعه ورزشی داشت موج نگرانی و سرخوردگی جدیدی را به کل جامعه، تزریق کرد تا همچنان بحث برخورد با قهرمانان و پهلوانان در کشور، زیر سوال باشد.

اما نکته قابل تامل این است که انتشار این خبر چندان برای افرادی که از نزدیک شاهد خانه نشینی، سمیه حیدری، بانوی مدال آور جودو، که بعد از کسب مدال با چادر بر روی سکو حاضر شد، بودند، نبود چرا که فدراسیون جودو با وجود تقدیر مقام معظم رهبری از این بانوی افتخار آفرین در اقدامی تامل برانگیز کار را به جایی رساند تا این ورزشکار خانه نشین شود و حتی پیگیری برخی رسانه ها به منظور حل مشکلات و سوء تفاهمات احتمالی با ایستادگی برخی از مسئولین و دست اندرکاران فدراسیون جودو، بی نتیجه ماند.

ماجرای این ورزشکار از آنجایی شروع شد که وی در مصاحبه ای، از مدیریت فدراسیون جودو در اردوها و همچنین اجبار وی به منظور شرکت در تمرینات مختلط، توسط مربیان، انتقاد کرد و بعد از آن بود که با تصمیمات مسئولین فدراسیون جودو به بهانه های مختلف کنار گذاشته شد.

با توجه به حجاب این ورزشکار که حتی حاضر نشد بدون چادر بر روی سکوی قهرمانی حاضر شود، و از طرف دیگر اصرار این ورزشکار مبنی بر عدم تمرین مختلط، گمانه زنی مشکل برخی از مسئولین فدراسیون جودو با حجاب این ورزشکار را تقویت کرد که اگرچه بارها و بارها توسط مسئولین فدراسیون جودو این مسئله تکذیب شده اما تا به امروز شرایط عملی که این جریان را تکذیب کند صورت نگرفته است.

هنوز بسیاری از اهالی ورزش در شوک این اقدام فدراسیون جودو بودند که انتشار خبر روی آوردن قهرمان جودوی ایران به ظرفشویی در رستوران موج جدیدی از انتقادات را به فدراسیون جودو روانه ساخت.انتقادات به حقی که صحبت های رامین صفویه آن را تایید می کند.

صفویه، درباره‌ی آخرین وضعیت خود پس از کسب اولین مدال تاریخ جودوی ایران در رقابتهای المپیک، اظهار کرده بود: حدود یک سال از کسب این عنوان در نانجینگ چین می‌گذرد، اما متاسفانه مسئولان فدراسیون جودو مرا به حال خود رها کردند و در طول این یکسال فقط مبلغ 50 هزار تومان به من دادند که آن هم مقداری از هزینه ایاب و ذهابم بود! فدراسیون جودو هیچ برنامه ریزی برای من نداشته و هیچ کدام از مسئولان فدراسیون حتی یکبار هم جویای وضعیت من نشدند.

تنها بخشی از اظهارنظر صفویه که فدراسیون جهانی جودو بعد از قهرمانی وی از او به عنوان چهره پر فروغ جودوی دنیا در آینده نام برده بود، غبار اختلاف نظر مسئولین فدراسیون جودو با بانوی محجبه را از بین می برد و عملا قضاوت را برای مردم و ورزش دوستان ممکن می سازد.

کسب نتایج ضعیف در مسابقات بین المللی مختلف توسط تیم ملی جودو و تغییرات مکرر کادرفنی و دامن زده شدن به اختلافات و وجود حاشیه زیاد همه این مسائل نشان دهنده حاکم بودن ضعف شدید مدیریتی در فدراسیون جودو حاکم است و ادامه این روند می تواند فرصت های طلایی قهرمانانی نظیر صفویه را بسوزاند.

اما درباره اتفاقات چند سال اخیر فدراسیون جودو که آسیب آن با بحث های اجتماعی جامعه عجین شده است، چند نکته قابل طرح است:

1.تصمیماتی که اخیراً در فدراسیون جودو اتخاذ می شود، به نظر از حالت خرد جمعی به سمت خرد فردی در حال نزول است و به نظر می رسد اشخاص و افراد صاحب نفوذ و نزدیک به رئیس فدراسیون جودو نظرات خود را به مجموعه فدراسیون جودو تحمیل می کنند و اینگونه می شود که اختلاف سلیقه های شخصی ورزشکاران قهرمان را بدون دلیل مستند و قابل اتکا از ورزش قهرمانی دور می کند.

2.به نظر می رسد عدم نظارت مسئولین بالادست، که در وزارت ورزش و جوانان مستقر هستند و یا کمبود نظارت این افراد بر مجموعه فدراسیون جودو، باعث شده است که این فدراسیون به حاشیه رفته و نتواند در نهایت با ورزشکاران که عضوی از مجموعه عظیم فدراسیون جودو هستند کنار بیایند.قطعا مسئولین وزارت ورزش باید در این امور دخالت کنند و با حل مشکلات مدیریتی این فدراسیون پرحاشیه شرایط آرام و بدون تنشی را برای ورزشکاران این رشته ورزشی فراهم کنند.

3.در کشورهای مختلف شاهدیم که مسئولین استعدادیابی ورزش های مختلف افراد برتر رشته های مختلف را شناسایی می کنند و بعد از سرمایه گذاری مادی و معنوی در صورت کسب قهرمانی و حتی عدم قهرمانی، هیچ حمایتی را از وی دریغ نمی کنند اما متاسفانه در اغلب رشته های ورزشی در داخل شاهدیم که نه تنها هیچ توجهی به این استعدادها به منظور کشف آنها صورت نمی گیرد بلکه نونهالان و نوجوانانی که بدون توجه و با مشقت و سختی خود را به سطح اول ورزش کشور معرفی کرده اند، جفا می شود و نتیجه می شود سرنوشت فعلی صفویه ها که به جای تمرین و قهرمانی و افتخار آفرینی برای کشور به کارهایی نظیر ظرفشویی مشغول هستند.

4.در رشته های ورزشی مختلف شاهد هستیم که مشکلات و مسائل مختلف ورزشکاران صرفا ورزشی نیست و پای برخی از بداخلاقی ها از زمین ورزش به جامعه هم می رسد و با توجه به علاقه مندی بسیاری از جوانان به ورزش های مختلف و همچنین قرار داشتن الگوهای آنان در ورزش، می تواند حرکات و رفتار سنجیده و نسنجیده ورزشکاران در جامعه تاثیر گذاشته باشد، به همین منظور از دربرگیری اجتماعی این مقوله نباید به سادگی عبور کرد.

وقتی ورزشکاری که حمایت رهبر انقلاب را در پشت سر خود می بیند نتواند از ارزشهای اسلامی خودش در جامعه اسلامی دفاع کند و در صحنه رقابت باقی بماند چکونه می توان انتظار داشت که الگوهای ورزشی و غیر ورزشی کشور طوری رقم بخورد که زیبنده جامعه اسلامی باشد؟

5.نکته پایانی اینکه هوای جودوی ایران غبار آلود است، اغراق نیست این ادعا، آن هم غباری که به حالت اضطرار و شرایط هشدار رسیده است، کنار گذاشته شدن قهرمانان و حتی پیشکسوتان این رشته ورزشی به دلیل اختلاف نظر شخصی باعث شده است حاشیه جای متن این ورزش پهلوانی را بگیرد و حال و روز جودو این شود که مشاهده می کنیم.

در وزارت ورزش و جوانان اگر گوشی برای شنیدن موجود هست حداقل پیغام ورزشکاران این رشته ورزشی را دریافت کند و به فکر یک خانه تکانی اساسی در این فدراسیون باشد تا بیش از این ورزشکاران و ورزش دوستان جودو سرخورده و گوشه گیر نشوند.