کد خبر: 7852

بازیکن میانی استقلال می گوید چیزی در فوتبال ایران نبوده که برای او آموزنده باشد. ساموئل همچنین می گوید ایران زیباست و بر خلاف تصویری که در گذشته از ایران به او نشان داده اند، زندگی عادی در این کشور در جریان است.

  جی لوید ساموئل که این روزها با درخشش در استقلال در آستانه ی کسب عنوان قهرمانی با این تیم در این فصل از رقابت های لیگ برتر فوتبال ایران است، با حضور در ایسنا به سوالات ما پاسخ داد. گزارش مفصل این گفت وگو را می خوانید:

از اینجا شروع کنیم که چه طور شد به ایران آمدی؟

- واقعیت این است که من همیشه عاشق چالش بودم و یکی از دوستان ایرانیم پیشنهاد حضور در ایران را به من داد و به او گفتم که باید فکر کنم. آمدم به ایران و سه چهار روز در تهران ماندم و شرایط را سنجیدم و پذیرفتم به ایران بیایم. البته حضور آندرانیک تیموریان در استقلال هم در تصمیمم بی تاثیر نبود. من با آندو در انگلستان هم بازی بودم.

* با تیموریان مشورت هم کردید؟

- نه، فقط اطلاع داشتم که در استقلال است و همین برایم کافی بود.

* ایران چقدر با چیزی که شنیده بودید، متفاوت بود؟

- خوب واقعیت این است که چیزی که شنیده بودم مثبت نبود. از ایران چهره ای تاریک و سیاه نشان ما می دادند ولی من می خواستم خودم تجربه کنم و ببینم. با حضور در ایران دیدم همه چیز عادی است و از بدن کسی در خیابانها خونی نمی آید و مردم هم رفتارشان دوستانه است.

* ساموئل، گفته می شود پست اصلی تو دفاع چپ است، چه شد هافبک وسط شدی؟

- بله، من در اکثریت بازی هایم در لیگ برتر انگلیس در دفاع چپ بازی کرده ام. سال گذشته آقای مظلومی فکر کرد که من در وسط میدان کارایی بیشتری دارم. به هر حال من در این پست جا افتاده ام و در حال حاضر دوست دارم بیشتر در وسط میدان بازی کنم.

* به لیگ برتر انگلستان اشاره کردی، چند بازی در لیگ برتر کرده ای؟ درباره بازی های ملیت هم توضیح بده.

- حدودا ۲۸۵ بازی در لیگ برتر انگلستان داشته ام اما تیم ملی، خوب من ۲ بار زمان سرمربی گری اریکسون به تیم ملی انگلیس دعوت شدم اما بازی نکردم. بعد از مدتی به تیم ملی ترینیداد و توباگو رفتم و چند بازی برای آن کشور کردم. اما در حال حاضر به علت مسافت در تیم ملی بازی نمی کنم.

* یعنی از تیم ملی خداحافظی کردی؟

- نه، فقط ترجیح می دهم در بازی های مهم تیم ملی به اردوی این تیم بپیوندم.

* اگر موافق هستی وارد بحث استقلال بشویم. چه چیزی باعث شد سال گذشته استقلال قهرمان لیگ نشود؟ راستی، مظلومی تورا می شناخت؟

- اینکه مظلومی از من شناختی داشت یا نه را نمی دانم ولی عامل اصلی قهرمان نشدن استقلال در فصل گذشته اعتماد به نفس بالای ما بود. فکر می کردیم لیگ تمام شده و وقتی به خودمان آمدیم که قهرمانی پریده بود.

* ابتدای فصل قلعه نویی اعتقاد زیادی به تو نداشت و حتی شنیده می شد در نیم فصل به پرسپولیس می روی، کمی در این باره صحبت کن.

- بعضی از اتفاقات در همه جای دنیا می افتد، مثل همین مسئله که وقتی یک مربی جدید به یک تیم می آید، با خیلی از بازیکنان آشنا نیست و به آن ها اطمینان ندارد. بازی نکردن من در ابتدای فصل به همین دلیل بود ولی من روند همیشگی خودم را ادامه دادم و با سکوت به تلاشم ادامه دادم تا به تیم رسیدم. اما درباره پیشنهادهای سایر تیم ها، در فوتبال به این چیزها می گویند بازارگرمی. واقعیت این است که من به این چیزها توجه نکردم اما باید بگویم از اینکه باشگاه های دیگر من را زیر نظر داشتند، خوشحالم.

* استقلال پارسال و امسال چه تفاوت هایی دارند؟

- بزرگ ترین تفاوت تیم امسال و سال گذشته در تجربه بازیکنان است. بچه های ما این فصل باتجربه تر هستند ولی اینکه امسال بهتریم یا پارسال را نمی دانم.

* تفاوت مظلومی و قلعه نویی در چیست؟

- به نظرم هر مربی یک تجربه متفاوت است و نمی توان با هم آن ها را مقایسه کرد. من تفاوت را تنها در تمرین ها می بینم. تمرین های زمان مظلومی زیر نظر مربی آلمانی بود که سیستمش مربوط به فوتبال آلمان بود و امسال این گونه نیست. به همین دلیل بهتر و بدتر نداریم.

* درباره بازی استقلال برابر سپاهان در جام حذفی صحبت کنیم. آیا شکست در آن بازی روی روحیه شما تاثیر گذاشت؟

- خوب نمی توان گفت که بی تاثیر بوده ولی ما مثل تمام تیم های بزرگ که بعد از شکست ریکاوری می کنند، با پیروزی برابر الهلال خودمان را ساختیم. ما در ضربات پنالتی شکست خوردیم و حتما موافقید که پنالتی ارتباط چندانی با حق ندارد.

* قهرمان لیگ برتر می شوید؟

- روی کاغذ فعلا قهرمانیم و اگر قهرمان نشویم شوک بزرگی به ما وارد می شود. اصلا نمی شود تصور کرد که سرنوشت قهرمانی دست خودتان باشد و قهرمان نشوید.

* برابر سپاهان در لیگ برتر هم که مصدوم بودی.

- همه تلاشم را کردم تا به بازی برسم. تساوی در آن دیدار عادلانه بود. ما موقعیت های زیادی داشتیم و در پایان بازی خوش شانس بودیم که مساوی کردیم.

* راستی بازی با الهلال در عربستان مثل اینکه زمان زیادی معطل شدید، ماچرا چه بود؟

- (با خنده) چیز خاصی نبود. شاید سیستم آن ها بر روی نگاه داشتن آدم ها و معطل کردنشان در فرودگاه باشد.

* کادر فنی استقلال و بازیکنان این تیم از مشکلات مالی در این فصل گلایه داشتند، تو هم مشکلاتی برای دریافت پول داشتی؟

- به هر حال ما فوتبالیست هستیم. این شغل ماست و ما باید آخر ماه با پول به خانه هایمان ببریم. مشکلات مالی وجود داشت که برای همه بود ولی همه به تمرین ها آمدند و در تمام بازی ها با تمام قوا حاضر شدند. تجربه این مشکلات مالی هم چیزی جدیدی بود که در انگلستان هیچ وقت تجربه نکرده بودم.

* این مشکلات روی تصمیم گیری برای آینده ات و ماندنت در استقلال موثر است؟

نه، مسائل مالی در تصمیم من چندان مهم نیست و اساسا به من هم چندان ربطی ندارد، چرا که مدیر برنامه هایم پیگیر این قضایاست.

* در مورد تیم استقلال سال گذشته و امسال پرسیدیم، حالا دوست دارم بدانم خود ساموئل نسبت به سال گذشته چه تفاوتی کرده است؟

- به نظرم در روندی که داشتم، نسبت به سال گذشته در سطح بالاتری هستم با این حال به اوج نرسیدم.

* به اوج نرسیدی؟ چرا؟

- واقعیت این است که به آن چیزی که می خواستم هنوز نرسیدم. باید بهتر شوم و چنین توانی دارم.

* مشکلات فوتبال ایران را چه می دانید؟

- مشکلات فوتبال ایران که زیاد است. بزرگ ترین مشکل فوتبال ایران سخت افزار، زمین و وضعیت رختکن هاست. در فوتبال ایران باید به این هاحتما رسیدگی شود تا باقی موارد هم به سرعت شکل بگیرند.

* کنار آمدن با این مشکلات چگونه است؟

خوب سخت است، ولی انسان به سرعت به همه چیز عادت می کند و من هم با این مشکلات کنار آمده ام.

* پس چه چیزی تو را در استقلال نگاه داشته است؟

- من از فوتبال لذت می برم. اصلی ترین دلیل همین است. شاید بازی در یک پست جدید هم بی اثر نباشد ولی من فوتبال را عاشقانه دوستدارم. قبلا هم گفتم که حضور در ایران برای من چالشی جدید بود که برای من جذاب بود.

* واقعا فوتبال ایران را می توان با انگلستان مقایسه کرد؟

- نه، واقعا قابل مقایسه نیست. آنجا امکانات خاص و سیستمی خاص را دارد که به صورت منظم کار می کند. اما در ایران از امکانات و برنامه ریزی خبری نیست.

* تا حالا رفتار و کارهای خودتان را با بازیکنان ایران مقایسه کرده اید؟

شخصیت بازیکنان در همه جای دنیا متفاوت است. بعضی از بازیکنان آرام هستند و بعضی ها هم پر سروصدا هستند، به شخصه به گونه ای بزرگ شده ام که به همه احترام بگذارم و رفتاری معمولی با همه داشته باشم. اما من در ایران رژیم غذایی خاصی دارم. یوگا انجام می دهم استخر و سونا به صورت شخصی می روم. تلاش می کنم آمادگی خودم را همواره حفظ کنم. شاید در این زمینه متفاوت باشم، اما از نظر شخصیتی چیزی نمی گویم.

* بارها دیده شده که شب قبل از بازی بازیکنان ایرانی در لابی هتل هستند و یا بیرون از هتل حضور دارند. وقتی این رفتارها را می بینید تعجب نمی کنید؟

- ما که شب پیش از بازی در اردو هستیم و خود من معمولا ساعت ۱۰: ۳۰ می خوابم، در فرانسه و اسپانیا هم بازیکنان شب پیش از بازی در اردو هستند، اما در انگلیس بازیکنان یک یا دو ساعت پیش از آغاز بازی به ورزشگاه می آمدند و اصلا اردو به این شکل وجود نداشت. البته باز هم به سرمربی تیم ارتباط دارد. شاید در انگلستان هم تیم هایی باشند که اردو برگزار می کنند. خلاصه منظورم این است که این سیستم ها در جهان متفاوت است و شاید رفتار بازیکنان ایرانی هم در همین سیستم باشد.

* شاید یک سوال وجود داشته باشد برای علاقه مندان به فوتبال که آیا ساموئل از فوتبال ایران چیزی یاد گرفته است؟

- من به اندازه کافی در سال های گذشته بازی کرده ام و چیزی نیست که اینجا گفته شود و من ندانسته باشم، اما بگذارید این را هم بگویم که در ایران بازیکنان فنی شاخصی وجود دارند که اگر هدایت شوند، نتتایج خوبی برای فوتبال ایران خواهند گرفت.

* حالا کسی از تجربیات ساموئل در ایران استفاده کرده است؟

- نه، کسی نخواسته است ولی بعضی ها کارهای بدن من را دوست داشته اند، مثل پژمان منتظری که درباره فیتنس از من سوال می پرسد.

* پژمان موفقیتی به دست آورده است؟

- (می خندد) تازه کار است، بد نیست. فکر کنم نتیجه این تمرین هایش گل به الهلال بود.

* حتما می دانید یکی از مسائل مورد اعتراض تیم های ایرانی، فشردگی رقابت هاست. نظرت در این باره چیست؟

- اینجا این ناراحتی کاملا قابل فهم است. تیم ها حق دارند معترض باشند. اگر در انگلستان هر دو یا سه روز بازی برگزار می شود، امکانات آن هم مهیاست. ایران از لحاظ امکانات قابل مقایسه با انگلستان نیست. من به آن ها حق می دهم چرا که بدن خسته، احتمال مصدومیتش بالاست و این به تیم ها آسیب می زند.

* تماشاگران انگلیسی و ایرانی چطور؟ قابل مقایسه هستند؟

- اینجا هواداران پرشورتر هستند. اما در انگلستان، تماشاگران هرچه دل شان بخواهد می گویند و همه چیز هم کنترل می شود و کوچک ترین رفتار شما با جریمه همراه است. هم بازیکن و هم تماشاگر می توانند به راحتی شناسایی و محکوم شوند اما در ایران کنترل ضعیف است. با این حال من با تماشاگران راحت کنار می آیم، آن ها پول می دهند تا بازی را ببینند و ما پول می گیریم تا فوتبال بازی کنیم.

* راستی، متوجه تشویق خودت از سوی تماشاگران استقلال می شوی؟

- بله، ما برای آن ها بازی می کنیم و از تشویق آن ها خوشحال می شویم.

* استقلال شانس قهرمانی در آسیا را دارد؟

- حتما این گونه است. مسابقه های آسیا از لیگ جدا هستند و من فکر می کنم استقلال می تواند قهرمان لیگ قهرمانان آسیا شود.

* نظرت راجع به وقت کشی بازیکنان ایرانی که خودشان را به زمین می اندازند، چیست؟

- با شما موافق هستم. بازیکنان ایرانی با کوچک ترین برخورد نقش بر زمین می شوند و مطمئنم کارلوس کی روش تلاش خواهد کرد تا این مسئله را از ذهن بازیکنان ایرانی دور کند، چرا که در فوتبال جهان این زمین افتادن ها را خطا نمی گیرند و تنها بازی را از ریتم می اندازند.

* به تیم ملی اشاره کردید، ایران به جام جهانی خواهد رفت؟

- تیم ملی ایران هنوز شانس دارد و با وجود اینکه بازیکن خوبی مثل دژاگه را از دست داده، کسانی را در اختیار دارد که جای خالی او را پر کنند.

* در انگلستان با کی روش ارتباطی داشتی؟

- شناخت داشتم، به هر حال او در منچستر بود ولی در ایران با او صحبت کردم و تا پیش از آن با او ارتباطی نداشتم.

* اگر امکان دارد کمی درباره ارتباطت با خانواده ات صحبت کنید.

- کلا چند بار بیشتر در طول سال آن ها را نمی بینم که آن ها هم در روز بازی های بین المللی است. با این حال هر روز تماس داریم و سخت ترین قسمت زندگی در ایران همین دوری از خانواده است. دلم برای آن ها تنگ می شود.

* اگر روزی برای همیشه از ایران بروی، درباره ایران به دیگران چه می گویید؟

- می گویم هرچه در خارج از ایران است، در ایران هم وجود دارد. احتمالا آن ها نمی دانند چرا که ندیده اند ولی من دیده ام و می گویم زندگی در ایران مانند سایر نقاط جهان نرمال است مردم به رستوران می روند و زندگی در جریان است.

* به جاهای دیدنی ایران سفر کرده ای؟

- اگر منظورتان مکان های تاریخی است، نه. اما در سفرهای که با تیم به شهرهای مختلف داشته ام، نقاط مختلفی را دیده ام.

* ساموئل در ایران خواهد ماند؟

- (می خندد) می خواهم ده سال بمانم. اما واقعیت این است که در این سال ها، سال به سال فکر کرده ام و تا آخر فصل در اینجا خواهم ماند و سپس تصمیم می گیرم.