کد خبر: 9157

وقتی دست های پشت پرده حرف اول را می زند

اگر علی کفاشیان و همراهانش در فدراسیون فوتبال از این واقعیت های موجود در فوتبال بی خبر است که باید برای فوتبال ایران گریست که چرا چنین فردی که از مجموعه های زیر دستی خود آگاهی ندارد ریاست فوتبال را بر عهده دارد و اگر از این واقعیت ها با خبر هستند، پس باید پرسید که چرا با این اتفاقات برخورد نمی کند و مقابل آنها ایستادگی نمی کند؟

لیگ برتر دوازدهم آخرین روزهای حیات خود را پشت سر می گذارد و قرار است طبق مصوبه هیات رییسه فدراسیون فوتبال، لیگ آینده با شکل و شمایلی جدید به حیات خود ادامه دهد. مهم ترین تغییر در چهره لیگ برتر کاهش تعداد تیم ها از ۱۸ به ۱۶ است و هدف اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال افزایش کیفیت لیگ برتر و حرفه ای سازی باشگاه ها بوده است.

در کنار این تغییر و تحولاتی که قرار است در فوتبال ایران به وقوع بپیوندد، هنوز هم شاهد اتفاقات عجیب و غریبی هستیم که گویا تمام شدنی نیستند و دست های پشت پرده اجازه برخورد با چنین وضع و اوضاعی را نمی دهد. فوتبال ایران هر گاه به روزهای پایانی خود در لیگ برتر و لیگ آزادگان نزدیک می شود، شائبه تبانی و بدتر از آن خرید بازیکن حریف و خرید داوران مطرح می شود.در این بین نکته قابل توجه اینجاست که چرا با وجود احراز برخی تخلفات در فوتبال و مشخص شدن آن برای مسئولان فدراسیون فوتبال و دستگاه های نظارتی، هیچ برخوردی با افرادی که چنین اقداماتی را انجام می دهند صورت نمی گیرد. چرا مسئولان فدراسیون فوتبال و در راس آنها علی کفاشیان و محمد مهدی نبی، در مقابله با مفاسد فوتبالی سکوت اختیار می کنند و نظراتشان را ارائه نمی دهند؟

از یک سو شنیده می شود که بعد از احراز تبانی در فلان باشگاه لیگ یکی، مسئولان و برخی اطرافیان این باشگاه با این در و آن در زدن به دنبال پوشاندن کار خلاف باشگاه خود و مربیان بازیکنان هستند و از سوی دیگر از باشگاه هایی که در حال قهرمانی هستند خبر می رسد که با بازیکنان تیم حریف تماس گرفته شده و از آنها دعوت می کنند تا فصل بعد را در تیم محبوب خود بازی کنند و در قبال این موضوع، کار خلافی را انجام دهند. آیا مسئولان فدراسیون فوتبال از این دست های پشت پرده بی خبرند؟

اگر علی کفاشیان از این واقعیت های موجود در فوتبال بی خبر است که باید برای فوتبال ایران گریست که چرا چنین فردی که از مجموعه های زیر دستی خود آگاهی ندارد ریاست فوتبال را بر عهده دارد و اگر کفاشیان از این واقعیت ها با خبر است، پس باید پرسید که چرا با این اتفاقات برخورد نمی کند و مقابل آنها ایستادگی نمی کند؟

احراز تبانی در لیگ دسته اول

طی روزهای اخیر سایت فدراسیون فوتبال که منبع موثق اخبار فدراسیون و سازمان لیگ محسوب می شود در چند خط نوشت که هیات رسیدگی به تخلفات فوتبال ایران فعالیت کادر فنی و سرپرستی تیم شهرداری تبریز را به حالت تعلیق درآورد. در ادامه خبر رای هیات رسیدگی به تخلفات فوتبال ایران آمده است: « به استناد مصوبه هیات رسیدگی به تخلفات فوتبال ایران کادر فنی و سرپرست تیم فوتبال شهرداری تبریز تا اطلاع بعدی از هرگونه فعالیت مرتبط با فوتبال معلق و حق فعالیت فوتبالی در هیچ رده ای را نخواهند داشت. جزییات موضوع تا انجام تحقیقات لازم و تکمیل پرونده و ارجاع به مراجع ذیربط متعاقبا اعلام خواهد شد. »

پس از انتشار این خبر، سوالات زیادی مطرح شد؛ نخست اینکه تکلیف صعود شهرداری تبریز به لیگ برتر چه خواهد شد و آیا در ادامه ماجرا رای جدیدی هم درخصوص صعود این تیم به لیگ برتر شاهد هستیم؟ در این بین پرواضح است که هیات رسیدگی به تخلفات فوتبال ایران صرفا با استناد به مصاحبه های اخیر و شائبه هایی که در رسانه ها مطرح شده چنین تصمیم مهمی را اتخاذ نکرده است. حتما آنها در پس مصاحبه های اخیر، مدیرعامل باشگاه شهرداری بندرعباس را احضار و از آنها مدارکی مبنی بر ادعای تماس های مشکوک خواسته اند و بعد در جلسه ای اضطراری، با در نظر گرفتن مدارک و مستندات، رای به تعلیق فعالیت کادر فنی و سرمربی تیم شهرداری تبریز داده اند.

فصل بعد در تیم ما هستی!

دیگر کمتر کسی است که از شنیدن خبر تماس یک باشگاه با بازیکنان حریف پیش از بازی با آن تیم تعجب کند. این مساله با نزدیک شدن به روزهای پایانی لیگ شدت می گیرد و عجیب اینکه هیچ برخورد قاطعی با این فوتبال ناپاک که خارج از زمین در جریان است، صورت نمی گیرد. حتی گاهی اوقات افرادی هم که متولی برخورد با این ناپاکی ها هستند نیز تحت فشار قرار می گیرند تا مبادا خدشه ای به فساد آقایان وارد شود.

می گویند جدیدترین قربانی این فوتبال ناپاک لوسیانو پریرا بازیکن برزیلی تیم فولاد خوزستان است. پریرا که این فصل به فولاد پیوست و موفق شده تا اینجای کار عنوان بهترین گلزن خارجی لیگ را به دست بیاورد، این روزها با تماس های تلفنی عجیب و غریبی مواجه است. تماس هایی که از طرف یک باشگاه لیگ برتری انجام می شود و با وجود اینکه دو هفته به پایان لیگ باقی مانده، به این بازیکن وعده حضور در آن باشگاه برای فصل بعد داده می شود. یکی از اعضای کادر فنی فولاد در گفت وگو با مهر این تماس ها را تایید کرد.

این در حالی است که پریرا برای فصل آینده هم با فولاد قرارداد دارد و این بازیکن نمی تواند باشگاه خود را ترک کند. پریرا که این فصل برای فولاد ۱۲ گل به ثمر رسانده، ماجرای تماس های تلفنی پی در پی را با مسوولان باشگاه در میان گذاشته است.

لیست هایی که خیلی زود بسته می شوند

وقتی به روزهای پایانی لیگ برتر نزدیک می شویم، شاهد انتشار لیست هایی هستیم که علیرغم تکذیب از سوی باشگاه، تا حدود زیادی واقعیت دارند. اما سوال اینجاست که این لیست ها را چه کسانی می بندند و چه کسانی آن را منتشر می کنند.

این لیست ها که در فاصله چند هفته مانده به پایان لیگ بسته می شود، به بازیکنان داخل لیست پیامی را منتقل می کند. پیامی که حکایت از تیم فصل آینده بازیکن دارد. وقتی هم که به دقت به لیست نگاه می اندازی، اکثر بازیکنانی که در لیست های مذکور حضور دارند، افرادی هستند که در چند بازی باقی مانده مقابل تیم مطرح شده برای فصل آینده شان بازی دارند. این لیست ها نیز جزو آن دسته از اقدامات دلال گونه است که هر سال در فوتبال ایران رایج می شود.